در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گوجه فرنگی و کباب سوخته نخورید ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته اطلاعات عمومی از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: گوجه فرنگی و کباب سوخته نخورید

گوجه فرنگی و کباب سوخته نخورید
گوجه فرنگی و کباب سوخته نخورید  - آکا

آکاایران: گوجه فرنگی و کباب سوخته نخورید

 اغلب متخصصان علوم غذایی کبابی کردن را یکی از روش های طبخ سالم مواد غذایی می دانند، اما در مقابل اتفاق نظر دارند اگر این شیوه طبخ به درستی انجام نشود به همان اندازه می تواند تهدیدکننده سلامت باشد. بیشتر خانواده ها بر این باورند که اگر قسمت هایی از گوجه فرنگی، فلفل سبز یا قارچ در مجاورت با شعله های آتش بسوزد و سیاه شود چون در گروه سبزیجاتند خوردنشان مضر نیست.

به گزارش آکاایران: غافل از این که خوردن قسمت های سوخته این سبزیجات مانند مصرف قسمت های سوخته نان و گوشت می تواند برای بدن بخصوص کبد مضر باشد. در نتیجه توصیه بر آن است که در زمان مصرف، قسمت های سوخته را جدا کنید. البته این را هم بدانید اگر میزان حرارت دهی به سبزیجات در حد ملایم باشد، نه تنها قابلیت هضم سبزی ها بیشتر می شود، بلکه رنگدانه های آنتی اکسیدانی موجود در فلفل و گوجه فرنگی کبابی عملکرد بهتر و بیشتری در بدن داشته و پروتئین های قارچ قابل جذب تر می شود.

مطلب پیشنهادی :   وجود روح در حیوانات واقعیت دارد؟

قسمت های سوخته کباب را نخورید

معمولا در زمان تهیه انواع کباب های کوبیده، برگ، چنجه، جوجه یا دل و جگری که روی شعله آتش کبابی می شود یا انواعی از کباب لقمه های لوله ای شکلی که بر سطوح فلزی و روی زغال تهیه و حتی ماهی هایی که در میان توری های فلزی مخصوص کبابی می شود، قسمت هایی از سطح گوشت می سوزد و اتفاقا همین قسمت های سوخته اشتهابرانگیزتر است، اما خوب است بدانید خوردن مستمر و طولانی مدت قسمت های قهوه ای و سوخته گوشت نه تنها با تحریک ترشح میزان زیاد اسید معده باعث بروز ناراحتی های گوارشی می شود بلکه در اثر خشک شدن و سوختن سطح گوشت پروتئین های آن تخریب و به مواد سرطانزایی تبدیل می شود که می تواند برای سلامت مضر باشد.

این را هم بدانید

تمام غذاهایی که حاوی کربوهیدرات است، اگر در مجاورت با حرارت زیاد تغییر رنگ دهد حاوی میزان زیادی «آکریلامید» (ترکیب شیمیایی و سمی) می شود. قسمت های سیاه و سوخته سطح نان، ته دیگ برشته و تغییر رنگ داده شده برنج، سیب زمینی، نان، ماکارونی یا حتی ته دیگ سوخته کاهو و برگ مو، نان سوخاری قهوه ای شده، بیسکویت و کلوچه هایی که سطح زیرین شان سوخته و تلخ مزه شده و حتی ته دیگ شیری که در روند جوشاندن ته ظرف بسته شده از این جمله است. ضمن این که در ترکیبات سوسیس و کالباس به دلیل آن که از آرد و مواد نشاسته ای استفاده می شود اگر در مجاورت با حرارت قهوه ای و برشته شوند یا پنیر پیتزا در فر تغییر رنگ دهد، همگی حاوی آکریلامید خواهد بود.

مطلب پیشنهادی :   تولید فشنگ هایی که به گیاه تبدیل می شوند!

آکریلامید، یک ماده سرطان زاست که می تواند باعث جهش ژنی در سلول ها و بروز سرطان شود ضمن این که به سیستم ایمنی و عصبی آسیب می رساند و می تواند به بروز اختلالات باروری، تغییر در رفتارهای جنسی، نازایی و سقط جنین منجر شود.

.

منبع : gahar.ir

گوجه فرنگی و کباب سوخته نخورید گردآوری توسط بخش اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید سایت آکاایران
تبلیغات