loading...
فرش دستباف

آکاایران: همه چیز در مورد فرش دستباف یزد

آکاایران: نگاهی به فرش یزد 

فرش های دستباف یزد یکی از برترین فرش های موجود در دنیا است که باکیفیت بی نظیری ساخته و پرداخته میشود در ادامه می توانید با همه ی چیز در مورد فرش دستبافت و بی امثال یزد تالاب را دنبال نمایید .

به گزارش آکاایران: یزد در حاشیه جنوبی دشت کویر واقع شده و کوههای متعددی اطراف آنرا فرا گرفته اند. آب و هوای آن خشک و باران سالیانه اش اندک است. شاید یکی از علل رواج قالیبافی در آن منطقه، شرایط ناب آب و هوایی باشد. از قدیم الایام مردم ساکن در آن ناحیه، علاقمندی خود رابه صنایع دستی و بویژه قالیبافی نشان داده اند.

فرش دستباف

در قالی یزد که عموماً با دار عمودی و گره نامتقارن پارسی و دو پوده ساخت می گردد تار از پنبه و پود نیز از پنبه یا پشم است

پرز: کیفیت پشم که عموماً از بازار اصفهان و تهران فراهم میگردد متمایز است و طبق معمولً نیمه بلند چیده میشود. بعضی قالیهای پرز نخی مصرف خانگی دارند. و گاهاً از پشم براق و کمی نرم و کم دوام نیز استفاده میشود که قالیهای حاصله کیفیت چندانی ندارند

گره: همان گونه که پیشتر اشاره شد گره قالی یزد از نوع پارسی باف بوده و تقریبا ظریف ساخت میگردد.با رجشمارپنجاه

فرش دستباف

عکس فرش یزد

پروژه های متعارف در فرش یزد:

در گذشته فرش یزد با پروژه و نقش هراتی و چهار منزل بافته می شد اما پس از ورود طرحهای فرش کرمان، تنوع بیشتری یافت و اینک طرحها از اصفهان و کرمان و کاشان اقتباس می گردد تأثیر پذیری قالی یزد از قالیهای کرمان بخصوص از زمانی که از نقشه استفاده می شود بیشتر محسوس است.

با همه ی این ها در قالی یزد، نقش گلها با تزئینات هندسی و نیز نقش ترنج و طرحهای باغی معمول ترند.

فرش دستباف

رنگ بندی فرش یزد:

قالی یزد عموماً از رنگ بندی تیره تری برخوردار است با اینحال طیف رنگ های تیره فام در اکثر موارد از هارمونی بسیار جذابی برخوردار شده اند. رنگ های زمینه در قالی یزد عبارتند از آبی و قرمز مایل به بنفش .

از سفید، آبی روشن و صورتی «رنگ های روشن فام» جهت ایجاد کنتراست بهره گرفته شده است. آن دسته از قالیهای ساخت شده در یزد که متأثر از قالیهای کرمانی هستند عموماً از طریق چیرگی رنگ قرمز حاصل از قرمز دانه، رنگ آبی روشن یا تیره و همینطور رگه های آبی رنگ که در پشت قالی قابل رؤیت هستند قابل تشخیص اند

فرش دستباف

رنگرزی

رنگرزی خامه فرش امروزه هم به صورت گیاهی و هم به صورت شیمیایی در یزد متعارف است.

برچسب ها: فرش ایرانی
.

منبع : talab.orgتبلیغات