.

آکاایران: در کتاب هفته بنیتا رمان دوزخ، اثر نویسنده مشهور و جنجالی آمریکایی، دن براون را بررسی می کنیم. با بنیتا همراه باشید.

کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا

آکاایران: کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ

به گزارش آکاایران: کتاب ها و داستان های معمایی همواره جزو پرفروش ترین و جذاب ترین ها بوده اند. داستان های «شرلوک هلمز» نوشته ی «سر آرتور کانن دویل» و نیز آثار «آگاتا کریستی» مانند «هرکول پوآرو» همواره مخاطبان بسیاری داشته اند و فیلم های بسیاری از روی آثارشان ساخته شده است. اما چند سالی است که نویسنده ای پا در میدان نوشتن آثار معمایی گذاشته که نوع جدیدی از این داستان ها را عرضه داشته است. «دن براون» نویسنده ی آمریکایی است که تخصص اش آمیختن هیجان داستان های کارآگاهی و معمایی و رمز و راز است. در این هفته در بنیتا قصد داریم تا نگاهی داشته باشیم به «دوزخ»، اثر دن براون.

در هفته ی گذشته ما کتابی را بررسی کردیم که نوبل ادبیات برده بود. کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد، اثر «سوتلانا الکساندرونا الکسیویچ»، نویسنده ی بلاروسی. این مطلب را می توانید در بنیتا بخوانید. این بار هم به سراغ یک نویسنده ی خارجی رفتیم. اما آثار این دو نویسنده جهان های متفاوتی را به تصویر می کشد.

کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا

نام دن براون برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ بر سر زبان ها افتاد. زمانی که رمان «رمز داوینچی» را نوشت و تا به امروز هم مشهورترین اثر او محسوب می شود. این رمان اعتراض کلیسای کاتولیک را برانگیخت و پاپ ژان پل دوم، مجمع کاردینال های کاتولیک به حدی از این ماجرا ناراحت بود که دن براون و رمز داوینچی را تکفیر کرد. در سال ۲۰۰۶ هم فیلمی به همین نام در هالیوود با بازی تام هنکس ساخته شد که آن هم بار دیگر با اعتراض کلیسا مواجه شد و البته این اعتراض باعث شد که فروش فیلم بالاتر هم برود!

این نویسنده باورهای دینی را اساس کار خود قرار داده و تاریخ مسیحیت را از دید رمزشناسی و نمادشناسی واکاوی می کند. این ویژگی در رمز داوینچی به اوج خود می رسد.

قهرمان اصلی داستان های دن براون، پروفسور «رابرت لنگدان»، استاد تاریخ هنر و نمادشناسی دانشگاه هاروارد است که با ماجراهای مرموز و مخفی و مخاطره آمیز روبرو می شود. در آخرین سری از ماجراهای رابرت لنگدان، وی با سازمان بهداشت جهانی و مافیاهای جهانی درگیر می شود.

کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا

خالق کتاب های پرفروش «شیاطین و فرشتگان» و «نماد گمشده» وقتی در ایتالیا بود از اشعار قرن چهاردهمی «دانته آلیگیری» برای نوشتن این رمان الهام گرفت. دن براون در دوزخ، با دستمایه قراردادن کمدی الهی دانته و الهام از بخش دوزخ آن، در خلال ماجرایی پُرکشش، رابرت لنگدان و خواننده را به دنیای نمادها و شهرهای باستانی و زیبای اروپا می کشاند و لحظه به لحظه بر هیجان داستان می افزاید. داستان این کتاب از شهر فلورانس ایتالیا آغاز می شود و در چند شهر دیگر از جمله «استانبول» ادامه می یابد. فلورانس شهری است که نماد رنسانس اروپا محسوب می شود. رابرت لنگدان در حالی به هوش می آید که یادش نیست چطور سر از این شهر درآورده و چه بلایی بر سرش آمده. به همین خاطر مجبور می شود که با دختری مرموز، باهوش و جذاب، در ماجرایی خطرناک برای نجات دنیا همراه شود.

داستان های براون در کنار هیجانی که به خواننده اش می دهد، اطلاعات بسیار جالبی نیز در رابطه با تاریخ هنر و معماری و البته دین در اختیار مخاطب قرار می دهد. البته باید این نکته را در نظر داشت که مرز بین واقعیت های تاریخی و آنچه که نویسنده بر اساس تخیل خود در کتاب آورده، چندان مشخص نیست و هرکسی که داستان های دن براون را می خواند باید مطالعاتی جانبی نیز در حوزه هایی که نویسنده به آن ها ارجاع می دهد، داشته باشد.

کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا
نسخه انگلیسی کتاب دوزخ

این کتاب در زمان انتشارش در سال ۲۰۱۳ در صدر پرفروش های آمریکا قرار گرفت و ترجمه های آن هم مورد استقبال زیادی در سراسر جهان قرار گرفتند. فیلمی نیز به همین نام با بازی «تام هنکس» و کارگردانی «ران هاوارد» که دو رمان قبلی دن براون را هم به فیلم برگردانده بود، ساخته شده و هم اکنون در حال اکران است.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «رابرت لنگدان وقتی به هوش می آید، خود را مجروح و بر روی تختی در بیمارستانی ناآشنا می بیند. پس از آن که پزشکان وضعیتش را برایش شرح می دهند، متوجه می شود با خانه و شهر خود کیلومترها فاصله دارد و حافظه ی چند روز گذشته اش را نیز از دست داده است. فردی که ظاهراً مجروحش کرده دوباره سراغش می آید و پس از کشمکشی خونین، لنگدان به همراه یکی از پزشکان از بیمارستان فرار می کند و پای در مسیر مأموریتی می گذارد که چیزی از آن را به یاد ندارد. تنها راهنمای مأموریتش شیء عجیبی است که از همراه داشتن آن نیز مطلع نیست.»

این کتاب با ترجمه ی «مهرداد وثوقی» در ۶۲۴ صفحه، توسط انتشارات افراز به چاپ رسیده است. برای تهیه ی این کتاب می توانید به فروشگاه نشر افراز واقع  در تهران خیابان دانشگاه، مجتمع تجاری دانشگاه، طبقه ی منفی یک، کتاب فروشی تخصصی هنر و ادبیات افراز مراجعه نمایید.

  مقالات مرتبط
 • کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا
  کتاب هفته بنیتا؛ هفته چهارم آبان ماه ۹۵/پیر پرنیان اندیش
 • کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا
  ۲۶ کتاب خیلی بلند که ارزش خواندن دارند
 • کتاب هفته بنیتا؛ هفته دوم آذرماه ۹۵/دوزخ -آکا
  پرفروش ترین کتاب های هفته در بنیتا؛ هفته اول آذرماه ۹۵

.

منبع :

تبلیغات