برداشت محصول و شکرگزاری

آیین جشن انگور (شانادر)، جشن خرمن (کوکوله)، جشن هندوانه، برداشت عسل، هویج، برداشت ساقه‌های طلایی گندم، برنج و ... از جمله جشن‌هایی هستند که همزمان با برداشت محصول

 

جشن انگور (شانادر)
«شانادر» برگرفته از دو کلمه «شان» (به معنی انگور) و «در» (به معنی چیدن) است و قدمتی سه هزار ساله دارد. این جشن همه ساله در آخر فصل تابستان و همزمان با برداشت انگور در اکثر مناطق ارومیه برگزار می‌شود.

 

این مراسم با اجرای موسیقی آذربایجانی و با ساز و دهل شروع می‌شود و مجریان با لباس‌های سنتی و با انجام حرکات نمادین، با انگور از میهمانان پذیرایی می‌کنند. مسابقه آبگیری انگور، سرودن اشعار (قوشماجا و بایاتی) و اجرای موسیقی عاشیقی در این آیین، بهانه‌ای برای شکرگزاری و جشن و سرور برای برداشت حاصل دسترنج کشاورزان است.

 

 آداب و رسوم مردم ایران

 

جشن خرمن (کوکوله)
کشاورزان این جشن را در پایان جشن های باستانی

 

جشن هویج و جشن‌های دیگر
با برگزاری جشنواره جشن باستانی خوراکی ها

 

جشن عسل
این جشن در گرامیداشت «تیشتر» (ستاره باران آور در فرهنگ ایرانی) است و بنا به سنت در روز سیزدهم از ماه تیر انجام می‌گیرد. در تاریخ سنتی، تیرگان روز کمان‌ کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیر از فراز البرز است. «تیشتر» به شکل اسب زیبای سفید زرین گوشی، با ساز و برگ زرین، به دریای کیهانی فرو می‌رود و با دیو خشکسالی «اپوش» که به شکل اسب سیاهی است و با گوش و دم سیاه خود، ظاهری ترسناک دارد، روبرو می‌شود.

 

این دو، سه شبانه روز با یکدیگر به نبرد برمی‌خیزند و «تیشتر» در این نبرد شکست می‌خورد، به نزد خدای بزرگ آمده و از او یاری و مدد می‌جوید و به خواست و قدرت پروردگار این بار بر اهریمن خشکسالی پیروز می‌شود و آب‌ها می‌توانند بدون مانعی به مزرعه‌ها و چراگاه‌ها جاری شوند. باد ابرهای باران‌زا را که از دریای کیهانی برمی‌خواستند به این سو و آن سو می‌راند، و باران‌های زندگی بخش بر هفت کشور زمین فرو می‌ریزد و به مناسبت این پیروزی ایرانیان این روز را به جشن می‌گیرند.

 

جشن خزان
«جشن خزان» برای کامیابی کشاورزان و شبانان در دشت و صحرا بر پا می‌شد و سرودهای نیایش مهر و خورشید همسرایی می‌شد؛ یعنی بسیاری مردم بصورت دسته جمعی شعر و سرودهایی را می‌خواندند و برای میترا قربانی می‌کردند تا سپاسگزاری خود را بیان‌ کنند.

 

همچنین رسم بود کشاورزان روستایی پس از برداشت محصول، در این روز هدایایی به نام ایزدمهر به «درمهر » یا آتشکده برده و با نام خدای مهر وایزدان دیگر قربانی کنند.

جشن شکرگزاری در کشورهای دیگر نیز مرسوم است؛ آمریکایی‌ها روز شکرگزاری را در آذر ماه جشن می‌گیرند که ریشه در اعتقادات مذهبی و فرهنگی دارد. این جشن در کشورهای دیگری از جمله کانادا، ژاپن و آلمان نیز برگزار می‌شود.


منبع:isna.ir

گردآوری اطلاعات عمومی آکاایران
گردآوری توسط بخش آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات