آکاایران: نگهداری کاکتوس در آپارتمان اصول و مراقبت ها : کاکتوس ها را می توان یکی از مقاوم ترین و شگفت انگیزترین گیاهان کره زمین دانست زیرا که این گیاهان می توانند ماه ها بدون آب در گرمای بیابان زنده بمانند و این امر ممکن نیست مگر به لطف سیستم ذخیره آبی که در خود دارند. شاید شنیده باشید که افرادی که در بیابان راهشان را گم کرده اند تنها با دست یافتن به ذخیره آب کاکتوس ها توانسته اند از مرگ حتمی نجات یابند پس می توان این گیاهان را می توان بهترین پوشش برای بیابان ها دانست گذشته از این توانایی کاکتوس ها این گیاهان زیبایی فوق العاده ای دارند به خصوص در زمان گل دهی خود جای بسی تعجب است که از این گیاهان پوشیده از خار، گلهایی سر می زند که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. اگر بتوانید در محل زندگی خود از این گیاهان به درستی نگهداری کرده و شرایط مناسبی را برای آنها فراهم کنید بدون شک هدیه شما گل های بسیار زیبایی خواهد بود. گذشته از زیبایی مربوط به گل، این گیاهان از شکل و ظاهر جذابی برخوردارند که این موضوع باعث شده تا طرفداران بسیاری را جذب نمایند.

به گزارش آکاایران: شاید با خود فکر کنید که اگر گیاهی بتواند دوره های طولانی مدت بی آبی را تحمل کند پس به نگهداری چندانی نیاز ندارد باید گفت که برعکس نگهداری مناسب و ایجاد شرایط خوب تنها دلیل ماندگاری و زیبا ماندن کاکتوس ها است.

روش درست نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوسها از آن دسته گیاهانی هستند که می توان به عنوان جذابترین و متنوع ترین گیاهان خانگی دانست. بیشتر انواع کاکتوس حتی با نگهداری های  یک تازه کار، به راحتی رشد میکنند.
هرچند کاکتوس ها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتهای سطح شهر به فروش می رسند، اما بهترین فصل تهیه این گیاهان زیبا تابستان است.

هنگام خرید یک کاکتوس جدید باید به چند مورد زیر توجه لازم را داشته باشید:

خاک کاکتوس :
یکی از فاکتورهای مهم نگهداری گیاه کاکتوس خاک است، که در بردارنده مواد مغذی مورد استفاده گیاه و منبعی برای دریافت رطوبت کاکتوس شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، منحصراٌ برای این گیاه تهیه میشود و در بیشتر فروشگاههای لوازم باغبانی و گل فروشی ها موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، به راحتی میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید. روش تهیه خاک کاکتوس را در ادامه بخوانید.

به بیان ساده تر خاک کاکتوس باید به سه روش زیر تهیه شود.

  1. یک پیمانه خاک باغچه
  2. یک پیمانه شن و ماسه (نصف شن نصف ماسه به نسبت مساوی)
  3. یک پیمانه کمپوست (مواد پوسیده گیاهی و خاک برگ مانند: خزه یا پوست برنج)

در صورتی که این مواد را در اختیار ندارید می توانید به روشهای زیر خاک مناسبی را تهیه کنید.

  1. نصف پیمانه خاک رس
  2. یک پیمانه ماسه
  3. یک پیمانه خاک باغچه دارای مواد پوسیده

و یا

  1. یک پیمانه کمپوست
  2. یک پیمانه خاک پیت
  3. یک پیمانه ماسه

به طور کلی کاکتوس خاکی با PH کمتر از ۷ تا نزدیک به ۷ را دوست داشته و در این خاک رشد بهتری دارند.

گلدان :
مهمترین اصل برای کاکتوس ها گلدان یا به عبارتی خانه آنهاست هنگامی که کاکتوسی را از گل فروشی می خرید، مدت زمان زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و بدون شک به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه یا همان زهکشی موجود باشد، این در حالی است که عدم خروج آب مازاد نتیجه نامطلوبی را در رشد کاکتوس داشته و متعاقبا خشک شدن کاکتوس را در پی دارد.

تعویض گلدان کاکتوس :
هنگام تعویض گلدان کاکتوس بهتر است بدون وارد آمدن فشار به گیاه گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را با خاک قبلی را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاکتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه و خود کاکتوس می شود. و سپس کمی خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.

توجه داشته باشید که کاکتوس تازه کاشته شده تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند با محیط جدید هماهنگ شود. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.

بهترین گلدان برای کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.
کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید ۴ تا ۵ سانتیمتر پهن تر از کاکتوس باشد.
برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورقه روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ مقوای تا شده استفاده کنید.

● آبیاری:
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیشتر از دوران استراحت گیاه آبیاری شود. متاسفانه و با توجه به شرایط گوناگون محیطی در نگهداری کاکتوس برنامه ویژه و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آبیاری کاکتوس به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی آبیاری باید هنگامی صورت بگیرد که خاک گلدان کاکتوس نسبتاٌ خشک شده باشد. ساده ترین روش برای اطمینان از خشکی خاک این است که خلال دندانی را به آرامی و با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، نیازی به آبیاری نیست و باز هم یکی دو روز صبر کنید. لازم اس که بدانید گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد. و بر اساس تجربه، علت بیشتر، از بین رفتن کاکتوس ها آبیاری بیش از حد نیاز آنها است. و از پاشیدن آب هنگامی که کاکتوس در معرض نور مستقیم است بپرهیزید زیرا باعث ایجاد لکه های سوختگی در پوست کاکتوس می شود.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

اصول نگهداری کاکتوس

کود کاکتوس :
کاکتوس در فصول پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج پیدا می کند. کودی با ازت کم به عنوان کود کاکتوس مناسب است. و همچنین کودهایی که به تدریج در خاک آزاد می شوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما باید این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده شوند.

نور کاکتوس :
یکی از مولفه های رشد و نگهداری کاکتوس نور فراوان است و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

● دمای مناسب کاکتوس :
کاکتوس ها میتوانند در فصل رشد خود دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه سانتیگراد را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد کمک زیادی کند.

مشکلات نگهدای کاکتوس :
بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.
آفت های کاکتوس به نسبه انگشت شمارند، اما هنگام خرید کاکتوس دقت کنید که حشره ات مشکوک روی آن لانه نکرده باشند. در صورتی که کاکتوس دچار آفت شد، با اندکی حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.

فراموش نکنید: برای نگهداری کاکتوس آن را به اندازه آب دهید و نه بیشتر !


منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ایا کاکتوس بایددر افتاب نگهداری شود؟ , گیاه حسن یوسف باید در چه دمایی باشد , گیاهان آپارتمانی و نگهداری از آنها , ایا کاکتوس باید افتاب نگهداری شود؟ , شرایط محیطی مناسب برای پرورش پتوس , آموزش کاشت و پرورش کاکتوس در خانه , مراقبت و نگهداری از اطلسی کود دهی , شرایط نگهداری کاکتوس در آپارتمان , مراقبت و نگهداری از اطلسی کوددهی , نحوه نگهداری از کاکتوس در خانه , روش نگهداری کاکتوس در آپارتمان , آبیاری کاکتوس کوچک در تابستان , کود مخصوص رشد کاکتوس طلای سبز , چگونه از انتوریوم مراقبت کنیم , چگونه کاکتوس بزرگ داشته باشیم , اثرات نگهداری کاکتوس در خانه , بهترین روش آب دادن به گیاهان , خاک کاکتوس چگونه باید باشد , شرایط نگهداری کاکتوس سدوم , نگهداری از کاکتوس در منزل , میزان آب مورد نیاز کاکتوس , ابیاری کاکتوس در تابستان , نحوه نگهداری کاکتوس کاجی , چگونگی نگهداری از کاکتوس , رشد کاکتوس در نور مصنوعی , طریقه نگهداری از کاکتوس , برای رشد کاکتوس چه کنیم , سرنگ مخصوص آب دادن گلها , میزان آب دادن به کاکتوس , انواع کاکتوس آپارتمانی , نحوه نگهداری از کاکتوس , گلدان کوچک برای کاکتوس , کاکتوس سانسوریا دو رنگ , نگهداری کاکتوس در منزل , خواص گل کاکتوس در خانه , نژاد کاکتوس های خانگی , کود مناسب برای کاکتوس , روش نگهداری از کاکتوس , روش نگهداری گل کاکتوس , طریقه نگهداری کاکتوس , روشض گرفتن آب کاکتوس , اموزش نگهداری کاکتوس , پرورش کاکتوس در خانه , زنده نگه داشتن گل رز , نگهداری کاکتوس قاشقی , کاشت و آبیاری کاکتوس , فواید نگهداری کاکتوس , فصل رشد کاکتوس درختی , میزان آبیاری کاکتوس , مراحل رشد یک کاکتوس , نحوه نگهداری کاکتوس , علت چروک شدن کاکتوس , رفع سفیدی کاکتوس آب , مدن زمان رشد کاکتوس , فصل استراحت کاکتوس , طرز نگهداری کاکتوس , کاکتوس بی نیاز نور , کاشت دوباره کاکتوس , کاکتوس مدل عنکبوتى , روش نگهداری کاکتوس , نیاز کاکتوس به نور , کاکتوس های دو رنگ , کاکتوس مناسب خانه , نگهداری از کاکتوس , نگهداری گل کاکتوس , کاکتوس بند انگشتی , آب دادن به کاکتوس , بهترین کود گلدان , فصل استراحت چیست , شرایط نور کاکتوس , محیط رشد گل آهار , خاک مناسب کاکتوس , دمای گیاه کاکتوس , راه شناخت کاکتوس , تقویت گل کاکتوس , نگه داری کاکتوس , مراقب از کاکتوس , گلدان زاموفیلیا , کاکتوس بدون خار , کاکتوس های گرد , گیاهان کاکتوسی , فصل رشد کاکتوس , رشد یک کاکتوس , کاکتوس ابوتیا , نگهداری ژمینو , کاکتوس خانگی , کاکتوس میشوز , مضرات کاکتوس , کاکتوس خیاری , کاکتوس کوچیک , گياه كاكتوس , کاکتوس نخلی , داخل کاکتوس , کاکتوس کوچک , آب کاکتوس , گل کاکنوس , گل كاكتوس , گل کاکتوس

تبلیغات