باغبانی برای کودک از علومی است که در تمام دنیا علاقه مندان بسیاری دارد و متخصصین ، سفارش زیادی نسبت به آن دارند.این شرکت برای اولین بار در ایران در جهت اشاعه فرهنگ نگهداری از گل و گیاه و ارتباط نزدیکتر با طبیعت اقدام به برگزاری دوره ها و کارگاههای آموزشی برای کودکان نموده است .

 باغبانی کودکان - آکا

کودکانی که در طبعیت به طور طبیعی رشد می­کنند معمولا رشد پر بارتری دارند و کمتر به انحرافات اجتماعی و اخلاقی کشیده می­شوند زیرا این کودکان مسولیت­پذیری بالایی پیدا کرده ، به خودشناسی می­رسند و در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری پیدا می­کنند و این مسئله باعث می­شود که آنها به لحاظ روانی رشد سالم تر و کاملتری داشته باشند.
یکی از آسانترین راههای ارتباط­ کودکان با طبیعت، باغبانی است. کودکانی که از نخستین سالهای زندگی شان شاهد باغبانی پدر و مادرشان بوده­اند یا خود به باغبانی ­پرداخته­اند از سلامت روانی بالاتری برخوردار بوده ودر بزرگسالی نیز ارتباط مثبت­تری با محیط برقرار می­کنند.
کودکان شهرهای بزرگ که در آپارتمانها و برج­ها و ساکن هستند ، فضای کافی برای داشتن یک باغچه
 شخصی ندارند. متخصصان روانشناسی توصیه می­کنند در این محیط­ها حتما والدین گلدانها یا باغچه های
 گلدانی برای کودکان تهیه کرده تا آنان نیز با رشد طبیعی گیاهان آشنا شوند. یکی از متخصصین روانشناسی می­گوید:  بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا ، به دنبال معضل کمبود باغچه و فضای طبیعی شهری، مدارس باغبانی را برای کودکان ترتیب داده­اند. دانش آموزان این مدارس از سنین بالای 5 سالگی ، باغبانی کردن و رسیدن به امور  باغچه را یاد می­گیرند . این کودکان یاد می­گیرند . که چگونه یک باغچه شخصی برای خود داشته و چگونه از آن مراقبت کنند . کودکان با این کار علاوه بر اینکه بسیاری از مهارتهای باغبانی مثل نگهداری از گیاه، آماده کردن زمین، آبیاری و... را یاد می­گیرند ، دانش تغذیه­ای شان بالاتر رفته و ذوق هنری­شان نیز افزایش پیدا می­کند.
وی می­افزاید نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است ، کودکان مدارس باغبانی به لحاظ بهداشت روانی در سطح بالاتری به سر برده و مهارتهای بیشتری در زندگی­شان کسب می­کنند. آنها از طریق تجربه دانش زیادی  درباره رشد گیاهان به دست آورده و علاوه بر آن این کودکان احساس مسئولیت بالاتری پیدا کرده و بلوغ فکری­شان نیز بیشتر از سایر دانش آموزان می­شود.
متخصصان  درباره ارتقای دانش کودکان با باغبانی کردن می­گویند: کودک با داشتن یک باغچه می­تواند
 احساس ارزشمندی را در خود رشد دهد ، کودکان سعی می­کنند علاوه بر داشتن باغچه به علم خود بیفزایند و بدین شکل مهارتهای درون فردی زیادی پیدا می­کنند . مهمترین کسانی که در این رابطه می­توانند به کودکان  کمک کنند والدین هستند.
به عقیده متخصصان ، باغبانی یکی از حرفه­هایی است که هر 5 حس انسان به کار گرفته شده و یکی از      
 مفیدترین فعالیتها برای کودکان است که باعث یادگیری پایه­های علوم تجربی در آنان می­شوند.    
کودک به هنگام باغبانی فرصت زیادی برای ارتباط با خودش پیدا کرده و آرامش روانی اش نیز بیشتر است . بر همین اساس باغبانی باعث می­شود تا کودک تمرکز زیادی پیدا کرده و حد توان خود را برای داشتن یک باغچه به کار گیرد . لذا کودکانی که از کودکی باغچه­ای اختصاصی داشته و در آن فعالیت می­کنند کمتر به بیش فعالی گرفتار شده و به لحاظ روانی سالمتر از سایر کودکان هستند.
پیش از هر چیز کودک مشتاق به باغبانی، به یک بستر برای کاشت گل و گیاه نیاز دارد. در خانه­های آپارتمانی که امکان بستر زمینی برای این کار نیست بهتر است وا لدین با تهیه گلدان، کودک را تشویق به باغبانی کنند. همراهی والدین با کودکان در امر باغبانی باعث می­شود آنها برای شروع و ادامه کار تشویق شده و تلاش بیشتری برای شکوفایی باغچه­شان بکنند. متخصصان روانشناسی چند توصیه و راهکار در این رابطه به والدین ارائه می دهند : راهکار اول پس از تهیه فضای مناسب برای باغبانی این است که به کودکانشان آموزش داده شود که چگونه گیاهان را رشد داده و از آنها مراقبت کنند . مربیان نباید کودکان را در امر باغبانی محدود کنند . باید به کودکان اجازه داد تا خلاقیتشان را شکوفا سازند ،آنها حتی اگر باغچه کوچکشان را تخریب کنند پس از آنکه نتیجه کارشان را دیدند بعدها رفتار مناسب تری در ارتباط با گیاهان پیدا می کنند .
کاشت سبزیجات از علایق کودکان است و برداشت آنها برای کودکان بسیار رضایتبخش است و از این رو بایستی به آنها اجازه دهند تا در باغچه شخصی شان از گیاهان که خودشان کاشته ا ند برداشت کنند و در خوراکی های روزانه از محصولات خودشان استفاده کنند .
با این کار کودکان احساس خود ارزشمندی فراوانی پیدا می کنند .

همشهری آنلاین


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آموزش مهارت باغبانی به کودکان

تبلیغات