.
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها مجموعه مقالاتی درباره وودی آلن، رمانی از ریچارد رایت، رساله درباره طبیعت آدمی اثر کلاسیک دیوید هیوم و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 4230
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها مجموعه مقالاتی درباره وودی آلن، رمانی از ریچارد رایت، رساله درباره طبیعت آدمی  اثر کلاسیک دیوید هیوم و... آشنا شوید.

دیوانه های فوتبال

به گزارش آکاایران: «آن چه در این کتاب می خوانید، داستان هایی است درباره ی بی رحم ترین، وحشتناک ترین و پرشورترین تشکیلات هوادارن فوتبال جهان. فکر می کردید که انگلیس سرسخت ترین و سازمان یافته ترین تشکیلات طرف داران و تماشاگران فوتبال جهان را دارد؟

دوباره فکر کنید! ما در این داستان کاری کرده ایم که دید شما را تغییر می دهد، به دیدار دسته هایی از بچه های شرور رفته ایم، در قلمرو آن ها و تحت شرایط سخت حکم فرمایی شان، با رهبران تشکیلات آن ها دیدار کرده ایم که این دیدارها همیشه هم خوب و به یادماندنی از آب در نیامدند.

ما گروه کوچکی بودیم ـ متشکل از من، یک مدیر تولید، یک کارگردان و یک محقق که برای به تصویر کشیدن فعالیت این گروه ها و ساخت یک سریال تلویزیونی سفر می کردیم ـ ولی در واقع به سختی و چهارچشمی هوای یکدیگر را داشتیم. چرا که زمان هایی می رسید که به شدت نیاز به حمایت و مراقبت احساس می شد. اتفاق افتاد که به ما شلیک کردند، ما را با سنگ زدند، تعقیب مان کردند و یا به طرف مان گاز اشک آور شلیک کردند.
 
خواندنی ها با (93) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (93)

 

تهدیدمان کردند. کل کل کردیم و با آن ها مشاجره کردیم و همیشه هم می دانستیم که ممکن است سالم به خانه برنگردیم.

ما درست یک بازی پیش از آن که هولیگان های آرژانتینی تا پایان فصل از سفر به شهرهای دیگر به همراه تیم های مورد علاقه شان منع شوند آن جا بودیم و روزهایی را در ایتالیا گذراندیم که در همان ایام، کل لیگ به هم ریخت و هولیگان هان چند پلیس را کشتند.

در هلند از ترس جان مان فرار را بر قرار ترجیح دادیم و در گالاتاسرای ترکیه از برابر دوربین های پلیس متواری شدیم.

به صربستان رفتیم تا با سران تشکیلاتی از هولیگان ها که متهم به جنایات جنگی شده بودند از نزدیک ملاقات کنیم و زمانی که در برزیل همراه با یکی از تشکیلات هواداری به سفری برای دیدن مسابقه ی تیم آن ها می رفتیم ، شیشه ی اتوبوس مان در اثر تیراندازی هواداران دیوانه ی تیم حریف خرد شد. در لهستان هم شورش تمام و کمالی را از نزدیک حس کردیم.

ما در کنار کثیف ترین تشکیلات هواداری فوتبال و در جایگاه های شان در استادیوم های مختلف ایستادیم و شنیدیم چگونه از جوانانی که دستوران رهبران آن تشکیلات را بی چون و چرا اجرا می کنند، بهره کشی می شود. ما دقیقا به درون سازمان های مخوف آن ها راه پیدا کردیم و با سرکرده های شان به گفت وگو نشستیم.

کار ما درست مثل یک گردباد واقعی بود. طی نود روز از نه کشور گذشتیم، با تشکیلات هواداری فوتبال در آن کشورها آشنا شدیم و سرسخت ترین سازمان های هولیگان ها در جهان را شناختیم. گاهی لبخندی واقعی بر لب داشتیم و زمانی هم از شدت ترس نزدیک بود خودمان را خیس کنیم!
این ماجرای واقعی رویدادهایی است که طی این مدت برای مان اتفاق افتاد. بعضی هایش را دوربین مان ضبط کرد و در بیشترش هم اجازه نداشتیم دوربین را روشن کنیم یا از پخش صحنه های ضبط شده معذور بودیم. می شود گفت که این کتاب، نسخه ی تدوین نشده ی ماجراهای ماست که بی شک، پدیدآوردنش مثل یک انفجار بزرگ، حسابی سر و صدا می کند.»
 


عطش امریکایی

 • ریچارد رایت
 • ترجمه ی فرزانه طاهری
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (93) - آکا
 
 
ریچارد ناتانیل رایت متولد سپتامبر سال 1908 میلادی یک نویسنده آمریکایی آفریقای تبار بود. آثار او شامل رمان، داستان کوتاه و شعر است. موضوع اکثر آثار او درگیری های آمریکایی های آفریقایی تبار در اواخر قرن 19 و اواسط قرن بیستم است. حاصل کار او تغییر نگرش آمریکایی ها در اواخر قرن بیستم به مسائل نژادی است.
انتشارات هارپر که ناشر زندگینامه ی رایت بود، حاضر شد فقط داستان بزرگ شدن او را در جنوب منتشر کند که در پایان راهی شمال می شود. پسرک سیاه 1945 تاثیری که این نیمه داستان داشت همان نگاه سنتی به شمال به منزله ی مفر و امکان رستگاری بود، پایانی خوش؛ حال آنکه جنوب نماینده ی سرکوب و بطالت بود. این بی شک تا حدی درست بود اما در عین حال مایه ی تشفی خاطر سفیدپوست های شمالی نیز می شد. ناشر حتی از او خواست پایان مثبت تر و میهن پرستانه تری به کتاب اضافه کند که نپذیرفت...

اما نیمه ی دوم این حدیث نفس یعنی "عطش آمریکایی": خواندن درباره ی اضطرابها و فقری که برای پیدا کردن باید با آن دست و پنجه نرم کند، سبب می شد که تصور شمالی ها از جامعه ی مودبشان متزلزل شود. عطش آمریکایی پس از مرگ رایت منتشر شد.


رساله ای درباره طبیعت آدمی

 • دیوید هیوم
 • ترجمه ی جلال پیکانی
 • انتشارات ققنوس
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (93) - آکا
 
 
رساله ای درباره طبیعت آدمی اثری ارزشمند به قلم برجسته ترین فیلسوف انگلیسی است. تقریباً همة فیلسوفان بر این اتفاق نظر دارند که او بزرگ ترین فیلسوف تاریخ بریتانیا و مکتب تجربه گرایی بوده است. این کتاب یکی از مهم ترین متون کلاسیک فلسفة غربی است که محتوای آن عموماً در قرن بیستم مورد التفات جدی فلاسفه قرار گرفت. اهمیت این کتاب فقط در بیدار کردن کانت از خواب جزمیت خلاصه نمی شود؛ بلکه بدون شک سرچشمة اصلی فلسفة تحلیلی معاصر این کتاب است. از آن جا که محتوای آن در عصر هیوم بسیار نامتعارف و دور از ذهن بود، هیچ واکنش جدی ای به دنبال نداشت. در مقابل، در عصر حاضر هر روز بیشتر جان می گیرد و بیشتر می درخشد. حتی یافته های جدید علوم شناختی تا حد زیادی در تطابق با یافته های هیوم قرار دارد.


سینمای وودی آلن

 • گروه نویسندگان
 • ترجمه ی احسان نوروزی
 • بنیاد سینمایی فارابی
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (93) - آکا
 
 
«سینمای وودی آلن» متشکل از مجموعه مقالات از نویسندگان مختلف توسط انتشارات بنیاد سینمایی فارابی و با همکاری انتشارات علمی ـ فرهنگی منتشر شده است.

در این کتاب که به کوشش احسان نوروزی مجموعه مقالات جمع آوری شده، تلاش شده با طرح مباحث موجود پیرامون فیلم های وودی آلن، دریچه ای درباره کمدی روشنفکرانه برای سینمای ایران نیز گشوده شود.

مقالات این مجموعه از سه کتاب مختلف انتخاب و سعی شده که با کنار هم قرار دادن نظرگاه های مختلف درباره هر یک از فیلم ها، وجوه مختلف این آثار تحلیل شوند.

کتاب نخست نوشته پیتر جی. بیلی است که انتشارات دانشگاه کنتاکی منتشر کرده است. کتاب دوم نوشته مشهورترین شارح آثار وودی آلن، «سم گیرگوس» است که انتشارات «کمریج» چاپ اش کرده و کتاب سوم «مجموعه مقالات ویراسته کیمبال کینگ» از انتشارات «راتلج» است.


شاه عباس

 • دیوید بلو
 • ترجمه ی  خسرو خواجه نوری
 • انتشارات امیرکبیر
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (93) - آکا
 
 
شاه عباس از سال 1038-996 ه.ق پادشاه ایران بود که بر اثر کودتایی نظامی حکومت را از پدرش گرفت و تا زمان مرگش بر اریکه سلطنت تکیه زد.مرددم ایران شاه عباس را به عنوان قهرمان مورد احترام قرار می دادند.او جنگاور زیرکی بود که برای کشورش افتخار آفرید و توانست تمامیت ارضی ایران را توسط جنگ هایی که با نیروهای متخاصم خارجی انجام داد،حفظ کند.
 
وی فرمانروایی عادل و در عین حال بی رحم بود که به رقیبانش ذره ای ترحم نکرد و اقتصاد رو به زوال ایران با ایجاد رونق تجاری شکوفا نمود.این اثر به بررسی حیات سیاسی-فکری شاه عباس و پیام د اقدامات او در ایران،خارمیانه و اروپا می پردازد.دوید بلو دانش آموخته رشته تاریخ در دانشگاه کمبریج و ایران شناسی از دانشگاه سوآس لندن است.
 
او قائم مقام مرکز ایران شناسی انگلیس در تهران در سال های 1968-1969م./1347-1348 ش بود و در قسمت فارسی سرویس جهانی بی بی سی در سال های 1969-1971م./1348-1350ش مشغول به کار شد.وی در ادامه به کار چاپ و نشر پرداخت و به عنوان خبرنگار سرویس جهانی بی بی سی در شهرهای برلین و وین مشغول به کار بود.او ویراستار بسیاری از آثار اصلی محققان اروپایی درباره ایران است.
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم. 

منبع :

تبلیغات