چهل تکه دوزی

آکاایران: آموزش چهل تکه دوزی به روش چرخشی

آکاایران: چهل تکه دوزی برای صرفه جویی و یا استفاده بهینه از پارچه ها رونق گرفت و به مرور به یک کار هنری دلپذیر تبدیل شد. در این آموزش روش انجام چهل تکه دوزی به صورت چرخشی به صورت مرحله به مرحله یاد داده شده است.
چهل تکه دوزی معمولا با استفاده از تکه پارچه‌های باقی مانده از دوخت‌های دیگر انجام می‌شود. برای این کار تکه‌های پارچه را به شکل مربع و یا مثلث‌های کوچک در می‌آورند و با نظم خاصی در کنار هم می‌دوزند. از هنر چهل تکه دوزی برای دوخت روتختی، کوسن، رومیزی و وسایل تزیینی دیگر استفاده می‌شود.

چهل تکه دوزی

 
ستاره در این آموزش روش دوخت چرخشی را در چهل تکه دوزی به صورت گام به گام همراه با تصویر به شما می‌آموزد.

دوخت چهل تکه دوزی به روش چرخشی

برای دوخت این مدل به مربع‌های هم اندازه نیاز داریم که ما کار را با چهار مربع شروع می‌کنیم که دو به دو باهم یک شکل هستند. ضلع مربع‌ها به دلخواه خودتان می‌باشد و به میزان پارچه‌ای که در اختیار دارید وابسته است. اگر مربع‌ها بزرگ باشد، دوخت آن آسانتر است. مثلا می‌توانید از مربع‌هایی با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر استفاده کنید.

چهل تکه دوزی

۱- یک مربع سبز و یک مربع آبی را روی هم بگذارید طوری که روی پارچه ها به هم و پشت پارچه به سمت خودتان باشد. می‌توانید آنها را با سوزن ته گرد به هم وصل کنید تا موقع دوختن جابه جا نشوند.
چهل تکه دوزی
 
۲- یک طرف مربع‌ها را به فاصله ۰٫۷ تا ۱ سانتی متر از بالا به پایین بدوزید.
چهل تکه دوزی

 
در اینجا لازم نیست که سر و ته دوخت را محکم دوزی کنید (دو سه بار بدوزید) یا اگر می‌خواهید دوخت را محکم کنید این کار را حتما در فاصله ۰٫۷ یا ۱ سانتی متری از ابتدا و انتهای دوخت انجام دهید.

 

چهل تکه دوزی

۳- وقتی مربع‌ها را دو به دو باهم دوختید فاقد اینکه آنها را از هم باز کنید، اتو بزنید. این یک اصل مهم در اتو کشی است زیرا این کار باعث صاف شدن محل دوخت می‌شود و کار نهایی شما تمیزتر خواهد شد.

چهل تکه دوزی
 

 
همان طور که می بینید دوخت شما صاف تر و تمیزتر شده است.

 

چهل تکه دوزی

۴- حال مربع‌ها را طوری باز کنید که درز دوخت به سمت خودتان باشد و اضافه درز را به سمت پارچه‌ای که تیره‌تر است بخوابانید و اتو را روی آن قرار دهید تا کاملا صاف شود. توجه داشته باشید که درزها نباید باز شوند.

 

چهل تکه دوزی

 
درزها را اتو بزنید. (در اینجا اتو به سمت پارچه سبز زده شده است).

چهل تکه دوزی

۵- یک بار دیگر مربع‌ها را طوری روی هم قرار می‌دهیم به طوری که پارچه های هم شکل به صورت ضربدری روبروی هم قرار گیرند و درزهای دوخته شده کاملا روی هم باشند.

در این مرحله بهتر است پارچه‌ها را با سوزن ته گرد به هم وصل کنیم تا جابجا نشود. همچنین توجه کنید که در درزهای دوخته شده در لبه دوخت از سمتی که اتو کرده‌اید، نباید تغییر جهت دهد.

 

چهل تکه دوزی

۶- لبه پارچه را به اندازه ۰٫۷ تا ۱ سانتی متر تا پایین می‌دوزیم. در این مرحله می‌توانید دوخت را محکم دوزی کنید.

چهل تکه دوزی
 

تا اینجا ۴ مربع را به صورت ضربدری دوخته‌ایم.

 

چهل تکه دوزی

۷- حال باید درز ها را از پشت اتو کنیم تا درزها بخوابد و کار تمیز شود.

چهل تکه دوزی
 

- برای اتو زدن در این مرحله، باید محل اتصال دوخت‌ها را به اندازه دو سه تا کوک باز کنید. سپس در جهت عقربه‌های ساعت یا در جهت خلاف عقربه‌های ساعت درز‌ها را بخوابانید و اتو کنید. اینکه در کدام جهت باید بخوابانید با توجه به دو درزی که قبلا اتو کردید مشخص می‌شود. اگر کار را درست انجام دهید باید یک مربع کوچک در وسط دوخت‌ها تشکیل شود.

 

چهل تکه دوزی

در دوخت ما درزها در جهت خلاف عقربه‌های ساعت اتو شده است.

چهل تکه دوزی


توجه: 
این روش اتو کردن باعث می‌شود که تقاطع دوخت‌ها بعد از اتو کاملا صاف و یک دست شود. دقت کنید که نباید اتو را روی پارچه بکشید تنها کافی است آن را روی پارچه گذاشته و بعد از چند ثانیه بردارید. بهتر است یک بار هم اتو را ازسمت روی پارچه، روی درز‌ها بگذارید تا کارتان تمیز و مرتب شود.

چهل تکه دوزی
 

با توجه به اینکه می‌خواهید چه چیزی بدوزید می‌توانید این روش دوخت را با مربع‌های بیشتری ادامه دهید و مانند مدل زیر دورتا دور آن را با یک پارچه دیگر دور دوزی کنید.

چهل تکه دوزی


همچنین بخوانید: ۴ روش دوخت کوسن‌های فانتزی نوین


مدل های متنوع از هنر چهل تکه دوزی

 

چهل تکه دوزی

عکس چهل تکه دوزی لوزی

 

چهل تکه دوزی

عکس چهل تکه دوزی لوزی و مربع

 

چهل تکه دوزی

عکس چهل تکه دوزی مربع

 

چهل تکه دوزی

 

چهل تکه دوزی

عکس چهل تکه دوزی مثلثی

 

اگر به این هنر دلپذیر علاقه مند هستید پیشنهاد ستاره به شما مطالعه مطلب آشنایی با هنر چهل تکه دوزی می‌باشد.

 

گروه خانه داری ستاره

 

.

منبع : setare.com

تبلیغات