.
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با مجموعه مقالاتی از برتراند راسل، رمانی از ناتانیل وست، مجموعه ای از نقدهای سینمایی و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 2304
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با مجموعه مقالاتی از برتراند راسل، رمانی از ناتانیل وست، مجموعه ای از نقدهای سینمایی و... آشنا شوید.

حقیقت و افسانه
 
 • برتراند راسل
  به گزارش آکاایران: ترجمه ی منصور مشکین پوش
  انتشارات نیلوفر
  چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (94) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (94)

 
حقیقت و افسانه حاوی آثار کوتاهی است که راسل در نیمه ی دوم دهه 1950 نوشت. «جستارهای حقیقت و افسانه، خیال و احساس خوانندگان را درگیر می کند و می کوشد دید ایشان را به جهان تغییر دهد؛ و خواندن راسل زندگی بسیاری از مخاطبان را دگرگون می سازد.»

بخشی از مقاله «جهانی که مشتاق زندگی در آنم»

خوشبختی تنها با سیاست تامین نمی شود، اما برخی شرایط سیاسی وجود دارد که بی آن، در جهان امروز ما، خوشبختی ناپایدار و زودگذر خواهد بود. نخستین آن شرایط این است که تسلیحات عمده ی جنگی باید در اختیار  مرجع واحدی قرار گیرد تا دیگر وقوع جنگ های بزرگ امکان پذیر نباشد. شرط دوم اقدام در بالابردن مداوم سطح زندگی در مناطق فقیر جهان است، تا آن جا که به سطح زندگی امروز مردم غرب برسد. شرط سوم آن که رفتار مردمان در همه جا چنان باشد که مانع افزایش سریع جمعیت گردد.

با برقراری این سه شرط، زندگی روزانه از استیلای ترس نجات خواهد یافت، و با زوال ترس، عواطف و احساسات خلاق تر و کریمانه تر جای آن را خواهد گرفت. اگر روزی این مشکلات سیاسی حل شود، من انتظار دارم تجدید حیاتی در هنر و ادبیات، در شیرینی زندگانی روزانه، در مهربانی و نیک نفسی، در روابط اجتماعی، در اندیشه و علم بروز کند...


یک میلیون جرینگی

 • ناتانیل وست
 • ترجمه ی رضا علیزاده
 • انتشارات روزنه
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (94) - آکا
 
 
در نیمه ی اول قرن بیستم معمولاً فرانسوی ها بودند که نویسندگان مستعد امریکایی را برای آنها کشف می کردند. وست هم یکی از همان ها بود، و سارتر او را به امریکایی ها شناساند. هرچند سهم آن تصادف اول و کتاب خواهر زند را هم واقعاً نمی توان نادیده گرفت.

طنز در رمان های ناتانیل وست هم مثل زندگی و مرگ و زندگی بعد از مرگش جایگاه مخصوصی دارد، و در هر کدام آنها خود را به صورت خاصی در می آورد. اما طنزآمیزترین آنها رمان ءیک میلیون جرینگی» است که طنزش صورت کاملاً عریانی به خود می گیرد.


مرد مرموز (ماجرای واترگیت)

 • باب وودوارد
 • ترجمه ی عباسقلی غفاری فرد
 • انتشارات نگاه
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (94) - آکا
 
 
این کتاب بازنمایی واقعه واترگیت است؛ ماجرایی که از طریق شنود مذاکرات انتخاباتی ریچارد نیکسون صورت گرفت که خود را برای دومین دوره ریاست جمهوری اش در ایالات متحده آمریکا مهیا می کرد. از واقعه واترگیت به نام رسوایی یاد می کنند.

ادامه ماجرا و پیگیری آن، باعث شد که کار به دیوان عالی قضایی فدرال آمریکا کشانده شود و در نهایت نیکسون کناره گیری کرد. عامل اصلی افشاگری واترگیت مارک فلت، مرد شماره دوی اف بی آی بود که سال ها نامش پنهان ماند و تنها با لقب گلوگشاد از او یاد می شد.

باب وودوارد و همکارش کارل برنشتاین هم روزنامه نگارانی بودند که پرده از رسوایی واترگیت برداشتند. وودوارد در کتاب پیش رو، به مارک فلت و کارهایش پرداخته و در خلال سطور این اثر، ماجرای واترگیت و تاثیر آن بر سیاست آمریکا و جهان را تشریح کرده است.


برابری و آزادی
 
 • آماریتا سن
  ترجمه ی حسن فشارکی
  نشر شیرازه
  چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (94) - آکا
 
آمارتیا سن بر این نظر است که برابری طلبی نه وجه افتراق که وجه مشترک تمامی مکاتب مهم اقتصاد سیاسی است. به عنوان مثال لیبرالیسم برای برابری حقوقی افراد همان ارزش بنیادینی را قائل است که مکاتب سوسیالیستی برای برابری افرار در دسترسی به سرمایه، به این اعتبار، سِن بر این عقیده است که پرسش محوری اقتصاد سیاسی نه پرسش برابری که پرسش «برابری در چه چیز؟» می باشد.
 
تلاش خودِ او در این زمینه یافتنِ پاسخی است که به این پرسش که بر زمینه آزادی خواهی شکل گرفته باشد و تأکید را بر برابری افراد در ایفای نقش های ارزشمند یا به عبارت دیگر در برابری افراد در امکان پیگیری اهدافی که خود برای خویش وضع کرده اند، بگذارد. در این کتاب سِن تفاوت رویکرد خود به مسئله برابری را نه فقط با لیبرالیسم و سوسیالیسم، که با برابری طلبی دولت رفاه و نیز با آن چه در نولیبرالیسم برابری فرصت ها نامیده می شود، توضیح داد.
 


برخورد کوتاه (25 نقد 25 منتقد)

 • گروه نویسندگان
 • به کوشش یحیی نطنزی
 • انتشارات حرفه هنرمند
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (94) - آکا
 
 
کتاب «برخورد کوتاه» با محوریت تعریف و کارکرد نقد فیلم انجام شده و در آنها دیدگاه های هر منتقد درباره این مفهوم مناقشه برانگیز تبیین شده است. نقدهای برگزیده که به انتخاب خود منتقدان در کنار گفتگویشان منتشر شده به خواننده کمک می کند تا با مطالعه آن ها با نمونه هایی قابل اعتنا از نقد سینمایی مواجه شود. در کنار گفتگوها و نقدها، فهرستی از بهترین فیلم های عمر منتقدان هم قرار گرفته تا خواننده به درک دقیق تری از سلیقه سینمایی هر منتقد برسد.

در میان منتقدانی که در کتاب با آن ها گفتگو شده هم چهره های باسابقه ای مثل پرویز نوری، خسرو دهقان، بهروز تورانی، احمد امینی، مسعود فراستی، زنده یاد ایرج کریمی، احمد طالبی نژاد، روبرت صافاریان و هوشنگ گلمکانی حضور دارند و هم منتقدان شناخته شده ای مثل حمیدرضا صدر، جواد طوسی، صفی یزدانیان، شهرام جعفری نژاد، مجید اسلامی، آنتونیا شرکا و حسن حسینی.

گفتگو و نقد برگزیده مجید بسطامی، آرش خوش خو، سعید عقیقی، مهرزاد دانش، نغمه ثمینی، حسین معززی نیا، امیر پوریا، نیما حسنی نسب و محسن آزرم هم دیگر فصل های کتاب را تکمیل کرده است.

گذشته و حال نقد فیلم در سینمای ایران چشم انداز پرفراز و نشیبی دارد که بررسی و مرورش علاوه بر اینکه ما را به درک دقیقی از وضعیت آن می رساند، شناخت مان را از منتقدانی که در نوشتن نقدهای چند دهه گذشته سهمی تعیین کننده داشته اند بالا می برد.
 
منتقدانی که بدون توجه به ایده ها و نظرات شان درباره تعریف نقدنویسی، ضرورت های آن و آسیب هایش، نمی شود به قضاوت درستی از مفهوم و کارکرد نقدِ فیلم در ایران رسید. نقدنویسی در سال های اخیر با اتهام های زیادی مواجه بوده است. از یک طرف به دلیل رشد رسانه های چاپی و مجازی حجم نقدهایی که در مورد فیلم ها نوشته می شود افزایش یافته و از طرف دیگر سوال ها و تردیدهایی در مورد میزان تأثیرگذاری و کارایی آن مطرح شده است.
 
«برخورد کوتاه» با گفتگو با ۲۵ منتقد و انتشار ۲۵ نقد برگزیده از آن ها سعی می کند به تاریخی مکتوب و شفاهی از نقد فیلم در ایران تبدیل شود و خوانندگانش را به تصوری روشن از این مفهوم برساند. مفهومی که این کتاب امیدوار است به برطرف شدن برخی از سوء تفاهم ها در موردش کمک کند. «برخورد کوتاه» از این نظر بخش قابل توجهی از بضاعت نقدِ فیلم در سینمای ایران است با همه جذابیت ها و ویژگی هایش و با همه کاستی ها و نقص هایش.
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم. 

منبع :

تبلیغات