loading...


نمایش عزاداری فولکوریک ترکهای خراسان در اربعین حسینی - آکا

ترکهای خراسان رضوی با آیین ها و رسوم متفاوتی همچون گل مالی و افروختن شمع، مراسم ماه محرم و عزاداری نمایش عزاداری فولکوریک ترکهای خراسان در اربعین حسینی - آکا

 

پرده خوانی، خطبه خوانی، مصیبت خوانی و روزه خوانی یکی از برنامه های مهمی است که در قالب تعزیه به نمایش در می آید و سپس هنرمندان هنرهای نمایشی و تعزیه با ارائه برنامه های تعزیه خوانی به میدان آمده تا از این طریق میثاق خود را با حماسه سترگ کربلا و قیام حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران وفادارش به منصه ظهور رسانند.

 

آیین "گل مالی"
در این میاننمایش عزاداری فولکوریک ترکهای خراسان در اربعین حسینی - آکا

 

عزاداران با شنیدن طنین اذان ظهر در گوشه خیابان به نماز می ایستند
آنان پیش از گل مالی ابتدا وضو می گیرند و آنگاه با مالیدن گل بر سر و صورت خود در چند قدمی حرم مطهر و یا در گوشه و کنار تکایا و مساجد با زنجیر زنی و سینه زنی به یاد امام حسین (ع) اشک ماتم می ریزند و سپس با شنیدن طنین اذان ظهر در گوشه کوچه و خیابان به نماز می ایستند.

 

رسم "افروختن شمع"
خراسانی ها پس از 40 روز گریستن در سوگ و شب زنده‌ داری برای امام حسین (ع) در شب اربعین به مساجد می روند و برای برآورده شدن حاجات و خواسته های خود شمع روشن می کنند و این مراسم در بین ترکهای خراسان رضوی به آیین شمع گردانی معروف شده است. 

 

پذیرایی هیئات مذهبی با خرما و چای
در روز نمایش عزاداری فولکوریک ترکهای خراسان در اربعین حسینی - آکا

 

همچنین کاروانهای عزا چند روز پیش از اربعین مسیر حرکت خود به سمت حرم رضوی را مشخص می کنند و با گذر از کوچه ها و محله ها و کوبیدن بر سنج و طبل مردم را به تماشای عزاداری فرا می خوانند؛ در این روز بیشتر مردم با هیئات مذهبی برای تشرف به حرم رضوی همراه می شوند. 

 

تشرف با پای برهنه به حرم رضوی و قرائت زیارت عاشورا و مرثیه سرایی در طول راه یکی از آداب و رسومی است که سالیان سال در ایام محرم به ویژه روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی توسط مردم دلسوخته ترک زبان خراسان رضوی انجام می شود.

منبع:mehrnews.com

گردآوری اطلاعات عمومی آکاایران
گردآوری توسط بخش آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان سایت آکاایران


  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات