آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان

در این بخش با مجموعه مطالب مرتبط با جشن های سال نومیلادی و کریسمس آشنا می شوید

 

تاریخ کریسمس 2019 و تولد مسیح 1397

آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان

جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. این روز هم به مانند نوروز ایرانیان آداب و رسوم خاص خود و همینطور زمان خاصی دارد که آسمونی در این مقاله به این موضوع می پردازد که کریسمس در چه ماهی است و چه رسم و رسوماتی دارد. با ما همراه باشید

کریسمَس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آنرا در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند.

برخی از اصطلاحات مربوط به کریسمس به تاریخ ایران Christmas Day 2019 :

کریسمس چندم دیماه است؟: کریسمس 25 دسامبر 2018 یا 4 دی 1397 (17 ربیع االثانی 1440) است، روزی که حضرت مسیح به دنیا آمد واین روز به وسیله مسیحیان جشن گرفته می شود. پس شب کریسمس مطابق با ۲۴ دسامبر است .

دوره کریسمس :  زمانی است که با تولد مسیح آغاز می شود.

کیک کریسمس :کیک میوه ای که مرسوم است در کریسمس در بریتانیا می خورند.همچنین در کریسمس پودیندگی هم به نام پودینگ کریسمس تخیه می شود.

جوراب کریسمس :جوراب بلندی است که کودکان هنگامی که شب کریسمس به رخت خواب می روند آن را در اتاق می گذارند تاباهدیه هاپر شود.

درخت کریسمس : یکدرخت طبیعی یا مصنوعی است که با روبان ها و چراغهای رنگی تزئین می شود و در کریسمس در خانه یا بیرون از خانه قرار داده می شود .

نوئل : اصطلاحی برای کریسمس است که به ویژه در سرودها و کارت ها مورد استفاده قرارمی گیرد.

بابانوئل: محافظ شاد وشوخ بچه ها است.

کارت کریسمس :برای تبریک عید ارسال میشود .

کریسمس به انگلیسی معادل Christmas Day است یا همان روز کریسمس

کریسمس 2015 تاریخ

کریسمس در ایران

اگر آدم کنجکاوی باشید، می دانید که کریسمس ارامنه کمی دیرتر از هم کیشان خارجی شان است؛ حدوداً ده روز. یعنی در حالی که اکثر مسیحی های دنیا (از کاتولیک ها و پروتستان ها گرفته تا گروه عمده یی از ارتدوکس ها) 25 دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه ۶ ژانویه را کریسمس می گیرند.

بازار کریسمس برای بسیاری از شهروندان غیرمسیحی ایرانی هم جالب است. مسیحیان ایران به دو شاخه ارامنه و آشوری تقسیم می‌شوند. مسیحیان ارمنی میلاد مسیح را ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

مسیحیان ایران نیز مانند مسیحیان سراسر جهان شب میلاد عیسی مسیح (۲۴ دسامبر) تا آغاز سال نو میلادی را جشن می‌گیرند. تزئین درخت کاخ با گلوله‌های رنگی و درخشان بخشی از رسم و رسوم کریسمس است. پیروان عیسی مسیح سالروز تولد او را با خواندن دعا و مراسم نیاش در کلیسا جشن می‌گیرند.

بسیاری از مردم جهان عید میلاد مسیح را زمانی برای بخشایش و آشتی می‌دانند.

کریسمس کارت

حقایق جالب که درباره کریسمس نمی‌دانید!

 
 
 
کریسمس ابی 1-مهمترین نماد سال نو میلادی بابانوئل است.
2-  قرمز بودن لباس بابانوئل موثر از آیین مهرپرستی ایرانی می‌باشد. در قرون اولیه میلادی کشیش‌ها و راهبان لباس قرمز و سفید به تن می‌کردند.
3- سنت نیکولاس، فردی که به در قرن چهارم میلادی می‌‌زيست و اسقف شهر کوچک و باستاني ميرای ترکيه بود، همان بابانوئل است.
4- ابتدا جسد سنت نیکولاس در شهر میرای ترکیه بود اما بعد از حمله‌ی مسلمانان این جسد به شهر باری در جنوب ایتالیا انتقال یافت. کریسمس عکس 5- سنت نیکولاس تمامی ثروت خانوادگی خود را برای کمک به فقرا خرج کرد. به همین علت داستان شهرت و فداکاری او از سال 4 میلادی به بعد نسل به نسل بازگو شد.
6- نماد بابانوئل از سال 1920 تا 1931 به‌عنوان شخصیت تبلیغاتی شرکت کوکاکولا استفاده شد.
7- طرح اولیه بابانوئل‌های امروزی در سال 1804 میلادی توسط جان پینتارد (John Pintard) در نشست فرهنگی نیویورک طراحی شد.
8-  در طرح اولیه‌ی نماد بابانوئل (تا قبل از انتشار تبلیغ کوکاکولا) از دو رنگ سبز و آبی استفاده شده بود. کریسمس در استانبول 9- انیمیشن گرینچ به‌عنوان موفقترین فیلم کارتونی کریسمس شناخته شده است. این فیلم در سال 2000 تهیه شد و اکنون نسخه جدید آن در حال فیلم‌برداری می‌باشد.
10- انیمیشن پرمخاطب ملکه‌ی برفی (Frozen) با الهام از کریسمس و نمادهای آن ساخته‌شده است.
11- هرسال نامه‌های فراوانی به آدرس بابانوئل در قطب شمال یعنی کشور کانادا ارسال می‌شود.
12- معروف‌ترین شعر کریسمس " Silent Night" نام دارد و از سال 1978 تاکنون بیش از 733 بار به زبان‌های و شیوه‌های مختلف بازنویسی شده است. البته رکورد بیشترین فروش را آهنگ (کریسمس سفید، White Christmas) در میان ترانه‌های کریسمس دارد.
13- گوزن شاخ‌دار شمال (reindeer) و پرنده کوچک سینه‌سرخ (robin) به‌عنوان دو حیوان کمک‌کننده به بابانوئل استفاده می‌شوند. کریسمس مبارک 14- فیلم چند قسمتی تنها در خانه نام‌آشناترین فیلم در میان ایرانی‌هاست که به ایام کریسمس مربوطه می‌باشد.
15- اگرچه روز 25 دسامبر مقارن با زادروز میلاد حضرت مسیح (ع) را روز کریسمس می‌نامند اما در هیچ‌کدام از کتاب‌های انجیل اشاره‌ای به تاریخ ولادت مسیح (ع) نشده است.
16- با وجود اختلاف‌نظر در مورد تاریخ ولادت حضرت مسیح (ع) کنستانتین یکم یا کنستانتین کبیر یک روز ثابت یعنی 25 دسامبر را روز تولد مسیح معرفی کرد تا بتواند پایه‌های دین جدید رسمی روم را مستحکم کند. این تاریخ نزدیک‌ترین جشن مسیحیت به جشن باستانی ایرانی یعنی شب یلداست.
 
17- برای درخت کریسمس معمولاً از کاج و نراد استفاده می‌شود.
 
کریسمس 2015 18- ستاره بزرگ بالای درخت نمادی از فرشته بیت لحم و تولد حضرت مسیح (ع) است.
19- درخت کریسمس در حدود سال 1830 وارد آمریکا شد و تا سال 1846 استفاده از آن مرسوم نبود تا آنکه پس از ازدواج پرنسس آلبرت آلمانی با ملکه ویکتوریا و استفاده از درخت کریسمس در مراسم ازدواج آن‌ها این نماد رواج یافت.
20- ماجرای قرار دادن کادو زیر درخت کریسمس به داستان پیرمرد فقیری برمی‌گردد که سه دختر داشت. او توان مالی دادن پول جهیزیه برای ازدواج سه دختر خود را نداشت. روزی سنت نیکولاس از طریق لوله‌ی دودکش خانه پیرمرد به او کیسه‌ی پر از طلا می‌دهد تا برای ازدواج دخترانش استفاده کند. کریسمس در ایران 21- سنت هدیه دادن به کودکان توسط بزرگ‌ترها انجام می‌شود اما کودکان زمانی که هدیه‌های خود را از پای درخت کریسمس برمی‌دارند تصور می‌کنند که بابا نوئل به آنها هدیه داده است.
22- رسم هدیه دادن به کشور هلند و روز 6 دسامبر مربوط می‌شود. کودکان هلندی در شب 6 دسامبر کفش‌های خود را بیرون از خانه می‌گذاشتند تا بابا نوئل در آنها هدیه قرار بدهد.
23- به دلیل استفاده از نمادها در مراسم کریسمس این عید در ابتدا در قسمت‌هایی از آمریکا به‌خصوص شهر بوستون پذیرفته نبود. 
24- از شکلات و شیر در جشن کریسمس استفاده می‌شود. چراکه سنت نیکولاس برای کودکان شیر و شکلات می‌برد.
 
 
کریسمس 2015

منابع : آسمونی و فاینداتور


جشن کریسمس

جشن کریسمس چه جشنی است؟

جشن کریسمس چه جشنی است؟ جشن کریسمس چه جشنی است؟جشن کریسمس بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آنرا در شامگاه
بابانوئل افسانه ای و جشن بزرگ کریسمس + تصاویر

بابانوئل افسانه ای و جشن بزرگ کریسمس + تصاویر

بابانوئل افسانه ای و جشن بزرگ کریسمس + تصاویر بابانوئل افسانه ای و جشن بزرگ کریسمس + تصاویربابانوئل افسانه ای دردوران باستان ، درسراسر اروپا، جشنهای رومی ها، اقوام ژرمن یا اقوام
مراسم کریسمس

مراسم کریسمس در کشورهای مختلف جهان

مراسم کریسمس در کشورهای مختلف جهان برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف مسیحی بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارد. در زیر به برخی از آداب و رسوم مردم ایتالیا د
کپی برداری کریسمس از روی یلدا

کپی برداری کریسمس از روی یلدا

کپی برداری کریسمس از روی یلدا یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می&
جشن کریسمس

جشن کریسمس و تاریخ آن

جشن کریسمس و تاریخ آن تاریخچه جشن کریسمس   در همان سده چهارم ، یکی از اسقف های آسیای صغیر ( ترکیه امروز ) به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان شهرت یافت.   این شخص که ب
جالب

سنت های جالب بخت گشایی در کریسمس!

بخت گشایی در کریسمسکریسمس جشنی است که برای بزرگداشت زادروز مسیح توسط مسیحیان کشورهای مختلف برگزار میشود و آیین خاصی را در برمیگیرد. رسم جالبی در فرهنگ های مختلف برای خوش شانسی،
آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف جهان

آداب و رسوم کریسمس در کشورهای مختلف جهان

آشنایی با آداب و رسوم جشن کریسمس در بین مردم کشورهای مختلفکریسمس یکی از روزهای مقدس سال است که به سالروز میلاد حضرت عیسی بن مریم(ع) اشاره دارد، اما به طور کلی جشن کریسمس تولد مسی
جالب

داستان جالب پیدایش درخت کریسمس را بدانید

داستان جالب پیدایش درخت کریسمس را بدانید داستان جالب پیدایش درخت کریسمس را بدانید  درخت کریسمس در تمام دنیا بعنوان نمادی از جشن سال نو میلادی در همه جا برپا می شود و همراه با
تاریخچه شخصیت بابا نوئل کریسمس

تاریخچه شخصیت بابا نوئل کریسمس

تاریخچه شخصیت بابا نوئل کریسمس شخصیت بامزه کریسمس که هدیه می دهد بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد بابا نوئل که در قرن چهارم میلادی می&z
یلدا

کپی برداری کریسمس از روی یلدا

کپی برداری کریسمس از روی یلدا یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می&
تبلیغات