.
loading...
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با اثری تازه از برنده نوبل 2015: سوتلانا آلکسیویچ، مجموعه داستانی از آلبرتو موراویا، تاریخ فقه اسلامی و... آشنا شوید.
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با اثری تازه از برنده نوبل 2015: سوتلانا آلکسیویچ، مجموعه داستانی از آلبرتو موراویا، تاریخ فقه اسلامی و... آشنا شوید.
پسرانی از جنس روی
 • سوتلانا آلکسیویچ
 • ترجمه ی ابوالفضل الله دادی
 • انتشارات نگاه
 • چاپ اول:95

خواندنی ها با (88) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (88)به گزارش آکاایران: سوتلانا آلکسیویچ نویسندهای است که در دورانی که نخستین زمزمه های بزدلانه در مورد شرایط زمانه فروکش کرد، شهامت زیرپا گذاشتن یکی از آخرین تابوها را داشت: او افسانه ی جنگ افغانستان و جنگجویان آزادیبخش را ویران و پیش از هر چیز افسانه ی سرباز شوروی را نابود کرد که در تلویزیون در حال کاشت درختان سیب در روستاها نشان داده می شد در حالی که در واقعیت، به درون خانه هایی کاهگلی که زنها و کودکان به آن پناه برده بودند، نارنجک پرتاب می کرد.
همانطور که خود سوتلانا بر این مسئله تأکید میکند اتّحاد جماهیر شوروی، حکومتی میلیتاریستی بود که خود را در قالب کشوری معمولی پنهان میکرد و در نتیجه کنار زدن برزنت هایی خاکی رنگ که پایه های سنگی این حکومت را می پوشاند، کاری خطرناک بود. هنوز چیزی از انتشار نخستین چکیده ی پسرانی از جنس روی در 15 ژانویه 1990 در روزنامه کومسومولسکایا پراودا نگذشته بود که سوتلانا رگباری از تهدیدها را دریافت کرد.
به او هشدار دادند که آدرس محل سکونتش را می دانند و م یروند سر وقتش و با او تسویه حساب میکنند. او چه کرده بود؟ هاله ی قهرمانی جوانک هایی را که از جنگ بازمی گشتند از بین برده و آخرین پناهگاه آنها یعنی همدلی همشهری هایشان را از آنها ربوده بود. وضع بدتر از این هم شد: این جوانها که سلاخی جنگ را به شدّت تجربه کرده و دوستان، توهمها و حتی خواب و سلامتیشان را از دست داده بودند و قادر نبودند زندگی عادی خود را از سر بگیرندـ پسرانی پُرشور که اغلب از نظر جسمی ناقص شده بودند ـ از همان نخستین چکیده ی این کتاب که در مطبوعات منتشر شد، در چشم اطرافیانشان به مُشتی متجاوز، قاتل و وحشی تبدیل شدند.
این زن چهل و دو ساله با سر و وضعی روستایی، دوباره آنها را به خط مقدّم فرستاد و در معرض آتشِ فجایعِ گذشته و بی تفاوتیِ حال قرار داد… این قهرمانانی که افسانه ی امپراتوری، آنها را شکل داده بود و به نام دوستیای اسطورهای جنگیده بودند شاید می توانستند به زندگی خوب و بد خود ادامه دهند اگر همچنان حکومت ـ حتی اگر شده ناشیانه ـ از آنها حمایت میکرد. امّا چنین چیزی دیگر غیرممکن بود.


ملکه آتولیا
 • مگان والر ترنر
 • ترجمه ی رویا بشنام
 • نشر آموت
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (88) - آکا


ملکه آتولیا که مجبور شده برای نجات کشورش، تن به ازدواجی اجباری بدهد؛ حالا به زنی سنگدل و مغرور بدل شده. تحمل اش را از دست داده، شوهرش را کشته و به تنهایی، کشور را اداره می کند. از طرفی «یوجنایدس» از وقتی بچه بوده با پدربزرگش به دزدی می رفته و با دیدن یک بار رقصیدن «ملکه آتولیا»، عاشقش شده و...
وقتی یوجنایدس می فهمد کشور کوچک کوهستانی اش با آتولیا در جنگ است، باید کسی را بدزدد، باید ملکه ای را بدزدد، باید صلح را بدزدد اما بزرگترین پیروزی و بزرگترین شکست اش زمانی رخ خواهد داد که...
مگان والن ترنر، متولد سال 1965 لیسانس زبان و ادبیان انگلیسی از دانشگاه شیکاگو، همسر مارک ترنر استاد علوم شناختی، اولین کتابش مجموعه داستان کوتاه «به جای سه آرزو» است. وی برای اولین رمانش به نام دزد، جایزه نیوبری سال 1997 را از آن خود کرد. رمان ملکه آتولیا سال 2006 به چاپ رسید که از آن پس به «سه گانه دزد ملکه» شهرت یافت. جدیدترین کتاب وی «خیانت های پادشاهان» نام دارد که سال 2011 به چاپ رسید. مگان والن ترنر با رمان ملکه آتولیا برای نخستین بار به فارسی زبانان معرفی می شود.


تاریخ فقه اسلامی
 • حامد خانی
 • نشر نی
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (88) - آکا


تاریخ فقه در ایران و به طور کلی در سراسر تمدن اسلامی تاریخ اندیشه ورزی درباره ی آیین های هویت ساز عبادی و حقوقی است؛ یعنی مسائلی که طی قرن ها مهم ترین مسائل اجتماعی محسوب شده، جریان ساز بوده، مهم ترین تحولات فرهنگی و سیاسی را شکل داده و همواره خود نیز از آن ها اثر پذیرفته اند. فقه در تمدن های نقل محور همان جایگاهی را داراست که فلسفه در تمدن های مبتنی بر عقلِ خودبنیاد دارد. نیاز مسلمانان به آیین های وحدت بخش و هویت آفرین سبب علمِ فقه ـ دانش کشف و تفسیر این آیین ها ـ چنین مهم تلقی شود. بنابراین برای شناخت ماهیت فقه باید کارکرد آیین ها را از منظر علوم اجتماعی بازجست. مهم ترین حرف مؤلف در این اثر نیز همین است.
رسالت محوری مؤلف در این اثر معرفی علم تاریخ و بازنمایی ضرورت آشنایی با آن است. به همین منظور تلاش مؤلف این است که دانشجویان را با نوع نگاه تاریخ نگارانه، علوم یاری رسان به مورخان، شیوه ی تحلیل تاریخی، رابطه ی میان تاریخ و سایر علوم اجتماعی و درنهایت کاستی ها و نقاط ناپژوهیده در حوزه ی مطالعات تاریخ فقه اسلامی و منابع دست اول آن آشنا کند.


داستان های ماقبل تاریخ
 • آلبرتو موراویا
 • ترجمه ی مرضیه خانی و اعظم نساجیان
 • انتشارات نیلوفر
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (88) - آکا


یک رابطه ی خوب با حیوانات، درست زمانی حاصل می شود که قادر به ارج نهادن به تفاوت هایمان باشیم: وقتی که آنها را از خودمان دور احساس می کنیم، وقتی که فکر نکنیم به هر قیمتی باید آنها را از قالبی انسانی دور درآوریم. حتی پیشی داخل سالن هم که فکر می کنیم همه چیز را راجع به آن می دانیم و اغلب به نظرمان قابل پیس بینی می آید، برای ما به صورت رمز و رازی است.
آلبرتو موراویا وقایع نگار دقیق و نکته سنج این رمز و راز بوده است. او در داستان های مربوط به حیواناتش دقیقا از جایی شروع کرده که در عین حال که تمایل داشته فاصله و دوری بین شان حفظ گردد خود را بسیار به آنها نزدیک نموده و آنها را با چشمان بسیار تیزبین خود موشکافی کرده است.


هیاهوی زمان
 • جولیان بارنز
 • ترجمه ی سپاس ریوندی
 • نشر ماهی
 • چاپ اول:

خواندنی ها با (88) - آکا


هیاهوی زمان تازه ترین رمان جولین بارنز، نویسنده مشهور انگلیسی، است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده. بارنز این رمان را بر اساس زندگی دمیتری شاستاکوویچ، آهنگساز مشهور روس، و رابطه او با حکومت شوروی در دوران استالین و خروشچف نوشته است. جولین بارنز در سال ۲۰۱۱ برای رمان درک یک پایان برنده جایزه بوکر شد.
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.

منبع :

تبلیغات