.
loading...
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با کلاس درس عباس کیارستمی، رمانی از گراهام سیمسیون، مجموعه مقالاتی از آیدین آغداشلو و... آشنا شوید.
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با کلاس درس عباس کیارستمی،  رمانی از گراهام سیمسیون، مجموعه مقالاتی از آیدین آغداشلو و... آشنا شوید.
پروژه رُزی
 • گراهام سیمسیون
 • ترجمه ی مهدی نسرین
 • نشر مرکز
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (92) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (92)به گزارش آکاایران: گرام سیمسیون نویسنده استرالیایی تا پیش از آن که در سال 2013 اولین رمانش را منتشر کند در حوزه ی اطلاعات و مدلسازی داده ها کار می کرد.در این سال او رمان پروژه ی رزی را نوشت که بیش از یک میلیون نسخه اش فروش رفت و برای سیمسیون در عالم نویسندگی شهرت جهانی به بار آورد.
قهرمان این رمان،دان تیلمن،پروفسور ژنتیک است که ذهنی تحلیلگر و دقیق دارد و هرگاه در زندگی با مضلی روبه رو می شود،پروژه ای را برای تحیل و حل آن کلید می زند.علی رغم هوش علمی سرشارش،دان در زمینه ی ارتباطات اجتماعی آن قدرها هم زبردست نیست و به قول خودش مرتب مرتکب «سوتی معاشرتی»می شود.این امر باعث شده که جمع کل دوستانش چهار نفر باشند و علی الخصوص تلاش هایش برای یافتن شریک زندگی مرتب نقش بر آب شود.او که برای حل مشکل پیدا کردن یک شریک زندگی مناسب،پروژه ی همسریابی را شروع کرده به نکته ای پی می برد و فکر می کند معما دیگر حل شده است؛اما حل این معضل،دان را با معضلات دیگری روبه رو می کند که لازم است برای حل هر کدام پروژه ای دیگر را کلید بزند.


سر کلاس با کیارستمی
 • پال کرونین
 • ترجمه ی سهراب مهدوی
 • نشر نظر
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (92) - آکا


سر کلاس با کیارستمی از کجا آمده است؟ از جادوی فیلم هایش تا عکاسی و شعر. از گذراندن چندین سال در کارگاه های او و هیجان و سرگیجه ی حاصل از آن. از تلاش برای «بازآموزی نگاه بیننده» به عنوان یک مفهوم. از سال های پیوستن به کارگاه های او. از میل شاید خودستایانه برای ثبت این نشست ها. از شوق خواندن انگشت شمار نوشته های طرفداران نکته بین و پرشور او.
از نارضایتی از 10 روی ده، که در آن کیارستمی نود دقیقه می کوشد که روش فیلمسازی اش را شرح دهد، بخصوص ساختن فیلم ده در سال 1383 را پس از گذراندن این همه وقت با او، با خود اندیشیدم که حتماً روش مناسب تری برای بیان این ایده ها وجود دارد تا شاید به یک دانشجوی فیلمسازی خدمتی شود. این هم امید این کتاب است و هم امید خود کیارستمی در کارگاه هایش.


شادی در آسمان
 • شارل-فردینان رامور
 • ترجمه ی پیروز سیار
 • نشر نو
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (92) - آکا


اهالی یکی از دهکده های سویس، از گور برمی خیزند و به خانه های خود که از نو ساخته شده اند، بازمی گردند. آدِل فرزند نامشروعش را که در زندگی دیگر در رودخانه غرق کرده بود، بازمی یابد؛ کور بینا می شود؛ معلول راه می رود. ظلم و پول و جنایت دیگر وجود ندارد، بلکه خوشبختی و صلح حکمفرما است. رامو سرود دنیایی روستایی و آرمانی و شفاف را سر می دهد که زمان در آن غایب است... اما از آن جا که دیگر گذشته و آینده ای وجود ندارد، خاطره ای از گذشته و طرحی برای آینده نیز دیگر وجود ندارد. و به زودی روح ها دچار ملال می شوند. باید جمعیت دوزخی کیفردیدگان که در گورهای خود مانده اند و می خواهند از آن ها بگریزند، بازگردند و دهکده را تهدید کنند تا عاقبت اهالی به قدر درستکاری خود پی ببرند.
پیام مؤلف به سان واژه هایش روشن و مانند تصاویرش خشن است: خوشبختی و ابدیت بدون یاد و خاطره ی بدی پدید نمی آید.


از دور و نزدیک (45 مقاله و گفت و گو درباره سینما 1353-1390)
 • آیدین آغداشلو
 • انتشارات کتاب آبان
 • چاپ اول: 1394

خواندنی ها با (92) - آکا


«فیلم های عمر آدم قرار نیست حتماً فیلم های خیلی مهمی باشند. یا این که حتماً سر باشند از فیلم های عمر فلان کس یا طوری باشند که حرمت آدم را علاوه کنند و یا احتیاط کنیم از این که اسم بردن از آن ها هیبت آدم را بشکند و از این قبیل.
فیلم های عمر آدم قرار است در روزگاری، جایی از آدم را طوری زده باشند که جایش هنوز هم مانده باشد. اما آدم هم که همان آدم سی چهل سال پیش نیست- مگر در مورد پرویز دوایی- ! پس ناچار است دائماً به عقب برگردد و فیلم های عمرش را دوباره و ده باره ببیند و ببیند که آیا از گردش روزگار و گذشت ایام جان سالم به دربرده اند یا نه.
تعدادی از این فیلم های عمر، که بنیه و دوام و جان چندانی ندارند، از سیاهه و فهرست خارج می شوند و خط می خورند و چندتایی می مانند، لابد دستی که پرتابشان کرده، چنان قوتی داشته که ....»


خلاقیت (روان شناسی کشف و اختراع)
 • میهمای چیکسنت میهمای
 • ترجمه ی عباس علی کتیرایی
 • انتشارات مازیار
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (92) - آکا


خلاقیت درباره ثبت لحظه هایی است که به زندگی ارزش زیستن می دهد. میهای چیکسنت میهای روانشناس نامدار از آنچه به این لحظه ها می انجامد پرده بر می دارد – که رویداد هیجان انگیزی برای هنرمند در تابلو یا دانشمند در آزمایشگاه است – آن چنان که این شناخت می تواند زندگی انسان ها را بارور سازد. او با استفاده از حدود صد مصاحبه با افراد استثنایی، از زیست شناس و فیزیکدان و سیاستمدار و پیشگامان کسب و کار گرفته تا شاعران و هنرمندان، و نیز سی سال پژوهش خود در این موضوع، از نظریه مشهور «جریان» خود در مورد کشف فرایند خلاق استفاده می کند.
او اندیشه هایی را مانند این که چرا افراد خلاق اغلب خود خواه و خود پسند به نظر می رسند، و چرا «نابغه زجرکشیده» بیشتر یک افسانه است، مورد بحث قرار می دهد. از همه مهم تر، او توضیح می دهد چرا خلاقیت نیازمند آن است که پرورش پیدا کند و برای آینده کشور، اگر نگوییم جهان ضرورت دارد.
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.

منبع :

تبلیغات