سپندارمذگان، روز عشق ایرانیان باستان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد سپندارمذگان، روز عشق ایرانیان باستان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک سپندارمذگان را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد جشن سپندارمذگان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آکاایران : در تاریخ گاه شماری ایران روزهایی وجود دارد که برای مردم از اهمیت خاص و فوق العاده ای برخوردار بوده است و بعضی از همین روزها مردم به پایکوبی و جشن می پرداختند . و هر روز از همین روزها از اسم و مراسمی خاص تبعیت می کرده است. روزهایی که شاید آنها را از یاد برده ایم که هنوز هم می توان نشانه هایی از آن پیدا کرد . یکی از روزهای مهم ایران ، سپندارمذگان

روز عشق ایرانیان

باستان است که به

روز عشق ایرانی

نیز معروف است . در این قسمت از سایت دانش آکاایران با شما می خواهیم درباره این روز بزرگ و تاریخچه آن صحبت کنیم.

سپندارمذگان,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان چه روزی است؟ 

روز عشق


تاریخچه.:

در گاه شماری های مختلف ایرانی، علاوه بر این که ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به عنوان مثال روز اول هر ماه «روز اورمزد»، روز دوم هر ماه، روز بهمن (سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم هر ماه، اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم هر ماه، شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم هر ماه، «سپندارمذ» بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به عنوان نماد مهر مادری و باروری می پنداشتند.

در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه، «مهر» نام داشت و که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می گرفت و می بینیم که چگونه هر جشنی با معنی و مفهوم عمیق خود برای مردم شادی می آفرید.

روز آبان در ماه آبان جشن «آبانگان» است یعنی جشن ستایش آب و روز آذر در ماه آذر جشن «آذرگان» است یعنی جشن ستایش آتش و همین طور روز پنجم ماه دوازدهم (اسفند)، «سپندارمذ» یا «اسفندار مذ» نام داشت که جشنی با همین عنوان می گرفتند. «سپندارمذگان» روز زن و زمین است.

سپندارمذگان,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان چه روزی است؟

سپندارمذگان


روز پنجم اسفند در همه گاه شماری های ایرانی به عنوان روز جشن اسپندار مذگان شناخته می شود.

آیین ها...
در این روز مردان به همسران خودهدیه می دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می نشاندند و از آنها اطاعت می کردند و به آنان هدیه می دادند. این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می گردید.

می توان ادعا کرد جشن ولنتاین که امروزه در اروپا اجرا می شود همان جشن سپندارمذگان است.

اختلاف در زمان برگزاری...
هم اکنون در برخی جاها، به جای روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند)، روز بیست و نهم بهمن را روز جشن سپندارمذگان می دانند. در باره پرسش بخاطر وجود دوگانگی ها باید گفت که جشن ها و فاصله های میان آنها در نوشته های کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه های مشخصی است که به مانند دانه های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسست همه این رشته خواهد شد.

چنانکه در منابع ایرانی آمده است، جشن سده پس از ۴۰ روز از شب یلدا یا چله، و پس از ۱۰۰ روز از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، پیش از ۲۵ روز از جشن اسفندگان است.

این اندازه ها و فاصله های تعریف شده در نوشته ها و ریشه نامه های کهن ایرانی، تنها با گاهشماری ایرانی با ماه های سی و یک روزه (مبدأ هجری خورشیدی کنونی) که بزرگترین دستاورد دانش گاهشماری در جهان است، همسان است
از این رو، زمان درست شب یلدا برابر با شامگاه ۳۰ آذر، جشن سده در ۱۰ بهمن و جشن سپندارمذگان (اسفندگان) در ۵ اسفند است

سپندارمذگان,سپندارمذگان چیست,سپندارمذگان چه روزی است؟

روز عشق ایرانیان


دیگر نام ها و آیین ها...
این جشن را با نام های جشن برزیگران هم نامیده اند .در روز اسفندگان چند جشن با مناسکی به خصوص برگزار می شده است. نخستین جشن مردگیران یا جشن مژدگیران بود که اختصاص به زنان داشت. در این روز مردان زنان را هدیه ای خریدندی و از ایشان قدردانی کردندی. امروزه نیز بیشترین جنبهٔ مورد تأکید در اسفندگان قدردانی از زنان است. در زمان گذشته [چنان که ابوریحان روایت کرده است] عوام کارهای دیگری هم انجام می دادند چون آئین های جادوی برای دورکردن خرفستران اما ابوریحان این آئین ها را تازه و نااصیل خوانده است.

 گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله سپندارمذگان، روز عشق ایرانیان باستان شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ولنتاین امسال در چه ماه و روزیه , 2 روز سپندارمذگان چه روزی است؟ , سپندارمذگان روز ولنتاین ایرانی , 7 روز عشق ایرانی چه روزی است؟ , وکتور روز عشق ایرانیان باستان , ولنتاین ایرانی چه تاریخی است؟ , 1 جشن سپندارمذگان چه روزی است , روز سپندارمذگان چه روزی است؟ , سپندار مذگان ايرانيان باستان , تاریخ روز ولنتاین ایرانی ها , روز عشق ایرانی چه روزی است؟ , جشن سپندارمذگان چه روزی است , سپندارمذگان چه تاریخی است , روز عشق ایرانی سپندامذگان , نماد عشق در ایران باستان , روز عشق در ایران باستان , روز عشق در فرهنگ ایرانی , روز مرد در ایران باستان , 5 اسفند روز عشق ایرانی , ولنتاین ایرانی کی است , تاریخ روز عشق ایرانیا , سپندار ماگ چ روزی است , روز عشق ايران باستان , تبریک روز عشق ایرانی , روز عشق نود وپنج کی , روز عشق چه روزی است , روز عشق ایرانی زمان , روز ولنتاین ایرانی , درباره سپندارمذگان , سپندارمذگان کی هست , روز عشق ایرانی ها , روز سپندار مزدا ؟ , سپندارمزدگان چیست , سپندارمذگان چیست؟ , روز عشق در ایران , روزعشق ایرانی ها , روز سپندار مذگان , 2 روز عشق ایرانی , روز سپندارمذگان , روز سپنتا مزگان , روزعشق ایرانیان , روز سپندارمزگان , روز سپندار مزدا , شعر سپندارمذگان , روز عشق یواشکی , روزعشق ایرانی , عشق در ایران , مزگان مذگان , سپندا مزگار , روز سپندار , مذگان چیست , روز سپنتا , جشن عشق

سپندارمذگان، روز عشق ایرانیان باستان گردآوری توسط بخش مقالات تاریخی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات