در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پرورش ریحان، پیش رس کردن سبزیجات یا کشت گلخانه ای ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک پرورش ریحان را کلیک نمایید و یا در دسته از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد پرورش ریحان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: سبزی یکی از مواد غذایی مهمی است که مصرف آن برای تغذیه سالم و بهداشت بدن ضروری است. با توجه به اینکه سبزیکاری معمولی در مزرعه و یا با انبار کردن و کنسرو نمودن سبزیها نمی توان نیازهای جامعه را در مواقع معینی از سال یعنی در زمستان و بهار برطرف نمود و اغلب در زمستان و بهار کمبودی از نظر تولید و عرضه سبزی تازه بوجود می آید لازم است با استفاده از امکاناتی که تکنولوژی امروز در اختیار ما قرار داده اقدام به پیش رس کردن و تولید سبزی خارج از فصل نمود.

پرورش ریحان، پیش رس کردن سبزیجات یا کشت گلخانه ای
پرورش ریحان,پرورش ریحان در گلدان,پرورش ریحان در خانه

پرورش ریحان

روشهای پیش رس کردن سبزیها
پیش رس کردن سبزی در گلخانه و شاسی
مطمئن ترین وسیله برای پیش رس کردن و حتی تولید دائمی سبزی استفاده از گلخانه است. گلخانه محیطی قابل کنترل بوده و می توان درتمام سال و در هر نوع آب و هوایی تولید سبزی را ادامه داد. مشکل استفاده از گلخانه یکی هزینه سنگین ساختمان آن است و دیگر اینکه تولید سبزی در گلخانه احتیاج به تخصص دارد تا بتوان از آن استفاده اقتصادی کرد.

پیش رس کردن سبزی با پوشش های پلاستیکی
آکاایران: یکی از روشهای ساده و ارزان پیشرس کردن سبزی استفاده از پوشش های پلاستیکی می باشد. پوشاندن و محافظت گیاه پس از کاشت و یا نشاء با پوشش های پلاستیکی نه تنها باعث رشد و نمو سریعتر گیاه می شود بلکه مقدار و کیفیت محصول سبزی نیز افزایش می یابد. نایلونهایی که برای پوشش بکار می روند شامل دو نوع PE (پلی اتیلن) و PVC (پلی وینیل کلرید) می باشد که نوع PE مناسبتر بوده و بیشتر برای پوشش بکار می رود و دارای دوام خوبی است بطوری که 3-1 سال می توان آن را مورد استفاده قرار داد.

نایلون PE می تواند 80 درصد نور را از خود عبور دهد و ضمنا غیر قابل نفوذ به آب و مقاوم به گرما و سرما است. نایلون PVC قابل چسباندن و جوش دادن بوده و غیرقابل نفوذ به آب و گاز است و مقاوم به درجه حرارت از 20- تا 50 + درجه سانتیگراد می باشد. طرز استفاده از نایلون و روشهای معمول پیش رس کردن سبزی با پوشش های پلاستیکی به شرح زیر می باشد:

پوشش های سطحی
برای این منظور از نایلون PE بطول 12 متر استفاده می شود. پس از کاشت بذر و یا نشاءکاری نایلون را توسط دست و یا ماشین هایی که به همین منظور ساخته شده اند روی سطح کشت شده پهن کرده و اطراف آن را جهت استحکام با خاک می پوشانند. در صورت نیاز به تهویه نایلون را به فواصل معینی سوراخ می کنند. بدین ترتیب خاک زیر پوشش زودتر گرم شده و باعث می شود که بذرها زودتر سبز شده و رشد نمایند.

تونل های پلاستیکی
توسط تونل های پلاستیکی می توان سبزیها را 5-2 هفته پیش رس کرده و کیفیت آنها را نیز افزایش داد. ساده ترین تونل ها ، تونل بسیار کوتاه یا مینی تونل می باشد که ارتفاع آن در حدود 50 سانتیمتر بوده و برای پوشش آن از نایلون PE استفاده می شود. برپا کردن مینی تونل به این صورت است که به فاصله 6-3 متر درطول تونل پایه های چوبی کوتاه قرار داده و توسط یک رشته سیم کلفت آنها را بهم متصل می کنند. برای نگهداری پوشش به فاصله هر 3 متر یک مفتول آهنی را به شکل کمان در خاک فرو برده و روی این اسکلت ساخته شده نایلون کشیده می شود.

برای استحکام بیشتر تونل را در جهت باد می سازند. علاوه بر مینی تونل از تونل های پلاستیکی کوتاه تا ارتفاع یک متر و تونل های بلند تا ارتفاع 2 متر برای پیش رس کردن سبزی استفاده می کنند. برای برپا کردن تونل بفاصله هر 3 متر 2 عدد مفتول آهنی یکی در زیر و دیگری در روی پوشش نایلون در زمین فرو می برند و پوشش نایلونی در بین این دو کمان آهنی کشیده و محکم قرار می گیرد و در انتهای تونل نیز بسته می شود.

سبزیهایی که می توان پیش رس کرد؟
در برنامه پیشرس کردن باید نیازهای بازار را مورد توجه قرار داد و سبزیهایی را پیشرس نمود که بعنوان سبزی تازه و خارج از فصل مورد تقاضا می باشند. گوجه فرنگی ، خیار ، کاهو ، لوبیاسبز ، فلفل دلمه ای ، تربچه ، کرفس و مارچوبه سبزیهایی هستند که بعنوان سبزیهای تازه و نوبرانه اهمیت زیادی دارند.

برداشتن پوشش
برداشتن پوشش های نایلونی باید به تدریج و با احتیاط انجام گیرد یعنی گیاهان زیر پوشش را باید تدریجا به هوای بیرون عادت داد و این کار در شرایط ابری بودن هوا و درجه حرارت متوسط بخوبی امکان پذیر است.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله پرورش ریحان، پیش رس کردن سبزیجات یا کشت گلخانه ای شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نحوه کاشت و نگهداری گیاه گیاه ریحان , پرورش ریحان در گلدان , طریقه سبزکردن ریحان , زمان كاشت ريحان , نحوه کشت ریحان , پروروش ریحان , کاشت ریحان , كاشت ريحان , کشت ریحان

پرورش ریحان، پیش رس کردن سبزیجات یا کشت گلخانه ای گردآوری توسط بخش گل، گیاهان آپارتمانی، باغبانی، پرورش گیاهان سایت آکاایران
آکا

پرورش ریحان - آکا

پرورش ریحانانواع ریحاننوعی از ریحان که بیشترین احتمال را دارد در فروشگاه پیدا کنید، ریحان سبز است که متراکم بوده و طول آن به 45 تا 61 سانتی‌متر می‌رسد. بوته‌ها
تبلیغات