loading...

روشهای جدید چیدمان هفت سین
 
یکی از ساده ترین این روش ها کاربرد ظروف سفالی به شکل و فرم و اندازه دلخواه به عنوان جایگاه سین های هفت سین است. این روزها تولیدکنندگان سفال نیز با ایده های جدید دست به تولید محصولاتی مرتبط با این جریان سنتی ارزشمند زده و مجموعه هایی از هفت ظرف را در یک قالب ارائه کرده اند که دیگر تنها کار باقی مانده رنگ آمیزی آنها است ولی اگر شما تمایل دارید سفره ای متفاوت تر و با توجه به سلیقه خود و با استفاده از همین ظروف سفالینه ارزان قیمت ترتیب دهید یکی از راحت ترین روش ها پس از انتخاب هفت ظرف مناسب رنگ آمیزی آنها است. حالا شما می توانید این رنگ آمیزی را به صورت نقاشی در قالب طرح مورد نظر انجام داده...

روشهای جدید چیدمان هفت سین - آکا

 یا از تلفیق رنگ های مختلف به صورت ابتکاری نمایی زیبا از ظرف انتخابی را ایجاد کنید و یا آنکه از یکی از تکنیک های رنگ آمیزی مانند چاپ با روش استنسیل یا مهر برای این منظور استفاده کنید. در برخی شرایط شکل ظاهری ظرف انتخابی شما به گونه ای است که الگوی رنگ آمیزی را نیز مشخص می کند. به عنوان مثال در سفره هفت سین این تصویر فرم لاله ای شکل هر یک از ظروف تعیین کننده رنگ هر قسمتی از آن است. در ضمن از آنجا که گل لاله از جمله زیباترین گل های بهاری به حساب می آید، به کار بردن این فرم معنادار به عنوان ظرف هریک از سین های هفت سین کاری زیبا و هنری است.
نکته: برای رنگ آمیزی ظروف سفالی از رنگ های مختلفی شامل روغنی، آکریلیک، گواش و حتی آبرنگ می توانید استفاده کنید.
ولی اگر فرصت کافی برای رنگ آمیزی و خش ک شدن آنها ندارید کاربرد رنگ های گواش و آکریلیک بهترین کار است. این قبیل رنگ ها از آنجایی که در آب حل می شوند، به سرعت در مقابل هوا خشک شده و نتیجه نهایی را حاصل می کنند ولی مشکل اینجا است که در صورت استفاده از رنگ های گواش شما دیگر نمی توانید ظرف را شست وشو داده و یا احیاناً دست خیس خود را به آن بزنید زیرا پوشش رنگی و در نتیجه طرح و نقش روی آن با آب پاک شده و یا درهم ادغام می شوند درحالی که رنگ های آکریلیک اگرچه در آب قابل حل هستند ولی پس از خشک شدن دیگر با آب پاک نشده و ثابت می مانند. بنابراین شما می توانید از این مجموعه برای هفت سین سال های آتی نیز استفاده کنید.
● تزئین تخم مرغ برای هفت سین
اگرچه کلمه تخم مرغ با حرف ت آغاز می شود ولی به جهت آنکه نمادی از برکت و زایندگی است یکی از اجزای ثابت سفره هفت سین بوده و همچنین رنگ کردن آن نیز از جمله رسوم قدیمی است که همواره هنگام تدارک لوازم سفره هفت سین به آن پرداخته می شود. برای آن دسته از پدران و مادرانی که دوست دارند فرزندانشان با سنن و رسوم ملی کشورشان آشنا شوند، شرکت دادن بچه ها در فراهم کردن لوازم سفره هفت سین و به خصوص تزئین تخم مرغ های آن از جمله مناسب ترین فرصت ها است. شما می توانید چند عدد تخم مرغ پخته را به همراه کمی رنگ گواش و تعدادی مداد شمعی در اختیار فرزند کوچکتان قرار داده و از او بخواهید پوسته تخم مرغ را به عنوان صفحه کاغذ تصور کرده و هر آنچه را که دوست دارد بر روی آن ترسیم کند. با قرار دادن این تخم مرغ در سفره هفت سین هم حس خوشایندی را در فرزندتان ایجاد کرده و هم تعلق خاطر او را به این گونه رسوم بیشتر خواهید کرد. در این راستا شما نیز می توانید در طراحی اشکال مورد نظر و رنگ آمیزی آنها به او کمک کنید.
علاوه بر مواد مصنوعی یاد شده مواد طبیعی بسیاری نیز برای رنگ آمیزی تخم مرغ وجود دارند که از این قبیل به پوست پیاز، آب رنگی حاصل از پخت لبو، آبغوره و مواد رنگی خوراکی می توان اشاره کرد ولی در اینجا قصد داریم به روش نقش دار کردن تخم مرغ با استفاده از پوست پیاز بپردازیم. برای رنگ آمیزی یکنواخت تخم مرغ با پوست پیاز کافی است چند برگ پوست پیاز (به خصوص پیاز قرمز) را در داخل کاسه ای حاوی آب ریخته و تخم مرغ را در داخل آب ریخته و آن را در داخل آب بر روی شعله اجاق گاز قرار دهید به این ترتیب هنگام جوشیدن و پختن، تخم مرغ رنگی هم می شود ولی در صورتی که بخواهید از پوست پیاز جهت نقش دار کردن تخم مرغ بدون دخالت ابزاری همچون قلم مو استفاده کنید روش متفاوت خواهد شد. تکه پارچه ای را به شکل مربع و به ابعاد حدود ۲۰ سانتی متر در ۲۰ سانتی متر بر روی میز پهن کرده و داخل آن را با پوست پیاز پر کنید. سپس تکه برگی از گیاه سرخس و یا هر گیاه دیگری مانند آن نیز بر روی پوسته ها قرار دهید. به جای برگ از مقداری برنج خام نیز می توانید استفاده کنید.
حال تخم مرغ را در میان این مواد گذاشته و پس از پوشش کلیه سطوح آن با پوسته های پیاز قسمت های اضافی پارچه را بر روی پوسته ها و در نهایت تخم مرغ برگردانید و سپس با تعدادی کش پلاستیکی اسکناس و یا نخ محکم کنید. در واقع تخم مرغ ها با پوسته های پیاز، برگ یا برنج و پارچه بسته بندی می شوند. حال کاسه ای پر از آب آماده کرده و پس از قرار دادن تخم مرغ های بسته بندی شده در داخل آب آنها را به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. در پایان این مدت زمان تخم مرغ ها را با همان حالت پیچیده از داخل آب بیرون آورده و بگذارید سرد شوند. سپس بسته بندی را به آرامی باز کرده و تخم مرغ های نقش دار را بگذارید خشک شوند. برای آنکه طرح و نقش ایجاد شده برق و جلای بیشتری داشته باشد پس از خشک شدن کمی روغن مایع خوراکی را با دست بر روی سطح پوسته آن بمالید.
● سبزه های مدل دار
سبزه به عنوان یکی از سین های سفره هفت سین از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای آنکه سبزه امسال شما با سال های پیش متفاوت باشد، هنگام فرا رسیدن زمان انتقال جوانه ها به ظرف مورد نظر این بار از قالب های مدل دار کیک استفاده کنید. این قالب ها در جنس های شیشه ای و یا آلومینیومی در فروشگاه های مربوط به لوازم قنادی و شیرینی پزی یافت می شوند. به این ترتیب که همانند ظروف گرد و یا بیضی معمول، جوانه ها را در داخل قالب طوری پخش کنید که در همه نقاط آن جوانه وجود داشته باشد سپس مطابق همیشه آنها را در جای گرم و در معرض نور خورشید قرار داده و هر روز آب دهید. با این روش سبزه شما با همان فرم و مدل ظرف انتخابی رشد کرده و سبزه ای به همان شکل حاصل می شود. پس از آنکه سبزه کاملاً رشد کرد و هنگام قرار دادن در کنار بقیه سین های هفت سین فرارسید، می توانید آن را به راحتی از داخل قالب خارج کرده و به ظرف تخت مورد نظر منتقل کرده و به مجموعه سین های دیگر اضافه کنید. از آنجا که معمولاً دور سبزه ها روبانی پهن پیچیده می شود، روبانی را مطابق با رنگ دیگر لوازم سفره انتخاب کرده و به دور سبزه بپیچید ولی ممکن است در اینجا فرم نامنظم قالب مانع از انجام این کار به صورت معمول شود در نتیجه از سوزن ته گرد برای این منظور استفاده کنید.
نکته: در صورتی که پس از سبز کردن سبزه به روش معمول تصمیم گرفتید آن را به شکل خاصی درآورده و یا حداقل فضای داخلی آن را به اندازه قراردادن ظرف ماهی و یا شمع سفره خالی کنید این کار به راحتی با چاقو امکان پذیر است. شما می توانید با حرکات عمودی چاقوی تیز به راحتی دایره ای در وسط سبزه ایجاد کرده و شمعی در داخل آن جای دهید.
یک پیشنهاد ابتکاری: پوسته های تخم مرغ نقاشی شده نیز بستر مناسبی برای سبزه های کوچک هستند. شما می توانید جوانه ها را در داخل آنها قرار داده و یا آنکه پس از پایان مرحله سبز شدن سبزه، مقداری از سبزه را از کنار و یا همان وسط سبزه اصلی جدا کرده و در داخل پوسته تخم مرغ قرار دهید.
● سگ نماد سال ۱۳۸۵
از آنجایی که سال ۱۳۸۵ مطابق با طالع بینی چینی سال سگ نامیده می شود، در صورتی که برای چیدن سفره هفت سین امسالتان تصمیم گرفته اید از ظروف سفالی استفاده کنید، می توانید با ترکیب گلدان های سفالی کوچک نماد سال آتی را با فرمی زیبا درست کرده و در کنار دیگر اجزای هفت سین قرار دهید. برای این منظور کافی است دو عدد گلدان سفالی به اندازه های کوچک و بزرگ خریداری کنید به صورتی که اگر گلدان بزرگتر را به صورت وارونه بر روی زمین قرار دهید ته گلدان کوچک تر (سر سگ) دقیقاً متناسب با ته گلدان بزرگتر (نماد سگ) باشد. در صورت امکان برای هر گلدان سینی سفالی زیرین مخصوص آن را نیز تهیه کرده و یکی را در زیر گلدان بزرگ و دیگری را بر روی گلدان کوچک قرار دهید. البته وجود این سینی ها چندان ضروری نیست. سپس با استفاده از مقوا و یا لاستیک داخل کفی کفش، دو گوش متناسب با اندازه سر سگ سفالی درست کرده و در پایان با قلم مو و رنگ گواش یا آکریلیک مانند تصویر و یا هر طرحی که برای این منظور در نظر دارید بر روی گلدان ها چهره و بدنه سگ را نقاشی کنید.
پیشنهاد: شما می توانید با درست کردن تعداد شش و یا حتی هفت عدد از این سگ ها در اندازه دلخواه از آنها به عنوان ظروف سین های هفت سین امسالتان استفاده کنید.

منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

حل مشکل مربع شدن نوشته های وردتبلیغات