معرفی رشته هنر اسلامی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد معرفی رشته هنر اسلامی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته اطلاعات علمی و صنعتی از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییدمعرفی رشته هنر اسلامی
ویژگی‌های هنر و فرهنگ اسلامی ایران در ادوار اسلامی ، زاده تلاش و فعالیت‌های هنرمندانی است که در دامن فرهنگ اسلامی پرورش یافته‌اند. ویژگی‌های فنی و زیبایی‌شناسی آثار دوران اسلامی همواره منطبق با جهان‌بینی هنرمند مسلمان بوده است. هنرمند مسلمان در پی ایجاد تفاهم و تعامل میان صورت و معنا و برآوردن نیازهای مادی و معنوی انسان در مرحله آفرینش اثر هنری مهارت فنی را با معرفت دینی درمی‌آمیزد و بدین‌ترتیب اثر هنری ضمن دارابودن وجه مهم کاربرد، دارای وجه باطنی و مفاهیم دینی نیز می‌گردد.واژهء سنت به مفهوم وسیع کلمه دین از دلالت‌های مهم نحوة حضور هنر ایران در دوران باستان و اسلامی به شمار می‌رود.


برنامه درسی کارشناسی هنر اسلامی مبتنی بر هنرهایی است که ریشه در اعماق دین اسلام دارد. دوره کارشناسی هنر اسلامی به منظور احیاء- توسعه- ترویج و تقویت هنرهای اسلامی در جامعه ایران و تربیت کارشناسانی آگاه و متخصص در یکی از زیر مجموعه‌های هنر اسلامی یعنی هنرهای صناعی در پنج گرایش: شیشه، سفال،‌ هنر و صنایع چوب، نگارگری، هنر و صنایع فلز طراحی گردیده است.

 

دانشجویان پس از گذرانیدن دروس پایه- اصلی و تخصصی مشترک با انتخاب یکی از گرایش‌ها واحدهای تخصصی مربوطه را که به آموزش نکات فنی اختصاص یافته می‌گذراند. امید است با عنایات و توفیقات حق تعالی و همت و تلاش مسئولان و دست‌اندرکاران با اجرای مناسب و هماهنگ برنامه طراحی‌شده بتوان گامی مؤثر در اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی‌مان برداریم.


تعریف و هدف:
دوره آموزش کارشناسی هنر اسلامی یکی از دوره‌های آموزشی عالی است که هدف از برگزاری این دوره ترتیب افراد متخصص، پژوهشگر و ژرف‌اندیش است که ضمن آگاهی به مبانی نظری و عملی هنر اسلامی، موجبات تقویت و تحکیم آن را فراهم آورند.


اهمیت و ضرورت:
1- احیاء و توسعه فرهنگ و هنر اسلامی ایران
2- وسعت بخشیدن به پژوهش در زمینه هنر اسلامی در جهت رقاء و اعتلای فرهنگ اصلی و حاکم ایران
3- تکیه و تأکید بر حفظ و صیانت اصالت‌ها و ارزش‌های حاکم بر هنر اسلامی
4- ضرورت پژوهش و تحقیق نظری و عملی در هنر اسلامی به منظور تطبیق با شرایط و نیازهای جامعه امروز
5- فراهم آوردن زمینه‌های تداوم هنر اسلامی و حیات گسترده آن در آینده
6- اهمیت جایگاه هنر اسلامی با توجه به وجود آثار گرانبها و در دسترس- اساتید هنرمند و کهنسال- منابع حوزه‌ای- نسخ خطی و کتابخانه‌ای کشور


نقش و توانایی:
1- تربیت کارشناسانی آگاه و محقق که ضمن شناخت نسبت به مبانی نظری و عملی موجبات احیاء و تقویت و تحکیم هنر اسلامی را فراهم سازند.
2- توانایی در بررسی- تحلیل و شناخت طرح‌ها و نقوش اصیل و نسبت آنها با فرهنگ و تفکر اسلامی.
3- توانایی در ارزیابی- ارزشیابی و کارشناسی هنر اسلامی.
4- کسب مهارت در اجرای مراحل مختلف ایجاد و ساخت یکی از رشته‌های هنر اسلامی از مرحله طراحی تا انتخاب مواد اولیه، شکل‌بخشی و مراحل تکمیلی آن.

5- توانایی در همکاری با واحدهای دولتی و خصوصی.
6- توانایی در اداره یک واحد و یا کارگاه از اولین مرحله تا آخرین مراحل پایانی.
7- توانایی شناخت اقتصاد و بازار جهانی به منظور عرضه آثار هنری به بازارهای جهانی.

 

گرایش های رشته هنر اسلامی

- گرایش نگارگری
- گرایش سفال
- گرایش هنر و صنایع فلز
- گرایش هنر و صنایع چوب
- گرایش شیشهشما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله معرفی رشته هنر اسلامی شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ارزش های جاویدان هنر اسلامی , معرفی رشته هنر و آینده شغلی , آشنایی با رشته روانشناسی اسلامی , تصویرهایی از هنرهای اسلامی , رشته نگار گری دانشگاه سما , بازار کار رشته هنر اسلامی , رشته های هنر در دانشگاه , رشته های کارشناسی هنر , شغل های رشته ی نقاشی , ویژگی های هنر اسلامی , زیرشاخه های رشته هنر , معرفی رشته های هنر , رشته ی نقاشی چیست , رشته دانشگاهی هنر , آینده ی رشته هنر , رشته هنر موسیقی , عکس رشته صنایع , رشته اهی هنری , رشته های هنر , رشته ی هنر

معرفی رشته هنر اسلامی گردآوری توسط بخش مقالات علمی و صنعتی،معرفی رشته های تحصیلی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات