.

آکاایران: بلید رانر ۲۰۴۹  درباره ی بتن است. تماشای این فیلم تجربه ای ست مشابه با گذر کردن از دالان های موزه ی بتن. ساختمان های بتنی غول آسای لس آنجلس با هندسه های گوشه دار  و فیلترهای سبزآبی و وگاسی قرمز و متروکه و صحرایی با یادمان های بتنی فروپاشیده و سدهایی که با فرم های بی روح شان در برابر دریایی پیش رونده ایستاده اند و پل های بتنی گیرافتاده در بین مه دودهای خاکستری و حتی پژوی پرنده ی آینده نگرانه ی مامور K که نمایی بتنی دارد. وقتی دنیس گسنر(فیلم بردار ۲۲مین و ۲۳مین و ۲۴مین جیمزباند) از دنی ویلنو پرسید که چه تصوری نسبت به فضاسازی بصری بلید رانر ۲۰۴۹ دارد، فقط شنید: Brutal. کلمه ای در حدود معنایی زبر تا خشن. به همین خاطر فکر گسنر سریعا به سمت لندن رفت. به فضاهای شهری ساخته شده بعد از جنگ جهانی در لندن با معماری بروتالیست اوائل قرن بیستم (گرچه در نهایت فیلم با دلایلی مشابه در بوداپست فیلم برداری شد).

بلید رانر ۲۰۴۹ درباره ی اندرویدها نیست | درباره ی بتن است -

آکاایران: بلید رانر ۲۰۴۹ درباره ی اندرویدها نیست، درباره ی بتن است

سیتی هال بوستون نمونه ای از معماری بروتال منطبق بر Béton brut

بعد از جنگ جهانی دوم با ظهور معمارانی نظیر لوکوربوزیه فرانسوی و گلدفینگر بریتانیایی، بتن ارج و قربی ویژه یافت کرد. برای این نسل معماران «beton brute» (به فرانسوی یعنی سیمان خام) شمایلی بود که برای توسعه ی سریع قرن بیستم انتخاب شد. بتن شاید نماد صداقت بود چون ظاهرا پوسته ی یک سازه ی بتنی دقیقا همان چیزی را نشان می دهد که در طبیعتش است. متریالی فاقد نیاز به هیچ تزئین اضافه که قرار بود دنیا را عوض کند. دولت ها هم به بتن علاقه مند بودند. بلوک های مسکونی دولتی و مراکز خرید تازه یکی یکی در شهرهای اروپا سر برآوردند (چه در انگلیس و فرانسه و چه در شرق و شوروی). توسعه های بتنی سریع السیر صدایی شبیه حاکمیتی قدرتمند و کمالگرا می داد که در حال حرکت به سمت آرمان شهر است. بتن البته مزیت های دیگری هم داشت. بتن شکل پذیر بود و می توانست بر اساس فرم مورد نیاز معمار، سازه هایی به شدت کاربردی بسازد. در برابر آتش به خوبی مقاومت می کرد. نسبتا ارزان بود و… . به همین سبب بتن دومین ماده ی پر مصرف دنیا شد (بعد از آب). ولی اولین ساکنان ساختمان های بتنی ظاهرا مدرن ولی خشک قرن بیستم، از مشکلات سلامتی که بتن بهشان تحمیل کرده می نالیدند. مردم در این خانه های بی روح تا آن حد احساس افسردگی می کردند که گاهی بی خانمانی را به این خانه ها ترجیح می دادند و بعضی از این برج های غیرانسانی متروکه می ماندند. بتن بر خلاف فولاد که واضحا زنگ می زد، به طرزی نامرئی فاسد می شد. زوال بتن در درونش اتفاق می افتاد و هرگز با اطمینان نمی شد درباره ی استحکامش از بیرون نظر داد. معماری بروتالیست رفته رفته نماد بی توجهی به وجه انسانی شهر شد چرا که این برج های بتنی تازه ساز بی توجه به ملاحظات معماری و اجتماعی و تاریخی در بافت هر محله ای، با خودخواهی و غرور فقط فرم های مطلوب خودشان را تکرار می کردند. در عمل آن صداقتی که مدنظر معماران مدرن بود فقط وقتی اتفاق افتاد که مردم معترض با اسپری به جان دیوارهای بتنی افتادند و هر جا که خلائی احساس کردند، گرافیتی کشیدند.

بلید رانر ۲۰۴۹ درباره ی اندرویدها نیست | درباره ی بتن است -

برج ترلیک لندن

در واقع محال است که به بتن فکر کنید ولی به حاکمیت فکر نکنید. بتن تلاشی بود برای ملت سازی های قرن بیستم. وقتی به بتنی های یکدست گوشه گوشه ی یوگسلاوی یا همین بوداپستی که Blade Runner در آن فیلم برداری شده، فکر کنید بهتر متوجه این تلاش می شوید. مردم گاهی اینقدر از این سازه های سرد خسته می شدند که با خشم در پی خرابی شان می ماندند ولی خراب کردن یک ساختمان بتنی کار راحتی نیست. هر تلاشی برای تخریب یعنی تحمل حجم زیادی از مخروبه و زائده های بی مصرف. نعش سازه های بروتالیست شرق اروپا حتی از نعش اتحاد جماهیر شوروی هم سنگین تر و متعفن تر بود. بتن های سرطان گرفته، لکه های سولفات شده. ستون های گلسنگ بسته و خزه گرفته. جالب اینجا بود که این بتن های لخت بر خلاف فولاد هر روز که از عمرشان می گذشت مستحکم تر می شدند و بیشتر علیه تخریب مقاومت می کردند. مردم آینده ی حکومت های خودکامه را خاکستری ای به رنگ بتن می دیدند. چرا که بتن در ابتدا و قبل از شکل گرفتن به غایت انعطاف پذیر بود ولی وقتی که ساخته می شد تو شک می کردی که این تو بودی که این خشونت و زبری را موجب شدی یا همین معماری ظالمانه بوده که تو را موجب شده. چه کسی کنترل کرده و چه کسی کنترل شده؟

بلید رانر ۲۰۴۹ درباره ی اندرویدها نیست | درباره ی بتن است -

یکی از نماهای شهری از معماری بروتالیست بلید رانر ۲۰۴۹

همین مساله فارغ از ظاهر علمی تخیلی، مساله ی اصلی بلید رانر ۲۰۴۹ است. کورپوریشنی تحت مالکیت «والاس» وارث کورپوریشن «تایرل» شده و با تلاش مضاعف تری می خواهد انسان نماهای برده تری بسازد که از انسان نماهای تایرل بارها فرمانبرترند.

من فرشته های خوب می سازم

                               والاس

در دنیایی  بلید رانر ۲۰۴۹ تمام الگوهای مالکیت عوض شده: مالکیت بر سیاره زیر سوال است چون طبیعتی باقی نمانده و آخرین درخت ها هم رفته اند، خاک رادیواکتیو شده و اقیانوس وحشی شده و آب و هوا هم توجهش را به زندگی از دست داده و میل به یخبندان پیدا کرده. مالکیت بر شهر هم مورد ابهام است چرا که در دنیای بلید رانر ۲۰۴۹ دولتی نیست و پلیس صرفا اسباب اراده ی کورپوریشن هاست. حتی اشیای خانه ی مامور K همگی وهم هایی خریداری شده و هولوگرام های سه بعدیِ تجاری اند. K حتی مالک خاطرات و احساساتش نیست و صرفا مصرف کننده ای ایده آل و تنهاست در معرض شعارهای تبلیغاتی رنگارنگ که در نویز سفید و بخارآلود دود ه ها گم می شوند. بلید رانر ۲۰۴۹ بیشتر از این که یک معمای پلیسی باشد، یک داستان بتنی است درباره ی تلاش نافرجام یک فرد بر مالکیت بر سیاره و شهر و خانه و خاطرات و احساساتش. جستجویی کافکائسک درباره ی بیگانگی مامور k با جهان پیرامونش و درماندگی او برای یک مبارزه ی واقعی علیه قدرت.

بلید رانر ۲۰۴۹ درباره ی اندرویدها نیست | درباره ی بتن است -

وگاس مخروبه در بلیدرانر ۲۰۴۹

.

منبع : 3feed.ir

تبلیغات