مقدمه

همانطور که می دانید بر اساس مبانی و اصول علم، همه چیز مشمول یک قاعده ثابت می شود که به موجب این قاعده آن چیز یا درست است یا غلط. گرچه ممکن بود در مورد "درستی" یا "نادرستی" چیزی تردید داشته باشند، لیکن در مورد یک چیز، هیچ تردیدی نداشتند و آن اینکه هر پدیده ای یا "درست" است یا "نادرست". در این زمینه مثالهای فراوانی را می توان ارائه داد: مثلاً هرکسی می تواند بگویدکه اتمها ارتعاش می کنند یا نمی کنند، یا اینکه علف سبز است و قرمز نیست و خیلی چیزهای دیگر. به عبارت دیگر در یک پاسخ دلخواه، نظیر سبز بودن یا قرمز بودن علف، که مشخص کننده جواب صحیح یا غلط است، حالت میانه ای  مطرح نیست. اما این مثالها را، که در آنها برای هر مسأله ای تنها یک جواب آری یا نه صادق است، نباید به همه چیز تعمیم داد. اشتباه علم، تعمیم این موضوع به تمام پدیده ها بود. در منطق و ریاضیات نیز همین استدلال حاکم بوده است: هر چیزی یا درست است یا غلط؛ بر این اساس، موضوعات منطقی و ریاضی نیز یا کلاً درست هستند یا کلاً نادرست، سفید یا سیاه، یک یا صفر. مثال های زیادی را می توان ارائه داد مثلا مشاهده می کنید که در برخی کشورها انسان را از 18 سالگی به بالا بزرگسال می گویند و خیلی قطعی، خشک و یکدفعه شخص 18 ساله را بزرگسال فرض می کنند و اگر شخص یک روز قبل از 18 سالگی باشد به هیچ وجه از نظر قانون بزرگسال محسوب نمی شود.

  اشتباه علم در اینجاست که چنین تحلیلی از همه پدیده های مختلف منطقی و ریاضی دارد. خواهیم دید که نباید چنین ارزیابی کرد، بلکه باید همه چیز را به طور نسبی سنجید و برای آنها درجه بندی قائل شد. در واقع هر چیزی «به طور نسبی» درست یا غلط است. به عبارت دیگر پدیده های واقعی تنها سیاه یا سفید نیستند، بلکه تا اندازه ای "خاکستری" هستند. علم واقعیت های خاکستری را با ابزار سیاه و سفید به نمایش می گذاشت و این چنین بود که به نظر می رسید واقعیت ها نیز تنها سیاه یا سفید هستند.

آیا اینکه انسان را از 18 سالگی به بالا بزرگسال می گویند یک واقعیت نیست و حال واقعیت چیز دیگری است : در بین 15 یا 16 ساله ها به ندرت می توان اشخاصی را یافت که واقعا بزرگسال باشند و همچنین در بین 23 یا 24 ساله ها نیز می توان اشخاصی را (هرچند به ندرت) یافت که هنوز بزرگسال نشده اند.

در دنیای ریاضی، مفاهیم، منطق ها و روابط بسیاری وجود دارند. بسیاری از این روابط و مفاهیم و … (یا بهتر بگوییم تا چندی پیش همه این روابط و مفاهیم و …) مبتنی بر  سیستم دو ارزشی، یعنی درست یا نادرست، قرار گرفته اند. به طور مثال می گویند : این سیستم طبق فلان اصل یا فلان رابطه و قضیه ریاضیاتی، ناپایدار است (یا پایدار است). در حقیقت دو ارزش پایدار و ناپایدار را برای یک سیستم کنترلی (که در درس کنترل خطی مطرح می شود) قائل می شوند. یا به عنوان مثالی دیگر مهندسان نرم افزار می گویند فلان سیستم نرم افزاری، Safe یا Unsafe است و دو ارزش Safe و Unsafe قائل می شوند و یک سیستم نرم افزاری را یا Safe و یا Unsafe ارزش گذاری می کنند. در واقع فقط از دو رنگ سیاه و سفید استفاده می کنند. از این قبیل مثال ها در رشته های مهندسی بسیار فراوان وجود دارند که در این مجال نمی گنجند.

استفاده از دو ارزش، مثل سیاه و سفید، جالب به نظر نمی رسد و به تعبیری :

مهندسی که یک سیستم (به طور مثال: مدار، ساختمان، سیستم مکانیکی، سیستم سخت افزاری یا نرم افزاری) را مبتنی بر ریاضیات دو ارزشی طراحی می کند همچون نقاشی است که فقط از دو رنگ سیاه و سفید (ونه حتی از خاکستری) استفاده می کند.

در بسیاری از علوم دیگر نیز این ارزشگذاری دوارزشی (شاید متاسفانه) وجود دارد. به طور مثال همین چند وقت پیش همه می شنیدند و می دیدند که سیاسیون ایالات متحده آمریکا خطاب به ایران و برخی کشورهای دیگر می گفتند : یا «با ما»یید یا «بر ما»یید. همانطور که می بینید این منطق دوارزشی بسیاری از اوقات خطرناک است و احمقانه.

