به نقل از آکاایران: ویولن ساز زهی و آرشه ای است. این ساز کوچک ترین عضو سازهای زهی-آرشه ای است. برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می شود. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد ویولن مطالعه کنید.

ویولن

آکاایران: باید دانست که انتخاب ساز، انتهای ماجرا نیست، بلکه ابتدای ماجراست. خرید یک ساز، نیازمند انتخابی دقیق و مناسب است. به همین دلیل با وجود نوشته های بسیاری که در روزنامه ها، مجلات، سایت ها و رسانه های مختلف در این زمینه وجود دارد، ما بر آن شدیم که با همکاری و همفکری جمعی از اساتید و ویولنیست های موفق، مقاله ای کامل، مفید و شایسته را تقدیم به علاقمندان کنیم. اگر انتظار دارید که در آینده یک نوازنده خوب باشید، باید حرفه ای بیندیشید و همچنین حرفه ای رفتار کنید. آموختن ویولن سخت نیست، اما تلاش بسیاری می طلبد. برای تلاش در این زمینه باید حس امیدواری به هنرجو تزریق شود. یکی از عوامل مهمی که در این زمینه کمک بسیاری خواهد کرد، داشتن یک ساز خوب است. سازی که صدای آن باعث هراسیدن هنرجو نشود و ذوقی را به او منتقل کند که وی بتواند فعل خواستن را بهتر صرف کند.

در خرید ساز ویلن باید به نکات زیر توجه داشت:

۱- ساز مورد نظر نباید به هیچ وجه نقص فنی داشته باشد.به ویژه در مورد ساییدگی روی دماغه در ساز های کهنه باید دقت نمود.

۲- سالم و یکدست بودن سیم ها،سالم بودن شیطانک و تنظیم بودن گوشی ها(گوشی ها باید از هر دو طرف با سوراخ کاملاً جفت باشند و کوتاه و بلند نباشند.)

۳-اصطلاحی رایج تحت عنوان ساز “مشقی” وجود دارد که در مورد ساز هایی با کیفیت صدای پایین و نامرغوب به کار میرود.اغلب،این نوع ساز ها را برای هنرجویان  مبتدی توصیه میکنند.بدیهی است که این توصیه کاملاً نادرست است و علاوه بر این که بر مشکلات فنی هنرجو می افزاید و او را از پیشرفت باز می دارد باعث کاهش انگیزه ی او میشود و از همان ابتدا او را از نواختن ویلن دلزده و مایوس میکند.در نتیجه توصیه میشود هنرجو در حد امکانات و مقدورات خویش حتی الامکان از ساز های مرغوب و خوش صدا استفاده نماید.

۴- در مورد آرشه هم باید دقت کرد که سالم و بی نقص باشد.آرشه هایی که چوب آنها به طرف بیرون قوس دارد یا موی آنها صاف و یکدست نیست و یا به علت نقص در موگیر آرشه به راحتی سفت یا شل نمیشوند مناسب نیستند.

۵- همانطور که زیر چانه ای در گذشته معمول نبود اما امروزه جزء لاینفکی از ویلن محسوب میشود ، بالشتک یا شولدر هم در تکنیک جدید نوازندگی وسیله ای ضروری محسوب میشود و به همین جهت انواع مختلف آن ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.این وسیله در زیر ساز قرار می گیرد و باعث میشود که ساز بالا تر بیاید تا ما آن را راحت تر زیر چانه ی خود قرار دهیم.اما از آنجا  که تهیه ی آن ممکن است برای عده ای مشکل باشد میتوانیم خودمان آنرا بسازیم.

ساز ویولن با توجه به ظاهر ساده ترش نسبت به سازی همچون پیانو، قابلیت تولید آسان و سریع دارد. ساخت و تولید یک ویولن بی کیفیت با ظاهری فریبنده بسیار راحت است و این اتفاق با صرف هزینه ی زمانی و مالی بسیار ناچیز برای تولیدکنندگان همراه است. به همین دلیل عده زیادی اینگونه تصور می کنند که یادگیری ویولن با توجه به صرف هزینه مالی ناچیزش نسبت به پیانو بسیار کم هزینه تر است. در صورتی که چنین نیست. لازم است ذکر کنیم که یک ویولن خوب می تواند از یک پیانو خوب هم گران قیمت تر باشد. تنها علت طرز فکر اشتباه مردم نسبت به این موضوع، سوء استفاده تولیدکنندگان از ساز ویولن است. آنها بدون آنکه کوچکترین حساسیتی نسبت به ساخت یک ویولن داشته باشند، قطعات چوب را روی هم سوار می کنند و با رنگ آمیزی زیبا، سازهای بی کیفیت خود را با ظاهری فریبنده به فروشگاه های ساز انتقال می دهند و اینگونه است که می توان با هزینه ای بسیار ناچیز یک ویولن داشت. قصد ما این است که شما را از این موانع باخبر سازیم و اصول خرید مناسب و صحیح یک ویولن را برای شما آشکار سازیم. در خرید ویولن باید این را در نظر داشته باشید که سازی بهتر لزوما سازی که قیمت بیشتری دارد نیست. همچنین سازی با قیمت ارزان نیز دلیلی بر پایین بودن کیفیت صدای آن نیست.

نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به طور جمعی و انفرادی بسیار پر اهمیت است. وجهه جهانی ویولن را می توان در سازگاری آن با فرهنگ های مختلف و حضور این ساز در موسیقی ملل مختلف دید. حل قرار گرفتن ویلن بر روی سطح شانه و در نزدیکی گردن نوازنده است. نوازنده ویولن با قرار دادن انگشتان دست چپ و فشار و جابجایی انگشتان، طول سیم ها ا تغییر می دهد که باعث ایجاد نت های متفاوت می گردد. ویولن پرده بندی ندارد و نوازنده در اثر آموزش و تربیت شنوایی قادر به تشخیص نت های مختلف می گردد. درباره نوازندگان مبتدی گاهی، ویولن توسط نوارهای چسبی نازک، پرده بندی می گردد که با یادگیری فراگیر، برداشته می شود.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران