loading...

قسمت دوم

در قسمت قبل این مقاله به معرفی و  بررسی ابعاد این علم در سطح استراتژیک پرداختیم، اکنون در بخش دوم سطوح مختلف کاربرد این علم را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

تحلیل پتنت در سطح رقابتی

فرض فعالیت فارغ از دغدغه های رقابتی در محیط بین المللی به تاریخ پیوسته است. هر چند فعالیت این موسسات عمدتاً تحت حمایت های دولتی دنبال شده و شاید دغدغه های رقابتی در تصمیم گیریهای کلان آن مورد توجه نبوده است، اما تحولات فعلی آنها را در آستانه حضور بین المللی و مواجهه با فشارهای رقابتی قرار خواهد داد.

دستاوردهای موسسات تحقیقاتی کشورهای در حال توسعه از تحلیل اطلاعات پتنت در سطح رقابتی را می توان چنین برشمرد:

* شناسایی رقبا

جستجوی اطلاعات پتنت به شما امکان می دهد که رقبای اصلی خود را شناسایی کرده و فعالیت اصلی آنها را تحت نظر داشته باشید. بسیاری از شرکتها با مطالعه مجموعه پتنت های رقبا، روند تحقیقات آینده آنها را پیش بینی کرده و شکافهای موجود در عرضه تکنولوژیهای جدید را شناسایی می نمایند.

* شناخت مبتکران

اطلاعات شناسنامه پتنت می تواند راهکار موثری در شناسایی مبتکران اصلی هر تکنولوژی باشد. ممکن است در شرایطی، امکان به خدمت گیری این افراد وجود داشته باشد.

* پیشگیری از پرداخت غرامت

شرکت های فعال در عرصه بین المللی باید مراقب باشند تا به صورت سهوی یا عمدی، استفاده غیر مجازی از ابداعات به ثبت رسیده شرکتهای دیگر در بازارهای مورد نظر بعمل نیاورند. زیرا این کار می تواند پرداخت غرامت های سنگین را در پی داشته باشد.

* شناسایی واگذار کنندگان حق امتیاز

جستجوی اطلاعات پتنت، روش مناسبی برای شناسایی واگذارکنندگان بالقوه حق امتیاز تکنولوژیهای مورد نیاز است.

* آگاهی از استفاده غیرمجاز

بعد از ثبت پتنت، می توان با استفاده از اطلاعات پتنت مراقب علائم استفاده غیرمجاز از این پتنت ها بود و ظهور رقبای جدید را تحت نظر داشت.

* توان چانه زنی در انتقال تکنولوژی

بازار تکنولوژی همچون دیگر بازارها نیست. ماهیت هر تکنولوژی خاص، محرمانه بوده و به ندرت در مورد آن تبلیغی صورت می گیرد. فروشندگان و خریداران بالقوه آن در پیدا کردن یکدیگر مشکل دارند. از آنجائیکه تعداد فروشندگان و خریداران تکنولوژی کمتر از کالاهای معمولی است، قیمت گذاری آن حالتی نامعلوم و متغیر دارد. هیچکدام از طرفین، تصویر روشنی از قیمت قطعی تکنولوژی ندارند. به همین دلایل، قیمت گذاریهای تکنولوژی به صورت تجربی صورت می گیرد و به مهارتهای مذاکره و قدرت چانه زنی نسبی طرفین بستگی دارد. ضعف توان چانه زنی خریداران، ناشی از کمبود اطلاعات آنها راجع به تکنولوژی مورد نظر است. تجزیه و تحلیل اطلاعات فنی و تجاری پتنت های مرتبط (قبل از درگیری در فرآیند مذاکره انتقال تکنولوژی)، می تواند توان چانه زنی خریداران را به نحو چشمگیری افزایش دهد.

تحلیل پتنت

 

تحلیل پتنت در سطح فنی

تحلیل پتنت می تواند دستاوردهای ارزشمندی نیز در سطح فنی در پی داشته باشد. موارد زیر در این حوزه اهمیت خاصی می یابد:

* یادگیری تکنولوژی از پتنت ها

هر پتنت حاوی تشریح کامل و کاربردی ابداع مورد نظر است. از سوی دیگر، 80 درصد اطلاعاتی که در اسناد پتنت آمده را نمی توان در هیچ مرجع دیگری یافت. به علاوه به علت عدم پیوستن برخی کشورهای در حال توسعه به معاهدات مربوطه، فعلاً امکان استفاده تجاری از این اطلاعات در درون مرزهای این کشورها فراهم است.

* جلوگیری از دوباره کاری

اساساً تحقیقات باید بر موج پیشرفتهای بشری سوار شده و بتواند با اتکای به آنها پا را فراتر نهاده و مرز دانش بشری را توسعه دهد. در غیر این صورت معمولاً روشهای دیگر دسترسی به تکنولوژی، مناسب تر است. یکی از مهمترین کاربردهای اطلاعات پتنت این است که آیا سازمان دیگری از راهکارهای مشابه با استراتژی تحقیقاتی شما تبعیت کرده یا قبل از شما محصول مشابهی را به ثبت رسانده است یا خیر؟

مطالعه ای که توسط دفتر پتنت اروپا انجام شده نشان می دهد که شرکتهای کوچک و متوسط اروپایی بابت انجام تحقیقات تکراری (که پیش از این در جای دیگری صورت گرفته و امکان دسترسی به آنها از طریق اطلاعات پتنت فراهم بوده است)، سالانه 20 میلیارد دلار به هدر می دهند. این همان هزینه عدم انجام تحلیل پتنت از بعد فنی است.

همین که بدانید محصول،  فرآیند یا راه حل مشکل شما در حال حاضر توسط دیگران بدست آمده و ثبت شده است، از هدر رفتن وقت و انرژی فراوانی جلوگیری می کند. در این صورت می توانید اگر حق امتیاز آن سپری شده و دیگر تحت محافظت نیست، به صورت مجانی از آن استفاده کنید.

به عبارت ساده تر، این موسسات می توانند با تحلیل دقیق اطلاعات پتنت، سعی کنند تا شکاف تکنولوژی با پیشرفتهای روز دنیا در تکنولوژیهای مهم را بسرعت پر کرده و سرمایه گذاریهای تحقیقاتی خود را بر روی خط شکنی در تکنولوژیهای منتخب متمرکز نمایند.

منبع : tebyan.netتبلیغات