پودرهای رنگی
جشن هولی

فستیوال «هولی» یکی از بزرگترین جشنهای سنتی هندد است که همه ساله در آغاز فصل بهار براساس تقویم هندی برگزار می‌شود و نشان دهنده زنده شدن دوباره طبیعت و فرا رسیدن فصل بهار است.

این مراسم رنگ پاشی نشانه شادی مردم هند به ادامه زندگی و در واقع خرسندی از پیروزی نیکی ها بر بدیهاست. پاشیدن پودرهای رنگی، سطل ها و بادکنک های پر از آب رنگی بر روی یکدیگر از نشانه های این جشن سنتی در هند است.

جشن رنگ
جشن بهاره

این فستیوال به نامهای جشن هولی، جشن رنگ و جشن بهاره نیز معروف است و یکی از قدیمی ترین فرا رسیدن فصل بهار
فصل بهار

از صبح هولی مردم به رقص و شادی و آوازخوانی مشغولند و هرچه به سمت ظهر پیش می رود، مردم به سمت رودخانه ها و برکه ها و اماکن تفریحی رفته ٬ دور هم جمع می شوند و عصر آن روز غذاها و شیرینی های مخصوص را که از قبل آماده کرده اند، می خورند و هرچه به شب نزدیک می شود،سکوت همه جا را فرا می گیرد.

باورهای اساطیری هندوها
آوازخوانی


فستیوالهای هندی
جشنهای سنتی هند

پودرهای رنگی که در این جشن از آن استفاده می شود از گیاهانی مانند گیاه نیم، کومکوم، هالدی و غیره تهیه شده اند. همچنین بعضی از این رنگها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند مانند گلهای درخت شعله جنگل تهیه شده اند، از اینرو هندی ها اعتقاد دارند، این پودرها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودن از بروز بیماریهای شایع ناشی از تغییرات آب و هوا در فصل بهار مانند سرما خوردگی جلوگیری می نمایند و بعضا این بیماریها را درمان می کنند.

جشنواره رنگ هولی در هندوستان


رقص و شادی
مراسم رنگ پاشی

رنگ، سروصدا٬ رقص٬ آواز و پذیرایی هولی یک معنا را می رسانند: همراهی، اتحاد، برابری و شادی! در باور هندوها هیچ جشن دیگری را نمی توان یافت که درس دینی و مذهبی را همراه هماهنگی اجتماعی چنین ساده بیاموزد.

پودرهای رنگی
جشن هولی


جشن رنگ
جشن بهاره


فرا رسیدن فصل بهار
فصل بهار


باورهای اساطیری هندوها
آوازخوانی


فستیوالهای هندی
جشنهای سنتی هند
 تهیه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغمطالب پیشنهادی:
«مهناز افشار» مچ جیگر را گرفت! عکس
من نه برای ژیلا خوانده‌ام و نه برای ویلا!
بازدید سرزده «احمدی‌نژاد و مشایی» از یک فیلم سینمایی! عکس
بازگشت دوباره «خانومی که شما باشی» به تلویزیون
عکس‌های تازه منتشر شده از «مریلا زارعی» و نوزادش در فیلم «چ»

منبع : seemorgh.com


  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات