loading...


محافظ جنگجویان
در اوستا شهریور به منزله سرزمین فناناپذیر و جایگاهشهریور؛ جایگاه اهورامزدا - آکا

 

جشن شهریورگان
از آنجایی که در گاهشماری ایرانیان باستان هفته وجود ندارد، هر یک از روزهای ماه با نام‌های خاصی که برگرفته از نام ایزدان و فرشتگان و امشاسپندان است، مشخص شده‌اند. روز چهارم هر ماه در تقویم باستانی به نام ایزد شهریور نامیده شده و در روزی که نام روز و ماه با هم برابر شود، جشنی به همان نام برگزار می‌شود و به این ترتیب در چهارمین روز ماه شهریور نیز جشن شهریورگان که به نام آذر جشن نیز نامیده می‌شده، برگزار می‌شود.


از چگونگی برگزاری این جشن در دوران باستان اطلاعات زیادی نداریم اما می‌دانیم چون امشاسپند شهریور، نماد و مظهر فلزات است و برای ذوب فلزات باید از آتش کمک گرفت، این جشن باید در زمره جشن‌های مربوط به آتش باشد. در این روز مردم در خانه‌های خود آتش روشن کرده و به ستایش خدا مشغول می‌شدند و چون این امشاسپند حامی تنگدستان است، در این روز از ضعفا دستگیری می‌شد.

 

از طرفی چون در این ماه محصول برداشت می‌شود و ثروت به خانواده می‌آید، این جشن به نوعی جشن برداشت خرمن نیز بود. استفاده از گیاه ریحان یا اسپرغم که گیاه خاص این امشاسپند است، در این جشن رواج داشت. جشن شهریورگان در عین حال مصادف با زادروز داراب، پادشاه اساطیری ایران است که برخی او را با کورش بزرگ یکی می‌دانند و از طرفی سالروز درگذشت مانی نیز است. مانویان در این روز که به نام بما (Bema) معروف بوده، مراسمی به یاد او برگزار می‌کردند.


منبع: hamshahrimags.com

گردآوری اطلاعات عمومی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آیا اسم اهوراتبلیغات