هم چوب را خورد هم پیاز را، هم پول داد

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد هم چوب را خورد هم پیاز را، هم پول داد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سرویس اندیشه آکا ایران؛ بخش شعر و ادبیات:

هم چوب را خورد هم پیاز را، هم پول داد
,خورد,پیاز,[categoriy]

آکاایران: هم چوب را خورد هم پیاز را، هم پول داد 

نویسنده: الهه رشمه
 

به گزارش آکاایران: مورد استفاده:

به کسانی گفته می‌شود که فکر می‌کنند خیلی دانا و زرنگ هستند ولی همیشه ضرر می‌کنند.
روزی روزگاری، دو مرد کشاورز با یکدیگر دچار اختلاف شدند و هرچه زمان می‌گذشت، اختلاف بین این دو کشاورز بالاتر می‌رفت. تا اینکه آنها بالاخره پیش قاضی شهر رفتند. یکی از کشاورزان گفت: من پیاز می‌کارم و کشاورزی خوبی هم دارم. این مرد همسایه‌ی من است و زمانی که محصول من آماده جمع آوری می‌شود، افرادی را می‌فرستد تا محصول مرا خراب کنند و هرچه دلیلش را می‌پرسم می‌گوید: این محصولات بدبوی تو هیچ خاصیتی ندارند. در ضمن بوی آن مرا اذیت می‌کند. قاضی از کشاورز دومی خواست از خود دفاع کند. او فقط می‌گفت: محصول او اصلاً به درد نمی‌خورد.
قاضی بعد از چند لحظه فکر حکمی برای این دو نفر صادر کرد. او گفت: کشاورز دومی که به محصولات کشاورز اولی خسارت وارد کرده یا باید پول آن را بپردازد، یا بایدصد ضربه شلاق بخورد و یا اینکه باید ده کیلو پیاز را خام خام بخورد. مرد کشاورز که خیلی خودخواه و خسیس بود، قبول کرد و از آنجا که فکر می‌کرد حکم سومی راحت‌تر است، گفت پیاز می‌خورم. کشاورز طماع با اینکه خیلی سختش بود دو کیلو از پیازها را خورد، ولی دیگر نتوانست و با خود فکر کرد شلاق خوردن راحت‌تر است. پس گفت: باشه حکم شلاق را در مورد من اجرا کنید. اما وقتی بیست ضربه شلاق را خورد، دید که واقعاً توان تحمل این ضربات را ندارد و ترسید که جانش را از دست بدهد و گفت: دست نگهدارید، باشد خسارت مالی را جبران می‌کنم.
درواقع کشاورز طماع و حیله‌گر هم پیاز را خورد، هم ضربات شلاق را و هم پول را داد.
منبع مقاله :
رشمه، الهه، (1392)، ضرب المثل و داستانهایشان (معنی ضرب المثل و ریشه‌های آن)، تهران: انتشارات سما، چاپ اول 

 
منبع :

هم چوب را خورد هم پیاز را، هم پول داد گردآوری توسط بخش شعر ،داستان ، ادبیات، کتاب سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات