loading...

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد نوروز باستان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 آکاایران : عید نوروز یکی از مهمترین و اصلی ترین جشن های ایرانیان می باشد که از دیرباز و از ایران باستان نسل به نسل منتقل شده است . این عید با تمام شدن زمستان و فرا رسیدن بهار آغاز می شود و نماینگر آغاز سالی جدید و با عشق و محبت است.  با ما در این قسمت از سایت دانش آکاایران همراه باشید تا بیشتر با عید نوروز قدیمی ترین جشن باستانی آشنا شویم.

نوروز باستانی,نوروز باستان,نوروز باستانی

نوروز باستانی

قدیمی ترین جشن باستان

عید نوروز توسط تمام قوم های ایرانی در میان اهالی شهر و روستا و عشایر با هر طبقه اجتماعی برگزار می شود, مراسم جشن عید نوروز است. ایرانی ها، نوروز را در آغاز سال و آغاز گردش طبیعت، جشن می گیرند و معتقدند که سالی دیگر گذشته و بایستی کهنگی ها را به سال کهنه واگذارکرد. واژهٔ جشن، از ریشهٔ «یز» (Yaz) به معنی نیایش و پرستش است و جشن نوروز سپاس آغاز سالی نو است.
به اعتقاد پارسیان، نوروز اول روز از زمانه و فل ک را آغاز گشتن است. اندیشهٔ ایرانی، نوروز را آغاز زندگی می داند و شروع هر پدیدهٔ مهمی را بدین روز منسوب می دارد. ایرانیان هر آغازی را جشن می گیرند و نوروز بزرگ ترین آغاز و بزرگ ترین جشن، با اصیل ترین سنت ها و مراسم جاودانه است. آغاز ِمراسم باشکوه عید نوروز به زمان پادشاهی جمشید شاه بازمی گردد. گفته می شود او در زمان سلطنت خود در آبادانی ایران و آسایش خاطرِ مردم از هجوم بیگانگان، نقش بسیاری داشت. در نوشته ها آمده روزی جمشید سفری با آکاایران: تخت زرینش به آسمان ( به سوی خورشید ) داشت و پس از بازگشت دین را تجدید و آن روز را نوروز نامید...

پس از جمشید, سال به سال بر اهمیت و فراگیری این روز افزوده شد. در زمان هخامنشیان و ساسانیان نوروز به عنوان سنتی فراگیر و بسیار باشکوه چه در دربار شاهان و چه در خانه های مردم عامه ( نه فقط زرتشتیان ) اجرا می شد. اسطوره های گوناگونی در ایران باستان, درباره این جشن ملی آورده شده است که به برخی از آن ها جهت اطلاع علاقمندان اشاره می شود.
یکی از این افسانه ها, اسطوره زیبای آفرینش است.
اورمزد شش پیش نمونه گیتی یعنی نمونه اولیه وآرمانی موجودات را در شش گاه با فاصله های نابرابر و در درازای یک سال می آفریند که به ترتیب عبارتند از: آسمان، آب، زمین، گیاه، چهار پای سودمند ومردم. به یادبود این آ‏فرینش های شش گانه، سال را به شش قسمت نابرابر تقسیم می کردند و سالگرد این آفرینش ها را به صورت جشن های پنج روزه که در آیین ایران باستان «گاهانبار» نام دارد، برگزار می کردند.

نوروز باستانی,نوروز باستان,نوروز باستانی

عید نوروز


جشن سالگرد آفرینش آسمان از ۱۱ تا ۱۵ اردیبهشت، نخستین گاهانبار است. دومین گاهانبار سالگرد آفرینش آب از ۱۱ تا ۱۵ تیر است. سومین گاهانبار که سالگرد آفرینش زمین و فصل گردآوری غله است، از ۲۶ تا ۳۰ شهریور برگزار می شد. چهارمین گاهانبار سالگرد آفرینش گیاه و از ۲۶ تا ۳۰ مهر است. پنجمین گاهانبار سالگرد آفرینش چهارپای مفید جشن میان زمستان است و زمانی است که برای دام انبار زمستانی می شود.
آخرین گاهانبار, سالگرد آفرینش انسان است که در پنج روز آخر سال, یعنی پنج روز کبیسه برگزار می شود. سالگرد این پنج روز پایانی سال که دوازده ماه سی روزه را در پشت خود دارد، مدخلی بر نوروز است. پس جشن نوروزسالگردی است از آفرینش انسان، عزیزترین موجود آفرینش برای آفریدگار بزرگ که آفرینش اهورایی را پاسداری خواهد کرد و رقیبی برای اهریمن و آفریده های دیوی اش خواهد شد.به همین مناسبت، سالگرد آن با شکوه بیش تری برگزار می شود.
اسطوره دیگری نیز آیین های نوروزی را همراهی می کند، یکی از آن ها آیین نیایش به ایزد«رپیتوین» است. «رپیتوین» سرور گرمای نیمروز و ماه های تابستان است و در زمستان، در زیر زمین جای می گیرد و آب های زیرزمینی را گرم نگاه می دارد تا گیاهان و درختان نمیرند و به خصوص ریشه های درختان را در برابر یورش سرمای زمستانی پاس می دارد. بازگشت سالانه او در بهار است که نمادی از پیروزی نهایی نیکی ها بر بدی ها و بهارها بر زمستان ها است.
به همین مناسبت جشنی ویژه و نیایشی که تقدیم رپیتوین می شد، بخشی از مراسم نوروزی را تشکیل می دهد و از این دید، نوروز نمادی از پیروزی عنصر نیک در نبرد فصل ها است.
نوروز هم چنین نمادی است از سالگرد بیداری طبیعت از خواب زمستانی و مرگی است که به رستاخیز و زندگی منتهی می شود و به همین مناسبت جشن مربوط به «فروهر»ها نیز بوده است. «فروهر» یا «فروشی» گونه ای از روان است و نوعی همزاد آدمیان که پیش از آفرینش مردمان در آن جهان به وجود می آید و پس از مرگ مردمان به دنیای دیگر می شتابد و از کیفرهای خاصی که روان می بیند به دور است.
فروهرها سالی یک بار در طلیعه ماه فروردین (= ماه فروهرها) به زمین باز می گردند و هر یک به خانه خود فرود می آیند. آنان از دیدن پاکیزگی و درخشندگی خانه دل خوش می شوند و بر شادکامی خانواده وبر برکت خانه دعا می کنند و اگر خانه را آشفته و درهم، پاک نشده و نا آراسته بینند, غمگین می شوند و دعا نکرده و برکت نخواسته خانه را ترک می کنند. مراسم خانه تکانی از همین جا نشات گرفته است. ایرانیان در آغاز سال نو همه جای خانه را تمیز و پاکیزه می کنند تا فروهرهای درگذشتگان, به خانه آنان بیایند و برای خانواده برکت بیاورند.

 

نوروز باستانی,نوروز باستان,نوروز باستانی

قدیمی ترین جشن باستانی


مردمانی که بر این باورند، روز نوروز از خانه بیرون نمی روند، چون نمی خواهند که فروهرها صاحب خانه را در خانه نیابند و ناخشنود شوند. چراغ خانه ها برای این که راه را بر فروهرها بهتر بنمایانند, دراین شب ها باید روشن باشد
به نقل از آکاایران : در آغاز پنج روز آخرین گاهانبار و به روایتی در پایان این پنج روز و درست شب نوروز بزرگ، مراسم آتش افروزی بر بام ها انجام می دادند که هم راهگشای فروهرها باشد و هم به دورو نزدیک خبر دهند که سال نو می آید. این آتش افروزی بعد از آمدن اسلام نیز در میان ایرانیان معمول بوده است و چون مراسم به طور رسمی نخستین بار در شب چهارشنبه انجام شد، این رسم در شب چهارشنبه پای برجا ماند و چهارشنبه سوری یکی از جشن های جنبی نوروز شد.
به روایتی «سوری» به معنی «سرخ» است و سرخی دلیل انرژی و تحرک. شاید باورهایی که در ایران کهن مردمان بر آن اعتقاد راسخ داشته اند و برخی از آن ها با افسانه ها درآمیخته, امروزه چندان مورد قبول مردم نباشد و برخی آن را از خرد گرایی به دور بدانند. امروزه بیش تر ایرانی ها از ریشه اعتقادات کهن اطلاع چندانی ندارند ولی جشن بزرگ نوروز را کما کان شبیه اجداد خود انجام می دهند و برپایی این جشن ها را وسیله ای برای حفظ هویت ایرانی خود در برابر هجوم فرهنگ های مختلف می دانند.
خرید و پوشیدن لباس های جدید و آراستگی در آغاز نوروز برای ایرانیان اهمیت خاصی دارد. از مراسم زیبا و باشکوه نوروزی که از دوران کهن تا زمان ما باقی مانده و از پیش درآمدهای نوروز به شمار می آید, سبزهٔ نوروزی است. در تمام مناطق ایران، سبزه های زیبا و سبز و خرمی در ظروف خاصی پیش از عید با آداب و مراقبت بسیار آماده و در زمان تحویل سال نو، بر سر سفرهٔ نوروزی گذارده می شود و آن را تا روز سیزدهم فروردین، هم چنان تازه و باطراوت حفظ می کنند. تهیه و مصرف غذاهای مخصوص عید نوروز که مهم ترین آن ها سبزی پلو و ماهی سفید است از دیگر آداب ورود به جشن های نوروز است.
زمان جشن نوروز ۱۳ روز است و در اولین روز نوروز ایرانیان سفره ای پهن می کنند و بر آن هفت چیز که نامشان با حرف سین شروع شده باشد, می گذارند و آن را سفره هفت سین می نامند. ( سبزه : نمودارِ گل های زیبا و زینتی ، سرسبزی و خرمی, سیب : میوه ای بهشتی و نماد زایش, سمنو : از جوانه ی گندم، نمود رویش و برکت, سنجد : بوی برگ و شکوفه ی آن محرک عشق و دلباختگی است و...) برای تزیین سفره هفت سین از وسایل دیگری استفاده می شود که هر یک فلسفه خاصی دارند. آینه و شمع برسر سفره هفت سین به نشانه نور, روشنایی و شفافیت استفاده می شود.

 

نوروز باستانی,نوروز باستان,نوروز باستانی

عید نوروز


معمولا تخم مرغ های رنگ شده با طرح های زیبا نیز برسر سفره ی هفت سین وجود دارد که نماد نطفه و باروری و زایش است. (در اساطیر آمده فلسفه وجود تخم مرغ جهان است که تخم مرغی شکل است و آسمان چون پوسته ی تخم مرغ و زرده اش نمودگار زمین روز است.) یک جلد قرآن مجید نیز همیشه در سفره هفت سین مسلمانان وجود دارد که گویاترین دلیل آمیختگی این عید باستانی با قوانین اسلامی است. قرآن به نشانه اطاعت از خداوند و تقدس, تبرک و روحانی کردن فضای موجود و سال نوی آغاز شده, ازواجبات سفره هفت سین ایرانی مسلمان است. ماهی قرمز کوچک نیز از واجبات سفره هفت سین ایرانیان است که نماد سرزندگی و شادابی است.
ایرانیان در طول مدت جشن های سال نو به دیدن یک دیگر می روند و سال جدید را تبریک می گویند و کدورت ها و کینه های احتمالی را کنار می گذارند. مراسم عید نوروز ۱۳ روز ادامه دارد که در تمام این مدت دانش آموزان و دانشجویان در تعطیلی به سر می برند.
بنا بر آن چه در اساطیر آمده در تقویم ایرانی ، نخستین دوازده روزسال "جشن زایش انسان ها" تمثیلی از۱۲ هزار سال زندگی و نبرد با اهریمن است و روز سیزدهم تمثیلی از هزاره سیزدهم و آغاز رهایش از جهان مادی است. به همین دلیل نیز، روز سیزدهم که در واقع نمادی از زندگی انسان ها درپردیس است ، متعلق به ستاره باران انگاشته می شد، زیرا نزول باران بهاری باعث سر سبزی و طراوت زمین شده و نمایه ای از بهشت را بوجود می آورد.
این اعتقاد در ایران باستان موجب می شد، سیزدهم نوروز، روز ویژه طلب باران بهاری برای کشت زارهای نودمیده، انگاشته شود. در این روز، از دیر باز مردم ایران به دشت و صحرا می رفتند تا با شکست دیو خشکسالی، گوسفندی برای فرشته باران، قربانی و بریان کنند تا این فرشته کشت های نو دمیده را از باران سیراب کند.
مردم ایران هم اکنون نیز در پایان روز سیزدهم با سبزه های سفره هفت سین خود به دامن طبیعت پناه می برند و تمام روز را در طبیعت می گذرانند که در تقویم رسمی کشور این روز« روز طبیعت» نام گذاری شده است. روز چهاردهم فروردین ماه, جشن ها ی نوروزی به پایان رسیده و مردم زندگی عادی خود را از سر می گیرند. مراسم جشن های نوروزی یکی از جذاب ترین جشن های ایرانی برای مردم ملل دیگر است.

 

نوروز باستانی,نوروز باستان,نوروز باستانی

عید نوروز

 منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

روان خوانی درباره ی ادبیات بومی استان گیلان , استفاده از کلمات اصیل فارسی در کلاس دهم , مقاله تعریف عید نوروز به زبان انگلیسی , پاورپوینت آداب و رسوم تبریز در نوروز , اداب عید نوروز در ایران به طور خلاصه , خلاصه ای درباره ی عید نوروز در ایران , تحقیق در مورد آداب و رسوم ایرانیان , انشا در مورد عید چگونه خواهید گذرا , انشا در مورد عید نوروز برای کودکان , عکسهای تخت جمشید برای تبریک نوروز , قدیمی ترین حمام دنیا در عید نوروز , سنتهای عید نوروز در ایران باستان , اداب و رسوم همدان در اغاز سال نو , متن درباره نوروز در شهرهای ایران , تبریکات نوروزی تاریخ قدیم ایران , رسم های قدیم عید نوروز در گیلان , نقاشی با کامپ در مورد عید نوروز , بازی های قدیمی ایرانی برای عید , انشا درباره عید نوروز در ایران , ایا روانخوانی در امتحان می اید , موضوع انشاء اداب ورسوم نوروزی , اشعار ترکی درباره ی عید نوروز , نقاشی کودکان درباره عید نوروز , متن حماسی درباره ایران باستان , نوروز در ایران به روایت تصویر , جدول بازی ایران در عید نوروز , مقاله عید نوروز درمورد گذشته , شعر در مورد عید نوروز با سین , قزوین سال نو در روزگار قدیم , انشا درمورد اداب رسوم نوروز , مقاله ترکی درمورد عید نوروز , سنتهای قدیمی نوروزدر ایران , شعر در مورد نوروز باستانی , درباره عید نوروز ایرانیان , تحویل سال نو تحقیق درباره , انشا در مورد عید نوروز 96 , عید نوروز در ایران خلاصه , آهنگ درباره ی عید نوروز , نقاشی در مورد عید نوروز , انشا درباره ی عید نوروز , تحقیق در مورد عید نوروز , باستان نوروز در شهرستان , تاریخ عید باستانی نوروز , تحقیق در باره عید نوروز , درباره ی سفر های نوروزی , تحقیق دربارهی عید نوروز , مقاله در مورد عید نوروز , عکس مربوط به عید نوروز , انشا در مورد عید نوروز , تحقیق درباره عید نوروز , عید نوروز باستان مبارک , مقاله درباره عید نوروز , شعری درباره ی عیدنوروز , نقاشی درباره عید نوروز , شعر درباره ی عید نوروز , قدمت عید باستانی نوروز , انشاء درمورد عید نوروز , تحقیق در موردعید نوروز , نوروز در ایران باستان , انشا درمورد عید نوروز , عکس در مورد عید نوروز , دانستنی های عید نوروز , جشن های ایران باستان , تحقیق درباره ی نوروز , به نام خدای عیدنوروز , تحقیق برای عید نوروز , انشا درباره ی شب عید , عید نوروز باستانی به , نگوييد نوروز باستاني , مقاله راجب عید نوروز , تحقیق در مورد نوروز , ویزه نامه عید نوروز , تحقیق درباره سال نو , ویژه نامه عید نوروز , نمایشنامه عید نوروز , عکس کورش وعید نوروز , عید نوروز و زمستان , عید نوروز در ایران , درباره ی عید نوروز , عید نوروز پالگنگال , سورنا زن عید نوروز , آیین باستانی ایران , سنتهای قدیمی نوروز , انشا در مورد نوروز , نوروز باستانی 1396 , بیوگرافی جشن نوروز , سرود عید نوروز 96 , در مورد عید نوروز , عید نوروز باستانی , عکس نوروز باستانی , عید باستانی نوروز , متنی درباره نوروز , متن در مورد نوروز , آهنگ نوروز باستان , موضوعات انشا هفتم , عید نوروز یعنی چه , در باره عید نوروز , متن درباره نوروز , درباره عید نوروز , انشا در مورد عید , درباری عید نوروز , عکس درباره نوروز , عید نوروز باستان , سنتای قدیم ایران , انشا درباره عید , ایین های نوروزی , متن درباره بهار , مقاله عید نوروز , تحقیق عید نوروز , برپایی آیین عید , انشا عید نوروز , عید نوروز قدیم , سال نو باستانی , نوروز در ایران , کلیپ عید قدیم , در مورد نوروز , درس عید نوروز , جشن صورت گیری , باستانی نوروز , نوروز اصفهات , پایان نورورز , عید ایرانیان , تخقیق نوروزی , درباره نوروز , باستان نوروز , جشن عیدنوروز , نقاشی نوروز , عید و نوروز , عید نورورز , جشن نوروزی , عید نورو ز , نوروز رسید , عید نو روز , پعید نوروز , نامهای عید , عید نموروز , آیین نوروز , عید نوزوز , عید نورود , انشاء عید , بنر نوروز , nowruz عی


نوروز در ایران باستان

عید نوروز در ایران باستان

عید نوروز در ایران باستان نوروز یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران باستان است که اکنون در مناطق مختلف ایران و کشورهای فارسی زبان آغاز فصل بهار را جشن می گیرند.این جشن ب
نوروز باستان در اساطیر

نوروز باستان در اساطیر

نوروز باستان در اساطیر روش تحقیق، تحلیل تاریخی است و فن پژوهش بر مطالعات کتابخانه های و تاریخی استوار است. به گزارش ایرانیان نقش مهمی در ایجاد حکومت عباسیان داشتند و
آکا

نوروز نشانی از شکوه ایران باستان - آکا

نوروز نشانی از شکوه ایران باستان با استناد بر نوشته‌های بابلی ها، شاهنشاهان بزرگ هخامنشی در طول جشن نوروز در ایوان کاخ خود نشسته و نمایندگانی را از شاهان استان‌های گوناگون ایران
آکا

نوروز وجشنهای فصلی ایرانیان باستان - آکا

 طبیعت تابلوی مجسم آفرینش است. این را ساکنان تاریخی این سرزمین خوب دریافته بودند. آنها به طبیعت خیره می‌شدند؛ به پاس آفرینندگی و زیبائی‌اش جشن می‌گرفتند و از آنجا که طبیعت در

تبلیغات