ولنتاین 2017 و سپندارمذگان (روز عشق ایرانی) -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ولنتاین 2017 و سپندارمذگان (روز عشق ایرانی) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت اطلاعات عمومی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مجموعه: مناسبتها در ایران و جهان

,ولنتاین2017, تاریخ ولنتاین 2017, روز ولنتاین 2017,[categoriy]

آکاایران: ولنتاین 2017 و سپندارمذگان (روز عشق ایرانی)

 

تاریخ روز ولنتاین -  ولنتاین 2017 و سپندارمذگان (روز عشق ایرانی)
- 26 بهمن (14 فوریه ) مصادف با روز ولنتاین
- 5 اسفند مصادف با جشن سپندارمذگان، روز عشق ایرانی

به گزارش آکاایران: _____________________________________

 

روز ولنتاین - چهاردهم فوریه در کشورهای غربی روز ابراز عشق به افرادی است که دوستشان دارند.داستان این روز (روز ولنتاین) مربوط به یک کشیش جوان رومی به نام "ولنتاین" است که به طور کاملاً مخفیانه برای سربازهای "کلودیوس" که ازدواج برای آن ها ممنوع بود، مراسم عقد می گرفت.


این قانون از طرف شاه کلودیوس برای این که ممکن است سربازان پس از ازدواج نتوانند برامور جنگی و نظامی تمرکز دارا باشند وضع شده بود. "کشیش ولنتاین" در روز چهاردهم فوریه سال ۲۷۰ پس از میلاد مسیح به خاطر این اقداماتش به دار آویخته شد و پس از آن این روز هر ساله جشن گرفته می شود.


زمانی که "کشیش ولنتاین" در زندان نامه ای به آخرین معشوقه خود با این امضا «از طرف ولنتاین تو» نوشت، در روم باستان مراسم جشنی با عنوان "لوپرکالیا" به افتخار بزرگداشت ملکه و خدایان رومی در تاریخ پانزدهم فوریه برگزار می شد، در این مراسم زوج های جوان علاقه مند به یکدیگر ازدواج می کردند، "کشیش ولنتاین" با وجود ممنوعیت از جانب شاه همیشه به طور مخفیانه در برگزار کردن مراسم عقد کمک می کرد که البته این تاریخ مقدس نیز به افتخار "کشیش ولنتاین" به چهاردهم فوریه تغییر داده شد وهم چنین از سال ۱۵۷۳ این روز درانگلستان تعطیل رسمی اعلام شد.

 

گفته می شود که در ایران باستان،نیز بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است. این روز در تقویم نوین ایرانی دقیقا مصادف است با 5 اسفند، یعنی تنها چند روز پس از ولنتاین غربی است. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام دارد.

 

,ولنتاین2017, تاریخ ولنتاین 2017, روز ولنتاین 2017,[categoriy]

 

نکته هایی جالب درمورد  روز  ولنتاین
۱- در قرون وسطی دختران غذاهای عجیب وغریب می خوردند با این اعتقاد که همسر رویاهای خود را پیدا خواهند کرد و همچنین اگر دوستی نزدیکی بین دو طرف وجود داشت همدیگر را ولنتاین صدا می کردند.


۲- بهترین تعطیلات برای گل فروشان در سرتاسر جهان شناخته شده است و ارزش مادی برابر ۱۵ میلیارد دلار در این روز صرف تهیه کادو برای ابراز عشق می شود.


۳- سالانه حدود ۱۸۹ میلیون شاخه گل دراین روز درامریکا فروخته می شود که ۱۱۰ میلیون شاخه آن رُز قرمز می باشد، جالب است بدانید، امریکا به طور خاص برای روز ولنتاین ازکلمبیا و اکوادور گل رُز وارد می کند.

 

 بیشتر بخوانید: سنت های روز ولنتاین در سراسر جهان

 

۴- ۷۳درصد از آقایان وتنها ۲۷درصد از خانم ها دراین روز شاخه گل می خرند، جدا از ۱۵ درصد از خانم ها که دراین روز برای خودشان، مادر و یا دخترانشان گُل می خرند.


۵- در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی اولین بسته شکلات مخصوص برای روز ولنتاین توسط کمپانی Cadbury به بازار عرضه شد. سالانه حدود ۳۵ میلیون جعبه شکلاتی قلب شکل در این روز خریداری می شود و تنها درامریکا حدوداً یک میلیارد دلار شکلات فروخته می شود.


۶- حدود ۱۰ درصد ازازدواج هایی که درطول سال انجام می شود یعنی حدود ۰۰۰، ۲۲۰ ازدواج تنها دراین روز صورت می گیرد.


۷- جالب است بدانید حدود نه میلیون نفر که حیوانات خانگی نگهداری می کنند هم برای حیوانات خود کادو تهیه می کنند.

 

۸- در تایلند هر دسته گل ۱۲ تایی از گل رُز قرمز با نرخ ۴۸۷ دلار به فروش می رسد و هر تک شاخه قیمتی معادل ۴۵ دلار دارد و در امریکا قیمت هر دسته گل رُز قرمز ۷۵ دلار است.


۹- تعداد شاخه گل رُز قرمز در روز ولنتاین معنایی خاص دارد. ۱ شاخه گل به معنی عشق در نگاه اول و ۱۰۸ شاخه پیشنهاد ازدواج را منتقل می کند وهم چنین رنگ ها معانی خاص خود را دارند برای مثال رُز قرمز به معنای عشق و احترام، شاخه گل صورتی به معنای این است که اوقات خوشی را با هم دارید. رُز سفید به معنای قدردانی است.

 

۱۰- حدود ۸ میلیارد عدد شکلات سالانه به مناسبت روز ولنتاین در سرتاسر جهان تولید می شود.


.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله ولنتاین 2017 و سپندارمذگان (روز عشق ایرانی) شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ولنتاین سال 2017 دقیقا چه روزی است؟ , ولنتاین و روز عشق ایرانی , روز سپندارمذگان 2017 , تاریخ ولنتاین 96 , ولنتاين 96 , ولنتاین 96

ولنتاین 2017 و سپندارمذگان (روز عشق ایرانی) گردآوری توسط بخش آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات