آکاایران: کرسی شب یلدا کاخ نیاوران

شب یلدا در کاخ نیاوران : تعدادی از آثار موجود در مخزن کاخ اختصاصی نیاوران با معرفی موضوعی سفره شب یلدا و کرسی رونمایی شد.

رونمایی از آثار یلدائی مخزن کاخ نیاوران

به گزارش آکاایران: تعدادی از آثار موجود در مخزن کاخ اختصاصی نیاوران با معرفی موضوعی سفره شب یلدا و کرسی رونمایی شد.

ظروف نقره قلمزنی با روکش طلا مزین به آرم سلطنتی متعلق به دوره پهلوی، سماور نقره قلمزنی متعلق به اواخر دوره قاجار، پارچه روی کرسی با تزئینات قلاب دوزی متعلق به دوره پهلوی از جمله این آثار هستند.

کاخ نیاوران

آکاایران: شب یلدا در کاخ نیاوران برای اولین بار + تصاویر کرسی شب یلدا

صندوقچه چوبی متعلق به اواخر دوره قاجار، بافت پته دوزی کرمان متعلق به دوره پهلوی، مخده های دلپذیر و لاله کریستال دیگر آثاری هستند که به مناسبت شب یلدا برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار گرفته اند.

شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال در نیم کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. واژه «یلدا» ریشه سریانی دارد و به معنای «ولادت» و «تولد» است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است.

تصاویر شب یلدا در کاخ نیاوران

کاخ نیاوران
ایرانیان تقریبا چند هزار سال است که شب یلدا – آخرین شب پاییز- را که بلندترین و تاریک ترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی، روحیه آنان را تضعیف نکند.

حتما بخوانید :  سریال های تلویزیونی نوروز 96 + عکس بازیگران و فیلم های عید 96

علاقه مندان جهت دیدن آثار یاد شده می توانند تا ۱۰ دی ماه همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۶ به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

جشن شب یلدا در کاخ نیاوران برای اولین بار + تصاویر کرسی شب یلدا

.

منبع : shahrematlab.com

تبلیغات