مصاحبه تبیان با کارآفرین موفق - آکا

تبیان: خلاصه ای از بیوگرافی خودتان بفرمایید

دکتر جوانمردی: متولد 1353 در خرمشهر هستم، تحصیلات راهنمایی و دبیرستان خود را در مدرسه علامه حلی تهران گذارندم، از سال 1371 وارد دانشگاه شریف شدم و مدرک لیسانس خود را از آن دانشگاه اخذ کردم، سپس تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه امیرکبیر گذراندم.

در زمینه کاری ابتدا در دوره دانشجویی با بعضی از دوستان خود مدرسه راهنمایی علامه حلی(2) را تاسیس کردیم پس از دوسال در دبیرستان علامه حلی مسئول گروه کامپیوتر شدم، یکسال بعد معاونت آموزشی را تاسیس کردم و تا سال 79 همکاری خود را ادامه دادم. در سال 80 مدیر پروژه های ICTفرودگاه امام خمینی شدم و همزمان باشگاه رباتیک جوان را در فرهنگسرای جوان تاسیس کردم، سپس در سال 81 بنیاد توسعه فردا را با تنی چند از دوستان تاسیس کردیم که مجموعه ای بین رشته ای و کانون تفکر بود.

تبیان: آقای دکتر لطفا تعریفی از کارآفرینی و کارآفرین برای ما بگویید

در اوایل باب شدن این کلمه آنرا معادل اشتغال زایی می دانستم و کارهایی مانند تاسیس کارخانه را نوعی کارآفرینی می پنداشتم، ولی پس از تاسیس بنیاد توسعه فردا به واسطه مشغله کاری و فکری وادار به تحقیق و بررسی بیشتر در این زمینه شدم. مثال کارآفرینی به قول یکی از دوستان کیکی است که در اشتغال زایی این کیک تکه تکه شده و میان افراد شاغل تقسیم می گردد و هرچه افراد شاغل بیشتر شوند این کیک به قسمت های کوچکتر تقسیم می شود اما در کارآفرینی اینگونه است که سعی می کنیم تکه کیک های افراد را هرچه بیشتر بزرگ کنیم.

مفهوم کارآفرینی و ایجاد ثروت مبتنی بر ایده های جدید و دیدگاه های جدید نسبت به مسائل قدیم بوده و انجام دادن کارها به روش های جدیدی است که قبلا به آن شیوه و آن منظور انجام نشده است. یعنی وقتی به ذنجیره تولید ثروت نگاه می کنیم کارآفرینی به معنی ایجاد خروجی های واقعی در این ذنجیره و مبتنی بر تفکر خلاق و روش های جدید است. اصولا کارآفرینی از رویا شروع شده و به تولید ثروت ختم می شود. این جریان دوار بوده و لزوما یکبار طی نمی شود.

کارآفرین کسی است که هر روز ایده های نو و راههای جدید را جستجو کرده و محصولات و خدمات جدیدی را تعریف کند. تلاش برای رسیدن به دونده ای که زودتر مسابقه را شروع کرده بیهوده است و ما زمانی موفقیم که مسابقه را زودتر شروع کنیم و کارآفرین چنین شخصیتی است.

تبیان: در شرکتی که الان در آن مدیرعامل هستید چه کاری انجام می شود؟

شرکت فناپ (فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد) شرکتی است در حوضه ICT  که در بدو تاسیس با ماموریت ارائه سرویس و خدمات مالی به بانک پاسارگاد ایجاد شده ولی به واسطه پتانسیل مجموعه دیدیم که می توانیم با هدف گذاری های جدی تر در 4 سال آینده جزو 3 شرکت اول ICT کشور شویم اما فعلا در حوضه خدمات مالی به بیمه ها، بانک ها و سرمایه گذاری فالیت می کنیم.

تبیان: منابع مالیتان از کجا تامین می شود؟

دکتر جوانمردی: ما دو نوع

منبع : tebyan.net

تبلیغات