.
loading...
آکاایران: «ادوارد آلبی» از نام های استثنایی در دنیای نمایشنامه نویسی است. او فردی است که از تمول خانواده ای که او را به فرزندخواندگی پذیرفته فرار می کند و پس از شکست خوردن در دنیای شعر و رمان نویسی، با نمایشنامه های ماندگارش جامعه آمریکایی را پای میز محاکمه می کشاند.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 26
خبرگزاری ایسنا: «ادوارد آلبی» از نام های استثنایی در دنیای نمایشنامه نویسی است. او فردی است که از تمول خانواده ای که او را به فرزندخواندگی پذیرفته فرار می کند و پس از شکست خوردن در دنیای شعر و رمان نویسی، با نمایشنامه های ماندگارش جامعه آمریکایی را پای میز محاکمه می کشاند.
نویسنده ای که شکست خورد و پیروز شد - آکا

آکاایران: نویسنده ای که شکست خورد و پیروز شدکارهای «آلبی» نمونه استادانه تئاتر ابزورد آمریکایی است. او را همپای نمایشنامه نویسان برجسته اروپایی همچون «سموئل بکت»، «اوژن یونسکو» و «ژان ژنه» می دانند. در پی درگذشت این نمایشنامه نویس مطرح که کمتر از دو هفته پیش در ۸۸ سالگی درگذشت، نگاهی داریم به بخش هایی از یک مصاحبه که اخیرا «تلگراف» از او منتشر کرده است.
به گزارش آکاایران: «ادوارد» اندکی پس از تولد، توسط «رید آلبی» و همسر فعالش به فرزندخواندگی پذیرفته شد. «رید آلبی» وارث میلیونر یک خانواده متمول در نیویورک بود و کودکی پرموهبت چیزی بود که پسرخوانده نمایشنامه نویس او همیشه سعی داشت از آن فرار کند.
«آلبی» درباره آن دوران می گوید: من زندگی شادی داشتم. هرگز احساس نمی کردم به آن محیط تعلق دارم، بنابراین از آن ضربه نمی خوردم. با خودم فکر می کردم این مردم که هستند و چه ربطی به من دارند؟ شاید من برخلاف این جریان رشد پیدا کردم. بزرگ شدن میان این مردم من را به یک راست گرای متعصب بدل نکرد. بی طرف بودنم به من اجازه داد از تعصب راستی ها متنفر باشم.
نویسنده «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟» تمام عمر یک ضدجمهوریخواه باقی ماند. او درباره سیاست می گوید: ما در این کشور از لحاظ اخلاقی، سیاسی و فکری در یک معضل خیلی بد گرفتار شده ایم و من شدیدا از این بابت نگرانم.
نویسنده ای که شکست خورد و پیروز شد - آکا


به گفته خودش، بعضی از خشم های سیاسی او این گونه به کارهایش راه پیدا کرد.
«آلبی» سال های نوجوانی را به پایان می رساند که پس از اخراج از چند مدرسه گران، خانه پدری را ترک کرد و کارهای هنری اش را در گرینویچ نیویورک شروع کرد. او در این باره گفته است: متاسفانه یک نوع تعادل ظریف در آن طبقه و بافت سیاسی و اجتماعی که من در آن بزرگ شدم، وجود داشت و من به محض این که توانستم آن جا را ترک کردم.
او ادامه می دهد: اما مساله، شخصیت کلی آن افراد است؛ مردم به خودشان دروغ می گویند، درباره این که چه کسی هستند و خودشان را چطور می بینند، بله درباره همه چیز. این ناتوانی ما در بی طرف بودن نسبت به خودمان است.
این نویسنده مطرح در پاسخ به این سوال که آیا آدم می تواند از دیدگاه عیب جویی خالص چیزی بنویسد، می گوید: من اسمش را عیب جویی نمی گذارم. آن را بی طرفی می دانم. من با یک تز کارم را شروع نمی کنم، تا آن را از طریق شخصیت ها بسط دهم. نه، من می نویسم تا بفهمم چرا دارم این ها را می نویسم؛ برای شفاف سازی تصمیماتی که قبلا گرفته ام.
نویسنده ای که شکست خورد و پیروز شد - آکا


«آلبی» سپس درباره تاثیری که «تورنتون وایلدر» نمایشنامه نویس بزرگ در جوانی روی او گذاشته، گفت: «تورنتون وایلدر» یکی از بهترین نمایشنامه نویسان آمریکایی بود. در جوانی یکی از شعرهایم را به او نشان دادم و او به من گفت: نمایشنامه بنویس. فکر نمی کنم او دراماتیست ناپخته درون من را در شعرهایم دید، بلکه تصور می کنم سعی داشت شعر را از شر من خلاص کند.
نویسنده فقید «داستان باغ وحش» سپس کمی درباره سبک نوشتاری خود و به روز بودن نمایشنامه هایش صحبت کرد: زمانی که من آن کارها مثل «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟» را می نوشتم، تمام آن ها در نوع خود مثل نمایشنامه های قبلی ام جذاب بودند. تنها چیزی که آدم باید نگرانش باشد این است که آیا من هنوز هوشمندانه می نویسم؟ و آثارم جذاب و مرتبط با شرایط حال هستند؟ نمی توانی نگران مطابق با مد بودن کارهایت باشی، چون در آن صورت دیگر مثل خودت نمی نویسی. تو نباید موقع نوشتن به یک کارمند تبدیل شوی.
«ادوارد آلبی» از آن نویسندگانی بود که برای اجرای کارهایش سختگیرانه عمل می کرد و اصرار داشت آن چه او می گوید، روی صحنه نمایش داده شود. می گوید: من آن چه را دیده و شنیده ام می نویسم و همین را از آن ها می خواهم. وظیفه بازیگران و کارگردان، رساندن منظور نمایشنامه است و نه تمایلات خودشان.
یکی از مشهورترین افرادی که در اقتباس کارهای «آلبی» هنرنمایی کرد، «الیزابت تیلور» بود که در فیلم سینمایی «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟» نقش مقابل «ریچارد برتون» را ایفا کرد. این فیلم اثری بود که «تیلور» به آن افتخار می کرد.
نویسنده ای که شکست خورد و پیروز شد - آکا

«الیزابت تیلور» در «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟»
«آلبی» هم وقتی نام این بازیگر را می شنود، سرذوق می آید و می گوید: او ۲۰ سال جوان تر از نقش خود بود، اما کارش خیلی عالی بود. خودش را به اندازه نقش بالا کشید و فکر می کنم «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟» بهترین فیلم او بود. من به او افتخار می کردم.
«آلبی» در پایان سخنانش از نظرات مختلف منتقدان و افراد آکادمیک درباره خودش و کارهایش می گوید: تا حالا سعی کرده اید نوشته های آن ها را بخوانید؟ هر کسی تعصبات انتقادی منحصربه فرد خودش را در مقاله اش می آورد. من ۱۵ مقاله در مورد خودم خواندم و با ۱۵ فرد متفاوت آشنا شدم.
نویسنده ای که شکست خورد و پیروز شد - آکا


«ادوارد آلبی» آخرین بازمانده نسل نمایشنامه نویسان بزرگ قرن بیستم بود که نامش در کنار «یوجین اونیل»، «آرتور میلر» و «تنسی ویلیامز» ذکر می شد.
از مهم ترین و شناخته شده ترین آثار «آلبی» که در طول دوران فعالیتش برنده سه جایزه پولیتزر شد، می توان به «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟»، «رویای آمریکایی» و «داستان باغ وحش» اشاره کرد.
نمایشنامه «چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد؟» در سال ۱۹۶۲ نوشته شد و غوغایی در تئاتر جهان به راه انداخت و او را به شهرت جهانی رساند. این اثر پس از کسب موفقیت در صحنه تئاتر، توسط کارگردانان سینمایی به صورت فیلم هم ساخته شد.
«آلبی» رابطه ای دوستانه با «تورنتون وایلدر»، از نمایشنامه نویسان مشهور آن دوران داشت که باعث تشویقش به نوشتن نمایشنامه معروف «داستان باغ وحش» شد. او این نمایشنامه را به عنوان هدیه تولد ۳۰ سالگی به «وایلدر» تقدیم کرد. این نمایشنامه نویس برجسته آمریکایی که بیشتر برای نگارش در سبک ابزورد شهرت داشت، با آثارش جامعه آمریکا را به نقد کشید

منبع :

تبلیغات