.

آکاایران: به همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، مراسم بزرگداشت پروین اعتصامی با عنوان «ستاره ی آسمان ادب» همراه با افتتاح خانه ی شعر و ادبیات، برگزار گردید. 

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

آکاایران: ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات

به گزارش آکاایران:  زنان همواره در عرصه های گوناگون، از جمله فرهنگ و هنر حضوری فعال داشته اند و چون ستارگانی با درخشش جاودان، آسمان فرهنگ و هنر را زینت بخشیده اند. گاهی عاشق بوده اند و گاهی معشوق؛ گاهی شعر بوده اند و گاهی شاعر. پروین اعتصامی، یکی از ستارگانی است که در آسمان ادب خوش درخشید. اکنون، سال ها پس از هجرت این بانوی فرهیخته، یاد و نام او همچنان در قلب هاست. از این رو برگزاری مراسم بزرگداشت برای فرهیختگانی چون پروین، نه تنها باعث زنده ماندن نام و یاد او، بلکه باعث شناخت هرچه بیشتر این بزرگان می شود. به خاطر بسپاریم که این بزرگان را باید در زمان حیات شناخت و معرفی کرد. در همین راستا، سازمان فرهنگی هنری شهرداری شهر تهران، به مناسبت یکصد و دهمین زادروز پروین اعتصامی، آیین بزرگداشتی با عنوان «ستاره ی آسمان ادب»، برای بزرگداشت مقام پروین اعتصامی، طاهره ی صفارزاده، سپیده کاشانی، مهدیه الهی قمشه ای و نکوداشت بانو سیمین دخت وحیدی، برگزار کرد. این مراسم، همراه با افتتاح خانه ی شعر و ادبیات برگزار شد. با بنیتا همراه باشید.

روز جمعه، ۲۰ اسفند ماه، مراسم بزرگداشت پروین اعتصامی با عنوان «ستاره ی آسمان ادب» در خانه ی شعر و ادبیات، واقع در کتابخانه ی ملی ایران، با حضور مسؤولین سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شهر تهران و جمعی از شاعران، نویسندگان و فرهیختگان برگزار شد.

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

این مراسم به همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شهر تهران و با همکاری شرکت نوسازی عباس آباد انجام شد. دبیری مراسم بزرگداشت، بر عهده ی دکتر مینا آقازاده بود. 

این مراسم بهانه ای برای بزرگداشت بانوان ادیب معاصر، از جمله پروین اعتصامی، طاهره صفارزاده، سپیده کاشانی، مهدیه الهی قمشه ای و همچنین نکوداشت سیمین دخت وحیدی بود.آیین بزرگداشت این شاعران برجسته، با مراسم افتتاحیه ی خانه ی شعر همراه بود که با حضور دکتر محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری شهر تهران، دکتر امیر عبدالحسینی معاونت سازمان، اعضای شورای سیاستگذاری سازمان فرهنگی هنری، از جمله محمد صمیمی مدیر آفرینش های ادبی، بابک ربوخه مدیر موسیقی، محمدعلی بهمنی، عبدالجبار کاکایی، مرتضی امیری اسفندقه، مصطفی محدثی خراسانی، سیمین دخت وحیدی، دکتر مینا آقازاده، دکتر سوگل مشایخی، فریبا یوسفی و جمعی از شاعران و ادیبان معاصر از جمله، علیرضا قزوه، ناصر فیض، عبدالستار کاکایی، مهدخت معین، نوش آفرین انصاری، مهدی محقق، محمدرضا سنگری، بهروز یاسمی، افشین یداللهی، لیلا کردبچه، صابر قدیمی، علیرضا بدیع، آرش شفاعی، رحیم زریان، فرامرز ریحان صفت، سارا جلوداریان، کبری موسوی قهفرخی، سیده تکتم حسینی، ساجده جبارپور، مریم قربانی، الهه کاشانی، غزل تاجبخش، بلقیس سلیمانی، فریبا وکیلی، رسول نجفیان، خانواده های شاعران فقید، و جمعی از علاقمندان شعر و ادبیات برگزار گردید.

پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم، توسط قاری نوجوان قرآن کریم، و سرود ملی، دکتر مینا آقازده، دبیر انجمن، به بیان نکاتی پیرامون جایگاه پروین اعتصامی در ادبیات پرداخت.

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

دکتر مینا آقازاده درباره ی پروین چنین گفت: «سخن از پروین است، شاعری اخلاق مدار که هر چند عمرش کوتاه بود اما بختِ نام و نام آوری اش بسیار بلند و پرآوازه است! بانویی که با نبوغ فکری و طبع خدادادی اش و با زبان معجزه آسای شعر، مضامین و موضوعات تازه را با ظرافت های زنانه بر بوم دفترش به تصویر می کشد؛ آن گاه با حرکت سحرآفرین قلم، سکون و ایستایی را از اشیای پیرامونش می گیرد و جانی دوباره بر پیکره ی شعر و ادبیاتِ عصر خود می دمد. زنی آزاده و نواندیش که نماینده ی افتخار آفرین زنان سرزمینش است؛ لذا هدف از برگزاری این بزرگداشت در واقع تکریم منزلت و خاستگاه زن ایرانی است و بیانگر این نکته که بیش از یک قرن پیش، بانوان این مرز و بوم چگونه می اندیشیدند و چگونه قلم گوهربار خود را در راستای روشنگری و آگاه سازی مخاطب  به حرکت در می آوردند. همچنین تبادل افکارو بیان دیدگاه های ادبی اساتید و شاعران، معرفی هر چه بیشتر اندیشه ها و آثار بانوان موفق درعرصه ی شعر و ادب و توجه به مقام  زن ایرانی از دیگر اهداف برپایی این بزرگداشت بوده است».

آقازاده همچنین درباره ی نکوداشت سیمین دخت وحیدی گفت: «نکوداشت سیمین دخت وحیدی، بهانه ی کوچکیست تا آوای زنده باد را سر بدهیم و قدر عزیزانی که عمر و زندگی خود را صرف فرهنگ و ادب کشورمان کرده اند بدانیم و تا زمانی که هم نفس مان هستند، هرآنچه از مهر و مهربانی داریم، از این بزرگان دریغ نکنیم».

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

سپس رسول نجفیان و هنرمند نوجوان، لیان قادری، به اجرای تک نوازی سه تار و نقالی شعری از پروین پرداختند، و جلسه با شعرخوانی شاعران و سخنرانی دکتر محمود صلاحی و مهندس عظیمی ادامه یافت.

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

مهندس فرامرز عظیمی، مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد درباره ی خانه ی شعر گفت: «مجموعه ی فرهنگی که امروز افتتاح می شود، خانه ی شعر نام گرفته و در اختیار شهرداری تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است. امید است که این مجموعه بتواند کارکرد فرهنگی که انتظار می رود را داشته باشد و ما بتوانیم به عنوان خدمتگزار، خدمت کنیم».

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

محمدرضا سنگری، محقق و پژوهشگر ادبی درباره ی نشست چنین گفت: «ما ارزش هایمان را کمتر پاس می داریم. باید دست کسانی که این محافل را برگزار می کنند بوسید».

دکتر محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری شهر تهران با ارائه ی خلاصه ای از عملکرد های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، درباره ی خانه ی شعر و ادبیات گفت: «در سال ۹۵ به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری شهر تهران برنامه های گوناگون فرهنگی برگزار شد که از جمله ی آن ها می توان به جشنواره ی شعر «حریم آهو» اشاره کرد که با حضور ۲۵۰ شاعر در باغ موزه ی هنر ایرانی برگزار گردید. همچنین مراسم بزرگداشت استاد شهریار، اخوان ثالث و حسین منزوی با حضور فرزندان این شاعران و مراسم نکوداشت محمدعلی بهمنی، بهاءالدین خرمشاهی و موسوی گرمارودی و خسرو احتشامی و نیز شب شعر فاطمی و بسیاری از رویدادهای دیگر ادبی نیز توسط سازمان فرهنگی هنری برگزار گردیدند. چندین اثر فرهنگی بزرگ در مدت ۱۰ سال در اراضی عباس آباد ساخته شد. از جمله مراکز فرهنگی این مجموعه، می توان به باغ کتاب اشاره کرد که وسعتی بیش از هفتاد هزار متر مسقف، (مسافتی بیش از  پنج برابر مسافت بزرگترین فروشگاه کتاب جهان در آمریکا) خواهد داشت و در دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. این بنا دارای تالارهای گوناگون از جمله تالارها ی علم، تئاتر و تالار کودک و کتاب است. از دیگر خدمات این مجموعه ساخت باغ موزه ی دفاع مقدس و بسیاری پروژه های دیگر همچون پل طبیعت است».

دکتر صلاحی در ادامه افزود: «بانوان ایرانی در بخش شعر و هنر کمتر شناخته می شوند. سازمان فرهنگی هنری شهرداری شهر تهران در نظر دارد در راستای گرامیداشت بانوان هنرمند، اقدام به برگزاری مراسم مختلف کند. در همین راستا، سازمان به مناسبت صد و دهمین زادروز ستاره ی آسمان ادب، پروین اعتصامی، اقدام به برگزاری مراسم بزرگداشت این بانوی شاعر و افتتاح خانه ی شعر نمود».

ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا

در انتهای مراسم، به رسم یادبود، لوحی از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، به مهندس جلال صفارزاده (برادر طاهره صفارزاده)، سعید ملکیان (پسر مرحوم سپیده کاشانی) و خانواده ملکیان (دختران مرحوم مهدیه الهی قمشه ای) اهدا شد.

می توانید «پرفروش ترین کتاب های هفته در بنیتا؛ دوچه موسولینی در صدر» را نیز بخوانید.

تهیه گزارش و عکس از: زهرا محمدی

    مقالات مرتبط
  • ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا
    پرفروش ترین کتاب های هفته در بنیتا؛ و نیچه گریه کرد
  • ستاره ی آسمان ادب؛ گزارشی از بزرگداشت پروین اعتصامی و افتتاح خانه ی شعر و ادبیات -آکا
    زنانی که با قلمشان جاودانه شدند؛ الیزابت بَرِت براونینگ

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

انشایی درباره ی دفاع مقدس به صورت ادبی

تبلیغات