فازی و تاریخ آن

اگر به طور دقیق تری روی سیستم ها و ارزش گذاری و کارکرد آنها بحث شود بسیار بهتر است و باعث پیشرفت فوق العاده سریع علوم مهندسی می شود. این کار را می توان با کنار گذاشتن سیستم دو ارزشی و بحث علوم مهندسی و جایگزین کردن سیستم یا ریاضیات چند ارزشی انجام داد. این سیستم چند ارزشی را پروفسور لطفی زاده در سال 1965 طی مقاله ای با عنوان «مجموعه های فازی» در مجله «اطلاعات و کنترل» منتشر ساخت.

فازی(Fuzzy) چیست؟-قسمت اول - آکا

وی در سال 1963 در تالیف اولین کتاب نظریه سیستم های خطی همکاری کرده بود و این کتاب به عنوان مرجع در بهترین دانشگاه های مهندسی دنیا تدریس می شد. بنابراین پروفسور لطفی زاده را بسیاری از فعالان علوم مهندسی می شناختند؛ اما به مقاله او در سال 1965، ابتدا توجهی نکردند. البته سالها قبل از وی نیز کسانی نظریاتی در این زمینه داشتند ولی نه به نام فازی. مکس بلک، فیلسوف کوانتوم، درسال 1937 مقاله ای با عنوان «ابهام» راجع به آنالیز منطقی در مجله فلسفه علم منتشر کرد. مکس بلک عبارت «مبهم» را به این دلیل استفاده کرد که چارلز پیرس و برتراند راسل و دیگر منطق دانان آن را برای بیان چیزی که حالا ما آن را «فازی» می نامیم استفاده کرده بودند. کریستین اسماتز، نظریه پرداز سیستم ها، در کتاب «فلسفه کلیت» در سال 1926 چنین نتیجه می گیرد :

«… و در این نتیجه، اشتباهی بنیادی (در منطق دو ارزشی) وجود دارد که بر اساس آن، اشیاء، عقاید، اشخاص یا مجموعه ها با مرزهای سخت و قطعی محصور شده اند. مرزهایی که مصنوعی و در تعارض و تناقض آشکار با مجموعه ها و سیستم های طبیعی است که در آنها مرزها پیوسته، سایه دار و تدریجی است؛ مطالب و مواردی که بهتر است برای علم و فلسفه کاملاً شناخته شده باشند.»

اِعمال فازی به سیستم ها

اسماتز همچنین به این نکته پی برد که ابهام را می توان به سیستم ها اعمال کرد، چیزی که مکس بلک به آن پی نبرد و بعدها لطفی زاده آن را کاملاً فهمید و درک کرد. در آن زمان، نظریه بلک مورد قبول واقع نشد و در سکوت به دست فراموشی سپرده شد. توفان برپا شد و بحران اقتصادی آمریکا را فراگرفت. همزمان، جهان خود را برای بدترین جنگ آماده می ساخت و فیلسوفانِ خود را برای بازی جدید منطق سمبلیک «سیاه و سفید» سرگرم می ساخت. دنیای ریاضی هیچگاه چیزی از مجموعه های «مبهم» بِلَک نشنید. مکس بلک در آگوست سال 1989 درگذشت. سالی که در آن منطق فازی برای اولین بار در آگهی های تجاری تلویزیونی، که راجع به ماشین لباسشویی های هوشمند بود، در ژاپن به نمایش درآمد. او همچون نظریه اش، در سکوت مْرد. هنوز بسیاری از مهندسان فازی راجع به مکس بلک یا دیگر کسانی که برای اولین بار در مورد منطق فازی کار کرده اند چیزی نشنیده اند. یک تفاوت و یک وجه اشتراک بین مکس بلک و لطفی زاده وجود دارد :

وجه اشتراک : مکس بلک در سال 1909 در باکو متولد شد و لطفی زاده نیز با وجود اینکه ایرانی است ولی در سال 1921 در باکو متولد شد.

وجه تمایز در بحث فازی یا ابهام : مکس بلک بیشتر بحث فلسفی داشت ولی لطفی زاده فازی را وارد دنیای سیستم های مهندسی و علوم وابسته به آن کرد.

لطفی زاده با وجود مخالفان سرسختی که حتی  برخی از آنان از شاگردان خود او بودند توانست در زمینه فازی مطالعات بسیار زیاد و دلایل فراوانی برای اثبات این موضوع ارائه دهد. البته این دسته از شاگردان وی (که مخالفش بودند) خدمات گسترده ای نیز به علم کردند ولی با مخالفت خود، بسیاری از زحمات استاد خود را نادیده گرفتند؛ از جمله این افراد می توان به «کالمن» اشاره کرد. احتمالا «فیلتر کالمن» به ذهنتان خطور کرد؛ بله وی ارائه دهنده فیلتر کالمن، پرکاربردترین سیستم و فیلتر در علوم مختلف است که در شماره بعدی در مورد او و صحبت هایش در مورد فازی بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

 

مرجع :  Fuzzy Thinking: the new science of fuzzy logic , Bart Kosko , K.N.T University of Technology

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات