.

,هفته فیلم ۶ کشور اروپایی عصر روز گذشته دوشنبه اول آذر ماه با حضور فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، توماس کلویبر رایزن فرهنگی اتریش، یولیوش گویو سفیر لهستان در ایران، مجید ملانوروزی رییس موزه هنرهای معاصر تهران در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز شد.زنگ آغازین هفته فیلم اروپایی با فیلم های لهستانی به صدا در آمد

آکاایران: زنگ آغازین هفته فیلم اروپایی با فیلم های لهستانی به صدا در آمد

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران برگزاری هفته فیلم اروپایی را برای تحکیم روابط از طریق تعاملات فرهنگی مفید ارزیابی کرد و از آمادگی انجمن سینمای جوانان ایران برای ادامه این مسیر خبر داد.

هفته فیلم ۶ کشور اروپایی عصر روز گذشته دوشنبه اول آذر ماه با حضور فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، توماس کلویبر رایزن فرهنگی اتریش، یولیوش گویو سفیر لهستان در ایران، مجید ملانوروزی رییس موزه هنرهای معاصر تهران در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز شد.

به گزارش آکاایران: در ابتدای این مراسم ملانوروزی با عرض خیر مقدم به حاضران در سالن اظهار کرد: سینما در پرداختن به موضوعات مهم فرهنگی جهان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و من از همه دست اندرکارانی که این رویداد را رقم زدند تشکر می کنم.

وی به نقش مهم سینمای لهستان در جریان موج نو اشاره و عنوان کرد: هفته فیلم کشورهای اروپایی را از این جهت با فیلم های کشور لهستان آغاز می کنیم که در شکل گیری سینمای مدرن تاثیرگذار بوده است.

رییس موزه هنرهای معاصر تهران ادامه داد: این فرصت برای علاقه مندان به هنرهای تجسمی و سینمادوستان از آن لحاظ که می توانند فیلم ببینند و به تخیلشان افق وسیع تری بخشند مغتنم است.

ملانوروزی، نمایش این فیلم ها را فرصت مناسبی برای هم افزایی اهالی هنرهای تجسمی دانست و اضافه کرد: این رویداد که به همت سینماتک و انجمن سینمای جوانان ایران رقم خورده است می تواند علاقه مندان به هنرهای تجسمی را با فیلم های خوب اروپایی آشنا کند.

در ادامه مراسم فرید فرخنده کیش با بیان این مطلب که توماس کلویبر بانی واقعی این رخداد مهم بوده است، افزود: در واقع مشابه این اتفاق را ما در گذشته و با سفارت هلند داشته ایم و آمادگی مان را برای ادامه برگزاری چنین رویدادهایی اعلام می کنیم.

وی برپایی چنین رخدادهایی را برای تحکیم روابط از طریق تعاملات فرهنگی مفید ارزیابی کرد و ادامه داد: امیدوارم علاقه مندان از مجموعه فیلم هایی که شامل فیلم های کوتاه و بلند ۶ کشور اروپایی شامل هلند، لهستان، فرانسه، اتریش، آلمان، سوییس می شوند، نهایت لذت را ببرند.

توماس کلویبر دیگر سخنران این مراسم بود که با عذرخواهی از تسلط نداشتنش به زبان فارسی به زبان انگلیسی از رقم خوردن این اتفاق تشکر کرد و ادامه داد: برگزارکنندگان این رویداد از کشورهای مختلفی دعوت کردند و از آن ها نهایت سپاسگزاری را دارم. امیدوارم این اتفاقات فرهنگی بین ۲ کشور باز هم ادامه پیدا کند.

در ادامه، یک فیلم بلند و ۶ فیلم کوتاه از کشور لهستان برای علاقه مندان نمایش داده شد. فیلم بلند «کارت سفید» ساخته جاسک لوسینسکی، فیلم های کوتاه «همانند یک مرد» ساخته بوگدان لچنار، «یک روز خوب» به کارگردانی فیلیپ گرودزیل، «شکار» ساخته گرز گورز پاپرچیکی، «جاز» ساخته لستسک گالیس، «پودل سیاه. سفید» به کارگردانی دوروتا ویسنیوسکا، «دروغگو» ساخته ماسیج ویکتور، فیلم هایی بودند که در نخستین روز هفته فیلم های اروپایی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمدند.

هفته فیلم اروپایی به همت انجمن سینمای جوانان ایران و همکاری موزه هنرهای معاصر و با هدف گسترش همکاری های سینمایی برگزار شده و تا جمعه پنجم آذر ماه با نمایش فیلم هایی از کشورهای، هلند، آلمان، فرانسه، اتریش، سوییس ادامه خواهد داشت.

منبع :

گردآوری توسط بخش سینما ، تئاتر و تلویزیون سایت آکاایران
تبلیغات