loading...

آکاایران: آکا ایران: درخت مسواک، چوج با نام علمی Salvadora persica؛ شناخته می شود، اراک (به عربی: الأراک)، (به هندی: پیلو) و نام قرآنی این گیاه خَمط ، درختی است همیشه سبز که از چوب آن مسواک می سازند.
ارتفاع درخت اراک بین دو تا پنج متر است. شاخه های آن باریک و گرد، و برگ های آن به خاطر وجود ماده روغنی سبز رنگ، درخشان است، و شیره ای به رنگ زرد مایل به سبز روشن از آن خارج می شود. از گل آن میوه ای شبیه به گیلاس بدست می آید که به صورت خوشه و خوردنی است.

درخت مسواک

آکاایران: درخت مسواک (درخت اراک)

به گزارش آکاایران: نام درخت اراک (خمط) در آیه ۱۶ سوره مبارکه سبا آمده است: «فَاَعرضوا فَاَرسَلنا علیهم سَیلَ العَرِمَ و بَدّلناهُم بِجنَّتَیهِم جَنَّتینِ ذَواتَی اُکُلٍ خَمطٍ و اَثلٍ و شَیءٍ مِن سِدرٍ قَلیلٍ» ولی روی بگرداندند، پس سیل عرم را به سویشان سرازیر کردیم و دو باغستانشان را به دو زمین خشک مبدل ساختیم، که جز خوراکی تلخ و اثل (شورگز یا گزماره) و مختصری سدر نمی رویانید.
آب و هوای گرم و استوائی محل مناسبی برای رشد این درخت است. درخت اراک در مناطقی از ایران، حبشه، سودان، عربستان، مصر، هند، یمن یافت می شود.
مهمترین نواحی رویش آن در ایران لار، بندرعباس، میناب، مکران و چاه بهار است.

نام های دیگر

شجره السواک، درخت شور، درخت شوره، حمض، چوج، سواک.

میوه

میوه درخت اراک را هنگامی که سبز است خمط و جهاض می نامند و هنگامی که برسد سیاه می شود و به آن وجهاد و بریر و مرد و کباث گویند.

خواص دارویی چوب درخت اراک

چوب درخت اراک حاوی تانن، ترکیبات گوگردی، ترکیبات ایزوتیوسیاناید، سنجرین، کلر، کلراید، سیلیکا، تری میتل آمین، فلورین، فلوراید، سیلیس، سیلیسیم، بی کربنات سدیم می باشد که این مواد دندان ها را سفید و ضد عفونی و پاکیزه می کنند، از پوسیدگی دندان و به وجود آمدن پلاک و خون ریزی لثه جلوگیری کرده و باعث تقویت لثه و استحکام دندان می شوند.
چوب درخت اراک دارای مواد خوشبو کننده روغنی است که دهان را خوشبو می کند.
اسید انیسیک موجود در چوب درخت اراک به دفع خلط از سینه کمک می کند، اسید اسکوربیک و ماده سیتوسیترول موجود در چوب این درخت اراک باعث تقویت شریان های خونی غذارسان به لثه، می شوند. وجود ماده ای به نام انثرالیتون در چوب درخت اراک در تقویت اشتهای غذا خوردن و تنظیم حرکت روده ها مفید است.

نکته

پرسیکا در لاتین به معنی ایرانی است، استفاده از لفظ پرسیکا بدین معنی است گه گیاه شناس مشهور لینه، این گیاه را نخستین بار در ایران دیده و نامگذاری کرده است.

.

منبع : worldi.ir


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

فآلبوم این چه جهانیست , ویرانه های اراک , چوب خوشبو بالسا , چوب درخت مسواک , درخت بالساتبلیغات