گیاه شنگ، آشنایی با گیاه شنگ و خواص و عوارض آن

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد گیاه شنگ، آشنایی با گیاه شنگ و خواص و عوارض آن ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک +گیاه +شنگ را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد گیاه شنگ را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آشنایی با گیاه شنگ و خواص و عوارض آن

به نقل از آکاایران: جنس شنگ Tragopogon L. در ایران قریب به بیست و پنج گونه دارد که در سراسر نواحی معتدله و معتدله سرد پراکنده اند و 9 گونه از آنها انحصاری ایران هستند، همگی آنها شیرابه دار و اغلب شیرین و لذیذ می باشند اما مردم در مناطق مختلف البرز و زاگرس در اوایل بهار از برگ بعضی گونه های آنها از جمله Trapogopon graminifoliusکه بیشتر در اراضی کشاورزی و دامنه های کوهستانی می روید به عنوان سبزی صحرایی استفاده می کنند و آن را بصورت سبزی پلو یا خام مصرف می کنند.

گیاه شنگ,گیاه شنگ,گیاه شنگه

گیاه شنگ

شِنگ

نام علمی: Tragopogon graminifolius

نام انگلیسی: ندارد

خانواده: کاسنیان (Asteraceae)

شنگ گیاهی چندساله با ریشه عمیق است و تولید شاخه های پاجوش می کند.

ساقه آن سبز کمرنگ است و ساقه های گلدار از قاعده گیاه به صورت خمیده   می ایستند. این ساقه ها اغلب به ارتفاع30-50 سانتیمتراند و نازک و تقریبا در سراسر طول ساقه برگ دار هستند. و اغلب با شاخه های دوشاخه ای کم، با یقه پوشیده از بقایای برگ های غشایی، فلسی پهن، گاهی پشمالو هستند.

برگ ها شبیه برگ گندمیان، کم و بیش 5 رگبرگی است و تخت، موجی شکل، به عرض 25-50 میلیمتر؛ پایینی ها به سرعت پژمرده ماندنی، با قاعده به دشواری باریک شده بدون دمبرگ، با رگبرگ میانی کمرنگ نسبتا پهن است.

برگ های ساقه ای با قاعده به دشواری یا کمی چهن شده، بدون دمبرگ، بطرف راس به تدریج باریک شده بلند، بالایی ها با قاعده کم و بیش بزرگ آشکارا پهن شده، کوتاه شده، راست است یا گاهی تقریبا به یکباره دم دار-باریک شده و خمیده است.

دمگل آذین ضخیم نشده، در قاعده گریبان گاهی با کرک های هلویی-سفید. گریبان اغلب 10 برگه ای، در زمان گلدهی به طول کم و بیش 15 (-20) میلیمتر، در زمان میوه دهی به طول تا 25 میلیمتر، اصولا به طرف قاعده کم و بیش کرک هلویی-سفید، بی کرک شونده یا اصولا (از ابتدا) کم و بیش بدون کرک اند.

برگه ها در قاعده به عرض 3-4 میلیمتر، سبز-زرد شونده یا تقریبا سبز کلمی شونده-سبز هستند. بطرف رأس تقریبا دم دار-باریک شده، در جهت طولی با شیارهای (خطوط) بسیار باریک تا نامشخص. گا هی زبانه ای زرد کمرنگ، بحالت خشک تقریبا بدون تغییر، کناری ها گاهی ارغوانی-مخطط، از گریبان به دشواری تاحدود یک چهارم بخش بلندتر است.

فندقه ها به طول 12-15 میلیمتر، کمرنگ، به نازکی رگه دار-مخطط، سنگ پایی سفید، به تدریج باریک شده به سیخکی (نوکی) به طول 5 میلیمتر؛ کاکل سفید زردشونده چرک یا قهوه ای شونده، حدودا مساوی فندقه ها، با کرک های پرِ مرغی-سفید نسبتا بلند و نرم هستند.

پراکندگی جهانی: ایران، ترکمنستان، افغانستان، قفقاز، ماورای قفقاز.

پراکندگی جغرافیایی در ایران: تقریبا به صورت علف هرز در مزارع، باغ ها و کناره های مزارع و در اغلب استان های ایران مانند مازندران، آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، کردستان، همدان، اصفهان، لرستان، کرمان، یزد، خراسان، تهران و سمنان می روید.

مصارف و کاربردها:

این گیاه در طب سنتی ایرانی به عنوان دارویی برای درمان بیماری های گوارشی و خصوصا زخم معده کاربرد دارد و برخی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نیز صحت ادعای مورد نظر را تایید می نمایند.

 

منابع:

مظفریان، ولی الله. 1391. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. چاپ اول. ناشر: فرهنگ معاصر.

http://www.hindawi.com/journals/jchem/2014/425965/

http://eol.org/pages/6249233/names

http://ircmj.com/?page=article&article_id=7845

Golvagiah.com

سایت گل و گیاه

گیاهان وحشی و دارویی

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله گیاه شنگ، آشنایی با گیاه شنگ و خواص و عوارض آن شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آشنایی با گیاه شنگ و خواص آن , خواص گیاه شنگ چیست , گیاه کوهی یلمیح , خواص گیاه شنگ , نام علمی شنگ , خواص شنگه

گیاه شنگ، آشنایی با گیاه شنگ و خواص و عوارض آن گردآوری توسط بخش گل، گیاهان آپارتمانی، باغبانی، پرورش گیاهان سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات