در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مواظب خطرات خانه تکانی باشید! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته اطلاعات عمومی از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مراقب خطرات خانه تکانی باشید!

مواظب خطرات خانه تکانی باشید!
مواظب خطرات خانه تکانی باشید!  - آکا

آکاایران: مراقب خطرات خانه تکانی باشید!

معمولا در ماه آخر سال همه شروع به خانه تکانی می کنند و به نظافت خانه می پردازند می خواهیم مضرات و آسیب هایی که به اعضای خانه می رساند را بررسی کنیم.

به گزارش آکاایران: نخستین روز اسفند ، شروع خانه تکانی است. سطلی لبریز از آب و کف و شوینده و سفیدکننده، اشیا و دیوارهایی دود زده و خاک گرفته و دو تا دست سپید با پوستی براق و شاداب. ۲ روز مانده به پایان اسفند، پایان خانه تکانی ، سطل خالی است، با اشیاء و دیوارهایی درخشان اما ۲ تا دست چروک خورده و زخمی که پوست شان مثل اسکاچ زبر است، گلو و چشم هایی که می سوزد، سرفه های بی امان و…

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بسیاری از افراد در زمان استفاده از مواد شوینده تنها به قدرت پاک کنندگی آن توجه می کنند، اظهار داشت: تعداد زیادی از صابونها، خوشبو کننده ها، نرم کننده ها و جرم گیرها به طور دائم مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است مواد شیمیایی و سمی موجود در اکثر محصولات در محیط و هوای منزل پخش شده و از طریق پوست، راههای تنفسی و گاها از طریق دهان وارد بدن شده و سبب تخریب مخاطها و ایجاد مسمومیت شود.

دکتر محمد رضا صابری بروز آسیب به پوست را از دیگر مضرات بی احتیاطی در استفاده از مواد شوینده عنوان و خاطر نشان کرد: مواد شوینده بر اساس  ph ساختارشان طبقه بندی می شوند و هر چه این ماده در مواد شوینده بالاتر باشد قلیایی تر بوده و لایه های محافظ چربی پوست را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به خشکی سطح پوست، تسریع پیری سلولهای پوستی ،صدمات مزمن ، خارش و ریزش مو می شود.

دانشیار گروه شیمی دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه گاهی افراد به ویژه خانمهای خانه دار برای تمیزی بیشتر سطوح سرامیکی از مخلوط سفید کننده با اسیدهای بسیار قوی مانند جوهر نمک استفاده می کنند، گفت: این امر موجب آزاد شدن گاز کلرین و در نتیجه ایجاد علائم شدید مسمومیت و پنومونی شیمیایی(نارسایی حاد تنفسی )می شود و در صورت بالا بودن سن یا دارا بودن زمینه بیماریهای قلبی و ریوی حتی می تواند منجر به مرگ شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه برخی از زنان خانه دار در استفاده از مواد سفید کننده (وایتکس) زیاده روی می کنند، گفت: وایتکس قلیای قوی و بسیار خورنده و اکسید کننده است و تحریک چشم و پوست، سوختگی های ملایم مری و دهان، تحریک گوارشی، استفراغ و اسهال در غلظت های بالا ایجاد می کند

وی با تاکید بر خودداری از مخلوط کردن مواد شوینده در زمان استفاده خاطر نشان کرد: در زمان استفاده از شوینده های شیمیایی و پاک کننده از ماسک مناسب و دستکش استفاده و پنجره ها را باز و و تهویه را روشن کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص اقدامات لازم در زمان مواجهه با افراد دچار مسمومیت ریوی با مواد شوینده اظهار داشت:خارج کردن لباس ها ی فرد، خروج سریع فرد از محل و استنشاق هوای آزاد  و در صورت قطع تنفس فرد تنفس دادن نه از طریق دهان بلکه توسط ماسک اکسیژن انجام شود.

مطلب پیشنهادی :   گروه خونی شما در مورد شخصیتتان چه میگوید؟

حساسیت پوستی و تنفسی

دکتر مژگان صفری فوق تخصص آسم و آلرژی و ایمونولوژی در این رابطه می گوید: آلرژی به مواد شوینده بر دو نوع است، نوع اول به شکل حساسیت های موضعی که به صورت ضایعات پوستی و اگزما یا درماتیت است.

در این نوع حساسیت، افرادی که با این مواد مستقیماً در تماس هستند، عارضه پوستی و التهاب مشهود است. اصطلاحاً به آن «حساسیت تماسی» گفته می شود.     نوع دوم مشکلات تنفسی در اثر مصرف موادشوینده است. افرادی که از این مواد استفاده می کنند، چنانچه سابقه بیماری تنفسی یا ریوی دارا باشند، تماس با این مواد و استنشاق بوی آن باعث تشدید بیماریشان می شود.

اغلب زنان خانه داری که با علائم آسم به مطب مراجعه می کنند، غالباً شروع بیماری شان همراه با استفاده از مواد جرم گیر و سفیدکننده بوده است. آنها فاقد دقت چندین ماده شوینده را با هم ترکیب می کنند غافل از آنکه ترکیب مواد جرم گیر باعث بروز بیماری آسم می شود.

زیرا در ترکیبات این شوینده ها کلر و آمونیاک به کار رفته که در صورت مخلوط کردن با مواد شوینده دیگر گازهای بسیار سمی تولید می کند و موجب سوزانندگی مجاری تنفسی می شوند. متاسفانه این عارضه در بسیاری از موارد قابل برگشت نیست و افراد مبتلابه آن باید مادام العمر دارو مصرف کنند.

استفاده از این مواد شوینده نه تنها پوست و ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه بر روی مخاط حلق و بینی اثرگذار هستند.

دکتر شهرام فرجاد، متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می گوید: سفید کننده و یا جرم گیرها اگر با غلظت بالاو با بوی تند و سوزاننده استفاده شوند، محرک دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی می شوند.

در بینی و حلق که دستگاه تنفسی فوقانی هستند ایجاد آبریزش و گرفتگی بینی می شود. در این میان دستگاه تنفسی تحتانی نیز تحریک شده و به صورت سرفه های مکرر و سوزش ناحیه سینه مشخص می شود.

دکتر سبحانی متخصص قلب و عروق در مورد اثر این مواد روی دستگاه تنفس بخصوص در بیماران قلبی می گوید: موقع استفاده از مایعات شوینده ای مانند وایتکس و جوهر نمک، بخار سمی متصاعد شده و در هوا پراکنده می شود. استشمام این بخار روی مخاط تنفسی اثرات التهابی و مضری می گذارد.

در نهایت منجربه بیماری تنگی نفس می شود. در بیمارانی که سابقه نارسایی قلبی توام با بیماری های ریوی هستند، استفاده از این مواد باعث تنگی نفس و شدت بیماری آنها می شود. بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند بهتر است از این مواد استفاده نکنند و اگر ناگزیر به استفاده از این گونه مواد شدند ابتدا از دستکش و ماسک استفاده کنند و بعد کمی آن را رقیق کرده و به کار خود ادامه دهند.

تاثیر مواد شوینده بر کودکان

اغلب پزشکان معتقدند در صورت استفاده از مواد جرم گیر، سفید کننده و اسپری های خوشبوکننده هوا در خانه خطر جدی کودکان را تهدید می کند. کودکان بیشتر در معرض خطر مواد سمی تشکیل دهنده پاک کننده ها و شوینده ها قرار می گیرند زیرا بدن آنان سریع تر مواد شیمیایی را جذب می کند. از طرفی دیگر کودکان اکثراً اشیا و مواد خارجی را در دهان خود قرار می دهند، هنگامی که اسپری های خوشبوکننده یا سایر پاک کننده ها در محیط خانه استفاده می شود در هوا پخش شده و روی اشیای خانه می نشیند و کودکان با بردن اشیا به سمت دهانشان ذرات را به بدن خود منتقل می کنند. دکترصفری، فوق تخصص آسم و آلرژی و ایمونولوژی در مورد خطرات نگهداری این مواد در منزل می گوید: نگهداری این مواد در منزل بسیار خطرناک است.

مطلب پیشنهادی :   اثرات دین و دینداری روی مغز انسان

مسمومیت با این مواد برای کودکان خطر جدی محسوب می شود. مواد شوینده با غلظت بالانباید به راحتی در دسترس کودکان قرار گیرد. بخصوص اگر این مواد داخل شیشه، لیوان و یا ظروف مشابه نگهداری شود. زیرا بلع مواد شوینده و بخصوص جوهر نمک و سفیدکننده باعث سوختگی مخاط دهان کودکان می شود و حتی ممکن است در ناحیه مری سوراخ ایجاد شده و منجر به مرگ آنان شود. از این روبیشتر باید مراقب کودکان بود و افرادی که مشغول کار با این مواد هستند در و پنجره ها را باز بگذارند تا بخار ناشی از این مواد در منزل پراکنده نشود.

نکات ایمنی

افرادی که در منزل از شوینده های قوی استفاده می کنند، فاقد اینکه آن را رقیق کنند با مواد دیگر ترکیب کرده و روی سطوح می ریزند، بی آنکه از عواقب آن آگاهی دارا باشند با آب داغ شروع به شست وشوی سطح مورد نظر می کنند. این کار تولید بخار کرده و تنفس را برای فرد مشکل می سازد. اکثر پزشکان معتقدند مواد شوینده معمولی می تواند جایگزین مناسبی به جای شوینده های پر از عارضه باشد. موادشوینده معمولی حاوی آنزیم کم خطر است.

دکتر فرجاد در مورد استفاده از این قبیل شوینده ها می گوید: خطر استفاده از سفیدکننده و جرم گیرها به مدت تماس فرد با آن وابسته است چنانچه این مدت کم باشد عوارض کمتری را برای فرد در بردارد. همچنین در محیط های بسته هرگز نباید از این مواد استفاده کرد.

زیرا بوی تند و تیزی که دارند منجربه تورم حنجره، ایجاد سوزش و درد سینه، گرفتگی صدا و سرفه می شود. اگر فرد در تنفس دچار مشکل شد و امکان دسترسی به پزشک نبود. بهتر است فوراً در هوای آزاد و خنک قرار گیرد. از سرم های شست وشو برای ناحیه بینی که تحریک شده است، استفاده شود. در صورتی که سرم در دسترس نبود محلولی از آب و نمک تهیه کرده و بینی را شست وشو دهند. با این روش مواد شوینده که بر روی مخاط بینی اثر گذاشته اند شسته شده و آبریزش بینی را بهبود می بخشد. اگر با این روش آبریزش قطع نشود. تنفس از راه بینی به سختی انجام شود که باید از قطره بینی استفاده کرد.

دکتر بدری اسلامی، متخصص زنان و زایمان در مورد خطرات استفاده از مواد شوینده بر زنان باردار می گوید: در سه ماهه اول بارداری و ماه های آخر استفاده از انواع جرم گیرو سفیده کننده ها خطرناک است. زنان باردار باید بیشتر به سلامت خود توجه کنند. از شوینده هایی استفاده کنند که دچار تنگی نفس و آسم در دوره بارداری نشود. در صورت رقیق بودن مواد شوینده و استفاده از ماسک و دستکش و تهویه مناسب مشکلی برای جنین و مادر بوجود نمی آید.

مطلب پیشنهادی :   کشورهای مودب جهان را بشناسید

دکتر صفری، فوق تخصص آسم و آلرژی معتقد است: در افرادی که دچار عارضه آلرژی هستند خطر مصرف این مواد اجتناب ناپذیر است.

افرادی که دچار حساسیت های پوستی هستند بعد از مصرف مواد شوینده پوست دست هایشان که تماس بیشتری با آن داشته است پوسته پوسته شده و حساسیت پوستی شان شدت پیدا می کند. بنابراین توصیه می شود که از صابون های ملایم تر یا قلیایی کم برای شست و شوی دستهایشان استفاده کنند.

همچنین اگر ملحفه و لباسها با دقت بیشتری شسته نشوند ممکن است مواد باقی مانده افراد مبتلابه آلرژی را با مشکلات بیشتری روبه رو کند. از این رو بهتر است بعد از شست و شوی لباس ها یک بار با آب اضافی آب کشی کرده و یا در صورت استفاده از ماشین لباسشویی آن را طوری تنظیم کنندکه با مواد شوینده کاملاً از سطح لباس برطرف شود. بعضی از مواد شوینده از بین برنده میکروب هستند. بخصوص موادی که حاوی کلر باشد میکروب ها را از بین برده و سطح را ضدعفونی می کند. این مواد باید براحتی بتواند از بروز مشکلات ذکر شده جلوگیری کند.

دکتر صفری فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی با بیان توصیه هایی در مورد استفاده از این مواد می گوید: بعضی از افراد تصور می کنند که از عوارض مصرف این مواد در امان هستند اما بسیاری از افرادی که در اثر استفاده از این مواد دچار آسم شده اند نیز همین تصور را داشته و بعد از مدتی به آلرژی تنفسی دچار شده اند. بنا بر این توصیه های لازم در مصرف این مواد ضروری است:

مواد جرم گیر در ظروف در بسته نگهداری شود تا در دسترس کودکان قرار نگیرد.

از ترکیب مواد جرم گیر با مواد دیگر پرهیز شود.

به هنگام استفاده از این مواد در و پنجره باز گذاشته شود.

از مخلوط کردن مواد شوینده با آب داغ و یا استفاده همزمان آن با مواد شوینده خودداری شود. زیرا آب داغ سبب تولید گاز مضاعف می شود.

در صورت استفاده از این مواد با مشاهده هر گونه سرفه و یا تنگی نفس در معرض هوای آزاد و خنک قرار گیرند.

بعد از استفاده از مواد شوینده دست ها خشک می شوند. در این مواقع بهتر است از کرم های مرطوب کننده دست استفاده شود.

در صورت مشاهده ضایعه و التهاب پوستی از هیچ پماد و کرمی استفاده نکرده و فوراً به پزشک مراجعه کنند.

هنگام کار با مواد شوینده چنانچه چشم با مواد تماس یافت کرد بهتر است سریعاً با آب شست وشو داده تا مانع از بروز عوارض شود.

در هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی و اسیدی پاک کننده، جرم گیر و سپیدکننده، استفاده از ماسک امری ضروری به شمار می آید، اما وجود هواکش و بازکردن پنجره ها و قرار داشتن مداوم در معرض جریان هوای آزاد، در این خصوص، می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و عوارض تنفسی در افراد جلوگیری کند .

.

منبع : gahar.ir

مواظب خطرات خانه تکانی باشید! گردآوری توسط بخش اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید سایت آکاایران
تبلیغات