الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی چیست و چه کاربردی دارد؟ -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی چیست و چه کاربردی دارد؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی چیست و چه کاربردی دارد؟
,[categoriy]

آکاایران: الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی چیست و چه کاربردی دارد؟

آکاایران: به گزارش آکاایران: آشنایی با الکتروانسفالوگرافی یا گرفتن نوار مغزی که یکی از روش‌های ثبت فعالیت الکتریکی مغز است و در تشخیص بیماریهای مغز کاربرد دارد.
این روش شامل اخذ علائم از طریق الکترودهای سطحی، بهبود سیگنال (تقویت و حذف نویز)، رؤیت سیگنال و آنالیز آن می شود.

در الکتروانسفالوگرافی فعالیت الکتریکی همزمان‌شده مجموعه‌ای از هزاران یا میلیون‌ها نورون یا اصطلاحا امواج مغزی را می‌توان با الکترودهای چسبیده به پوست سر ثبت می‌شود.

از آنجایی که شدت این امواج بسیار کم و حدود 100 میکروولت است، باید آنها را تقویت کرد. سپس این امواج  روی کاغذ چاپ می‌شوند یا روی صفحه مونیتور فرستاده می شوند تا پزشک آنها را بررسی کند.

آنچه در الکتروانسفالوگرافی دیده می‌شود، امواج یا نوسان‌های الکتریکی بر حسب بسامدها و گسترش مکانی شان هستند که به انواعی تقسیم بندی می شوند و بیانگر حالات متفاوت کارکرد مغز هستند، مانند مراحل گوناگون خواب و بیداری.

آشنایی با امواج مغزی در ارتباط با مغز
معمولاً طیف فرکانسی یا بسامدی سیگنال های ثبت شده در نواز مغزی حاوی اطلاعات مفیدی است که کاربردهای تشخیصی و تحقیقاتی بسیاری از جمله موارد زیر دارد:

• کمک به تشخیص و تعیین محل آسیب مغزی
• کمک به مطالعه صرع و حملات گذرای برگشت پذیر مغز
• کمک به تشخیص اختلالات روانی

• کمک به مطالعه خواب
• اجازه مشاهده و آنالیز پاسخ‌های مغزی به محرک‌های حسی

امروزه شناسایی امواج مغزی از گرفتن نوار مغزی ساده فراتر می‌رود و علاوه بر مقاصد تشخیصی، به عنوان ابزاری برای شناسایی عملکردهای بخش های مختلف مغز، در اختیار محققان هستند. زیرا هر ناحیه مغز، کاری تخصصی دارد و به همین ترتیب بعضی امواج در آن غلبه بیشتری دارند.

امروزه، انواع دیگری از امواج در بخش های عمقی مغز ردگیری شده اند که دارای فرکانس‌هایی تا ۴۰۰ هرتز نیز هستند و نقش های مختلفی از تشکیل و نگهداری حافظه تا درمان بعضی بیماری‌ها ازجمله صرع برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com

الکتروانسفالوگرافی یا نوار مغزی چیست و چه کاربردی دارد؟ گردآوری توسط بخش اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات