.

,بخش خیابانی برای نخستین بار است که در سوگواره «خمسه» به صورت رقابتی برگزار می شود که قرار است جعفر دهقان، جلیل فرجاد و کاوه مهدوی به عنوان هیات داوران آثار را مورد ارزیابی قرار دهند. در این بخش ۱۶ اثر حضور دارند که از ۱ تا ۵ آذرماه مورد داوری قرار می گیرند.داوران مسابقه تئاتر خیابانی معرفی شدند/ پیام صلاحی به سوگواره

آکاایران: داوران مسابقه تئاتر خیابانی معرفی شدند/ پیام صلاحی به سوگواره

معرفی داوران مسابقه تئاتر خیابانی سوگواره «خمسه» و پیام رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به این سوگواره، از جمله اخبار این رویداد آیینی و مذهبی در روز دوشنبه ۱ آذرماه است.

بخش خیابانی برای نخستین بار است که در سوگواره «خمسه» به صورت رقابتی برگزار می شود که قرار است جعفر دهقان، جلیل فرجاد و کاوه مهدوی به عنوان هیات داوران آثار را مورد ارزیابی قرار دهند. در این بخش ۱۶ اثر حضور دارند که از ۱ تا ۵ آذرماه مورد داوری قرار می گیرند.

به گزارش آکاایران: صلاحی به سومین سوگواره «خمسه» پیام داد

محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت آغاز سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آئین های مذهبی «خمسه» پیامی را منتشر کرد.

در متن این پیام آمده است:

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتی‏ مَماتَ مُحمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»

«هنر دینی» تبیین کننده معارف الهی و نشردهنده ارزش های والای اسلامی است و هنرمند مسلمان در سلوکی عاشقانه و به مدد فهم و ذوق و خلاقیت خود، حقایق دینی را چونان آیینه ای زلال و حقگو بازمی تاباند و شیفتگان جمال و کمال را بهجت و رفعت و معرفت می بخشد.

از این منظر است که هنرمندان راستین همواره در برابر شکوه بی مانند واقعه ی عاشورا، به ادب و اعجاب و تکریم ایستاده اند و تمامی فضایل و خوبی ها را در رفتار و گفتار حضرت سیدالشهدا (علیه السّلام) و یاران با وفای آن حضرت نظاره کرده و در آثار هنری خویش منعکس نموده اند.

«سوگواره ی هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی خمسه» به حول و قوه الهی و انفاس قدسی محبان اهل بیت (علیهم السّلام)، میعادگاه سالانه هنرمندان فرهیخته ای است که در پاسخ به ندای «هَلْ مِنْ ناصِرِ یَنْصُرُنی» حضرت سیدالشهدا(علیه السّلام)، توش و توان و ذوق و قریحه خود را به تصویرگری خلاقانه ی رشادت ها و مظلومیت های عاشوراییان در کربلا و استمرار آن نهضت بیدارگر در تاریخ معاصر معطوف ساخته و جای جایِ دارالعباده تهران را با نمایش های میدانی و صحنه ای و نیز برپایی مجالس مبارک شبیه خوانی، به زیور «هنر دینی و ولایی» آراسته و اوج و تعالی و تبرک بخشیده اند.

امید است این مراسم آیینی و ارزشمند در استمرار و پویایی کیفی و کمّی خود، در سال های آینده شاهد حضور پررنگ تمامی گروه های نمایشی و در نتیجه، مأمن و مجال مغتنمی برای تجلی و انتقال تجربیات هنری و دینی هنرمندان ارزشی و متعهد گردد.

حضور و تلاش دست اندرکاران گرامی، اعضای گرانقدر هیأت داوران و یکایک هنرمندان عزیز را در «سومین سوگواره ی هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی خمسه» ارج می نهم و از درگاه خداوند متعال، سلامت و توفیق شان را خواستارم. »

سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» به دبیری علی اصغر خسروی آبان ماه و آذر ماه در تهران برگزار می شود.

منبع :

گردآوری توسط بخش سینما ، تئاتر و تلویزیون سایت آکاایران
تبلیغات