شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن

 

محصولات فلزی و آهنی به چند گروه اصلی تقسیم می شود که برخی از آنها تخصصی تر بوده و برخی غیر تخصصی که مطمعنا اسم آنها به گوش شما خورده است.

محصولات آهنی را به چند دسته کلی  انواع لوله آهنی , انواع ورق آهن , میلگرد  ,تیرآهن,  نبشی و ناودانی  ,اتصالات آهن و پروفیل یا قوطی تقسیم می کنند.

 

لوله چیست ؟

لوله یک استوانه تو خالی می باشد که معمولا برای جابجا کردن مایعات مانند آب و نفت و برای انتقال دادن گاز از آن استفاده می گردد . همچنین برای انتقال لجن ها و پودر ها که جامدات خیلی ریز هستند نیز استفاده می گردد . از پایپ در سازه ها نیز استفاده می کنند . لولهای فلزی یکی از محصولات وارداتی و صادراتی شرکت آهن اول می باشد .

انواع مختلف لوله شامل : لوله مانیسمان یا بدون درز ، لوله گالوانیزه ، لوله داربستی ، لوله درز دار ، لوله جدار چاه  لوله استیل  لوله آلومینیوم لوله اسپیرال  لوله گوشتدار  لوله مسی  لوله جدارچاه می باشد که هر کدارم مصارف مختلفی دارند.

 

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله بدون درز یا مانیسمان  لوله ایی می باشد که فرایند آن  برخلاف سایر لوله ها که از خم کردن یا پیچش ورق آهنی و جوش نقطه اتصال آن می باشد لوله مانیسمان از ابتدا به شکل لوله و بدون درز از کوره خارج می شود.

لوله مانیسمان که با نام لوله بدون درز نیز شناخته شده است ، معمولا یک نوع لوله فولادی میباشد که در فرایند تولید آنها از روش های جوش دادن فلزات استفاده نمیشود

 لوله مانیسمان

یکی از تفاوت مهم لوله مانیسمان با لوله های دیگر ماده اولیه به کار رفته در این محصول می باشد . معمولا در فرایند تولید لوله درز دار برش ورق استفاده می شود که بعد از برش دادن و فرم دهی ورق از جوش و سرانجام غلطک استفاده میشود . اما در تولید

لوله بدون درزیا مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش استفاده می گردد که با حرارت دادن و و کشش و عبور از گره استفاده می شود . معمولا در تولید این لوله از قالب های مختلف استفاده می شود

 

لوله اسپیرال یا سایز بالا

لوله اسپیرال یا سایز بالا لوله ایی میباشد که همانطور که از نام ان مشخص می باشد دارای سایز های بسیار بالاتر نسبت به باقی لوله ها می باشد.در این نوع روش ورقی که قرار است به شکل لوله اسپیرال در بیایدبا عبور از یک سری غلتکهایی که درز حلزونی یا اسپیرال است به شکل لوله در بیاید .

در لوله های درز مستقیم یا ساختمانی قطر لوله به پهنای ورق بستگی داردولی در لوله اسپیرال با تغییر زاویه ورق تغییر پیدا خواهد نمود .

در این روش با تغییر زاویه تغذیه ، میتوان لوله هایی با قطر هایی متغییر تولید نمود .این در حالی است که در لوله های با درز مستقیم باید کل قالب را تغییر دادو لوله هایی با قطر متغییر تولید کرد .

 

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال

 

 

میلگرد

میلگرد فولادی است که در بتن سازی از آن استفاده می گردد . تا مقاومت کششی آن جبران شود ، به میلگرد آرماتور نیز گفته می شود . فولادی که برای این منظور در بتن ها استفاده می شود به شکل میل گرد یا سیم در می آید .میل گردها از نظر نوع دو نوع هستند یکیمیلگرد ساده و دیگریمیلگرد آجدار .

از لحاظ استاندارد میلگردهانیز به سه نوع تقسیم میگردند  A1  A2   A3  معمولا میلگرد از فولادی که آب دیده باشد استفاده می شود . و در برابر زنگ زدن حساس است . میلگردهای بتونی باید حتما تمیز باشند یعنی از هرگونه آلودگی و چربی عاری شود . تمیز بودنمیل گردها برای این است که هنگام اتصال بتون و میل گرد اثر اضافی نباشد ، در صورتی که بخواهیم از یک میل گرد زنگ زده استفاده کنیم باید حتما قبلا تمام زنگ زدگیها را رفع نماییم .

شرکت اهن اول وارد کننده انواع میل گرد ساده و میل گرد اجدار می باشد . قیمت میل گرد در سایت آهن اول آمده است و دوستان محترم میتوانند برای اطلاع ازقیمت میلگرد به سایت آهن اول مراجعه نموده و یا با شماره تلفن های درج شده در سایت آهن اول تماس حاصل نمایند تابه کارشناسان فروش ما متصل شده و مشاوره بگیرند .

سوپر آلیاژها در واقع آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت ، خوردگی و اکسیداسیون هستند که به لحاظ ترکیب شیمایی در سه گروه پایه نیکل ، نیکل آهن و کبالت قرار می گیرند. مهم ترین استفاده از سوپرآلیاژها در ساخت توربین های گازی، طرح های تبدیل ذغال سنگ صنایع شیمایی و صنایعی است که نیازبه مقاومت حرارتی و خوردگی داشته اند.

میلگرد

میلگرد

ورق سیاه

ورق سیاه یا ورق نورد گرم معمولا به دو نوع ورق نورد گرم وورق معمولیتقسیممیگردد .که این ورق ها نیز از استاندارد های مختلفی بهره می برند .معمولا استاندارد ورق معمولی ۳۷ می باشد که از این استاندارد ورق نورد گرم معمولادر سوله ها وساختمانها استفاده میگردد .ورق صنعتی سیاه نیز معمولا در صنعت سد سازی پتروشیمی و تانکر سازی و سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد .


قیمت ورق سیاه صنعتی با قیمت ورق نورد گرم معمولی تفاوت هایی داردتکنولوژی نورد گرم برای تولید ورق به این صورت است

که مواد اولیه ای که برای تولید ورق استفاده می شوددر دمای بسیار بالا ذوب می شوند و در این فرایند ورق حالت براقی خود را از دست داده و مات می شودو به خاطر همین به این ورق ها ورق نورد گرم نیزگفته میشوند .

ورق سیاه

در تولید ورق از دو تکنولوژی استفاده می گردد یکی تکنولوژی نورد سرد و دیگری تکنولوژی نورد گرم .که در ساخت و تولید ورق سیاه از تکنولوژی نورد گرم استفاده می گردد .ورق هایی که در تکنولوژی ورق سرد تولید می شوند ورق روغنی می نامند .

تکنولوژی نورد گرم

ورق سیاه یا ورق نورد گرم معمولا به دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق گرم معمولی تقسیم می گردد .

که این ورق ها نیز از استاندارد های مختلفی بهره می برند .

معمولا استاندارد ورق معمولی ۳۷ می باشد که از این استاندارد ورق سیاه معمولا در سوله ها و ساختمان ها استفاده میگردد .

ورق صنعتی سیاه نیز معمولا در صنعت سد سازی پتروشیمی و تانکر سازی و سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت ورق سیاه صنعتی با قیمت ورق سیاه معمولی تفاوت هایی دارد.

.تکنولوژی نورد گرم برای تولید ورق به این صورت استد که مواد اولیه ای که برای تولید ورق استفاده می شود در دمای بسیار بالا ذوب می شوندو در این فرایند ورق حالت براقی خود را از دست داده و مات می شودو به خاطر همین به این ورق ها ورق سیاه نیز گفته می شوند .
 

پروفیل

پروفیل چیست ؟

در بحث تعریف پروفیل باید بگوییم که به این محصول قوطی نیز گفته می شود ، مقطع هایی هستند که در تجهیزات در و پنجره و لوله استفاده می گردند پروفیلها به دو نوع باز و بسته تقسیم می شوند . قوطی ها اکثرا به صورت مربع و مستطیل با مقطع های ستونی تولید می شوند و در ساختمان و سازه و صنایع مورد نیاز مصرف می شوند البته بیشتر استفاده از پروفیلها در صنعت در و پنجره سازی و نرده استفاده می گردد . پروفیلها همچنین در تولید و ایجاد کردن ستون و اسکلت های فلزی استفاده می گردند و با در نظر گرفتن مشخصات فیزیکی قوطی می توان از آنها در ساخت شاسی کشی استفاده کرد

قوطی های مربعی و مستطیلی نسبت به سایر قوطی ها مزایایی دارند از جمله مزایای آن می توان به قابلیت جوش پذیری و همچنین فرم پذیری و مقاوم بودن و دقت داشتن در ابعاد می باشد .  سطح کیفی بسیار عالی درقوطی مربعی ومستطیلی نیز یکیدیگر از ویژگی های آنهااست .

قیمت پروفیل آهنی به وزن آن و نوع آن بستگی دارد مشتریان گرامی برای اطلاع از انواع قوطی می توانند به سایت آهن اول مراجعه نمایید و یا با همکاران فروش ما در ارتباط باشند . یکی از مهمترین فعالیتهای آهن اول تهیه و تأمین انواع ورق، تسمه و کویلهای صنعتی، ساختمانی و آلیاژی است. این شرکت با توجه به نیاز مصرف کنندگان، توانایی تأمین انواع ورقهای خاص و آلیاژی را از منابع معتبر داخلی و خارجی دارا میباشد. ارائه خدمات مشاورهای، زمان کوتاه تأمین و قیمت مناسب از جمله توانمندیهای این شرکت جهت رضایت کارفرمایان و مشتریان در صنایع مختلف میباشد . توانایی دیگر آهن اول ، تأمین و توزیع انواع آهن آلات به صورت ساده و آلیاژی است.

پروفیAnchorل (قوطی)
پروفیل (قوطی)

 

تبلیغات