.

آکاایران: ادوارد آلبی نمایشنامه نویس آمریکایی و خالق «چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد» درگذشت. در بنیتا بخوانید.

ادوارد آلبی نمایشنامه نویس آمریکایی درگذشت -آکا

آکاایران: ادوارد آلبی نمایشنامه نویس آمریکایی درگذشت

به گزارش آکاایران: «ادوارد آلبی زاده» از مشهورترین نمایشنامه نویسان آمریکا درگذشت. آلبی متولد  ۱۲ مارس ۱۹۲۸ آمریکاست. او جمعه بعد از ظهر پس از یک دوره کوتاه بیماری در نیویورک چشم از جهان فروبست. این نمایشنامه نویس بیشتر به خاطر نگارش «چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد» و «رؤیای آمریکایی» در ایران معروف است. کارهای اولیه او به شکلی گونه آمریکایی تئاتر پوچی و تأثیر پذیرفته از افرادی چون «ژان ژنه»،«ساموئل بکت» و «اوژن یونسکو» بود اما در واقع نمایش های وی بیشتر نقد جامعه آمریکایی است. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

ادوارد آلبی نمایشنامه نویس آمریکایی درگذشت -آکا
ادوارد آلبی

این نویسنده در گستره پنج دهه فعالیت هنری خود اثر ماندگاری مانند «چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد؟» را خلق کرد. او پس از نوشتن این نمایشنامه همواره با بزرگانی چون «آرتور میلر»، «آگوست ویلسون» و «تنسی ویلیامز» مقایسه می شد.

اقتباس سینمایی «چه کسی از ویرجینیا ولف می ترسد؟» سال ۱۹۶۶ با بازی «ریچارد برتون» و «الیزابت تیلور» ساخته شد. تیلور و برتون برای بازی در این فیلم هر دو نامزد جایزه اسکار شدند.

ادوارد آلبی نمایشنامه نویس آمریکایی درگذشت -آکا
ریچارد برتون
ادوارد آلبی نمایشنامه نویس آمریکایی درگذشت -آکا
الیزابت تیلور

از دیگر نمایشنامه های معروف این نویسنده می توان به «داستان باغ وحش»، «مرگ بسی اسمیت»، «رؤیای آمریکایی»، «لولیتا» که اقتباسی است از رمان «ولادیمیر ناباکوف»، «تعادلی شکننده» و «منظره دریا» اشاره کرد.

یکی از ویژگی های آثار آلبی درگیر کردن تماشاگر است. او سال ۲۰۰۸ در این باره به «چارلی رز» گفت: «اگر قرار است ۱۰۰ دلار هزینه تماشای نمایش کنید باید با تماشای آن اتفاقی در شما روی دهد. شاید باید کسی ارزش های شما یا شیوه تفکرتان را مورد پرسش قرار دهد و شاید باید هنگام خروج از سالن نمایش شاهد رویدادی در خود باشید. شاید باید تغییر کنید یا به تغییر فکر کنید. اما اگر به تماشای نمایش رفتید و تنها نگرانی شما جای پارک ماشینتان بود آنگاه است که ۱۰۰ دلار خود را هدر داده اید.»

او سه بار برنده جایزه ی «پولیتزر» و نیز برنده ی جایزه ی «تونی» شده است. جایزه ی تونی معادل اسکار برای تئاتر است.

.

منبع :

تبلیغات