حال و هوای شعر جوان

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد حال و هوای شعر جوان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سرویس هنر آکا ایران به نقل از تبیان؛ بخش شعرو ادبیات:

  • تعداد بازدید :
  • 11
  • چهارشنبه 29/2/1395
  • تاریخ :

دیدگاه شاعران جوان کشور درباره شعر هم سن و سالان خود

سینا علی محمدی، شاعر و روزنامه نگار، با بیان اینکه عناصری در ادبیات ما اگر هست، وام دار بزرگان این عرصه است، می گوید: عناصر دیگری مانند جسارت، خلاقیت و نوآوری که در شعر امروز هست، وامدار جوانان است و این گونه ویژگی ها را بیشتر در کار جوانان می بینیم.

به گزارش آکاایران: فرآوری: فاطمه جعفرخانی - بخش شعر و ادبیات آکا ایران

حال و هوای شعر جوان
,هوای,جوان,[categoriy]

آکاایران: حال و هوای شعر جوان

وی ادامه داد: زمانی در یک یا دو دهه پیش، شاعر باید 50 سال از سنش می گذشت تا نامش به عنوان شاعر بر سر زبان ها بیفتد، اما امروز به دلیل فضای ارتباطاتی و جهان رسانه ای که در آن حضور داریم، این گونه نیست.
علی محمدی درفضای مجازی بر شاعران جوان نظرات جالبی دارد: هر شاعری، علاوه بر اینکه شعر می گوید، ناشر و رسانه هم دارد. در فضای مجازی، صفحه، کانال و گروه راه اندازی می کند. در چنین شرایطی ناشر می خواهد یک هزار و 500 نسخه و یا 2 هزار نسخه از مجموعه شعری شاعر چاپ کند، در حالی که خیلی از شاعران جوان، تعداد فالوئرهایشان در اینستاگرام بیشتر از نسخه هایی است که ناشر به شکل مکتوب منتشر می کند. این موضوع، باعث شده که نام و اثر شاعر شناخته شود و به همین دلیل هم مهم ترین تفاوت شاعر امروز با شاعر چند دهه قبل، نوع تفاوت جهان رسانه ای امروز، با آن زمان است.
این شاعر جوان کشور یکی از آفت های استفاده از فضای مجازی را وجود انبوه آثار و اشعاری دانست که از شاعران مختلف منتشر می شود و گفت: در چنین فضایی نمی توان سره را از ناسره تشخیص داد. در کالایی با عنوان شعر، جنس مرغوب کمتر پیدا می شود و باید از درون این آثار، اثر خوب را پیدا کرد و این رویکرد، بر عهده ناشر جدی شعر است. کسی که شعر نامرغوب را در فضای مجازی به راحتی منتشر می کند، نباید بتواند در فضای حقیقی و مکتوب نشر، آن را بازنشر دهد. ناشر اسم و رسم دار، یکی از وظایفش این است که جنس مرغوب را از نامرغوب تمیز دهد.
***
حسنا محمدزاده، شاعر جوان دیگری است که اعتقاد دارد : به روز بودن زبان شعر شاعران معاصر باعث مورد توجه قرار گرفتن این آثار شده است. وی می گوید: شاعران با زبان امروزی که در آثارشان به کار گرفته اند، توانسته اند ارتباط صمیمانه ای با مخاطبانشان بگیرند و مخاطبان نیز موضوعاتی را که در دیوان اشعار شاعران کهن به دنبالش می گشتند و به سختی می توانستند پیدا کنند، در آثار شاعران امروزی می خوانند.

خیلی از شاعران جوان، تعداد فالوئرهایشان در اینستاگرام بیشتر از نسخه هایی است که ناشر به شکل مکتوب منتشر می کند.برای مخاطب دشوار است که تشخیص دهد چه اثری را باید تهیه کند و نیاز است که آثار خوب از سوی کارشناسان ادبی معرفی شوند.یکی از دلایل مطرح شدن شاعران در این روزگار به دلیل توجه پیش کسوتان عرصه شعر، به جوانان، در دهه 70 و 80 باشد

شاعر مجموعه «زیر هر واژه آتشفشان است» با امیدواری نسبت به  روند رو به رشد و پیشرفت در شعر جوان بیشتر می گوید: آثار شاعران جوان، با مفاهیم اجتماعی دنیای امروز و مفاهیم عاشقانه سروده می شود، البته مفاهیم عرفانی و حکیمانه ای که در آثار شاعران کهن بوده است، شاید خیلی کمتر بتوان در شعر امروز به دنبالش گشت.
محمدزاده اثر منفی فضای مجازی را بر شعر اینگونه شرح می دهد: فکر می کنم بیشتر از آن که شاعران در آثارشان روند رو به رشد داشته باشند، تاثیر منفی دارند، به این معنا که خیلی ها، شعر، ارزش شعر و قدرت شعر را، این گونه زیر سوال برده اند و شعرشان آن شعریت را نداشته است و البته برای مخاطب هم تشخیص شعر خوب، از شعر بد در فضای مجازی خیلی سخت شده است.
این شاعر جوان درباره انتظار خود از مسوولان فرهنگی می گوید: فکر می کنم مسئولان باید تمهیدی بیندیشند تا در برنامه های نقد و بررسی آثار، کتاب ها و شعرهای خوب به مخاطبان شناسانده شود. نشرها این روزها زیاد شده اند و برای مخاطب دشوار است که تشخیص دهد چه اثری را باید تهیه کند و نیاز است که آثار خوب از سوی کارشناسان ادبی معرفی شوند.
***

سجاد سامانی، شاعر مجموعه شعر «ایما»  تنها 23 سال سن دارد.کتابش در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توسط انتشارات سوره مهر عرضه شد و از سوی مخاطبان نیز مورد استقبال فراوان قرار گرفت،
سجاد درباره ظهور نسل جدید شاعران جوان می گوید: یکی از دلایل مطرح شدن شاعران در این روزگار به دلیل توجه پیش کسوتان عرصه شعر، به جوانان، در دهه 70 و 80 باشد.
وی ادامه می دهد: بخشی دیگر از توجه مخاطبان به شاعران جوان نیز می تواند به دلیل پویاتر شدن نشرهای کشور باشد. نشرهایی مانند سوره مهر توجه و اعتماد بیشتری به شاعران جوان پیدا کرده اند و از طرف دیگر شبکه های اجتماعی و فضای اینترنت باعث شده جوانانی که شعرشان به سطح قابل قبولی رسیده بهتر بتوانند با مخاطبانشان ارتباط برقرار کنند.
شاعر مجموعه «ایما» اعتقاد دارد: برخی انجمن های شعری نیز باعث شدند ارتباط بین شاعران جوان و مخاطبان شان بیشتر شود و بهتر دیده شوند.
سامانی درباره استقبال مخاطبان از نخستین مجموعه شعری اش، گفت:  پیش از آنکه اشعارم را به چاپ برسانم، چند اثرم را در شبکه های اجتماعی منتشر کردم و در آن فضا ارتباط و استقبال مخاطبان زیاد بود و تصور کردم ممکن است در قالب کتاب نیز اشعارم مورد پسند مخاطبان قرار بگیرد.
شاعر جوان کشورمان درباره سرودن شعر می گوید: سرودن اشعار عاشقانه برایم مانند شخصی است که دریا را می شناسد، اما در آن شنا نکرده است. لزوما تجربه تنها راه بیان یک مسئله نیست. البته در شعر خیلی مهم و کمک کننده است. اما گاهی هم تجربه کردن چیزی شاید باعث شود که دیگر نتوان از آن نوشت.


,هوای,جوان,[categoriy]
,هوای,جوان,[categoriy]
,هوای,جوان,[categoriy]

نگاهی بر مفهوم مخاطب

,هوای,جوان,[categoriy]

شعر و شط، جرعه هایی برای عطش

,هوای,جوان,[categoriy]

غزلهای جوان ما بی تعهدند؟

,هوای,جوان,[categoriy]

تخیل ته قابلمه

"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }); function Clickheretoprint() { var s = "MainComponents/printpage.htm"; s = "/" + s + ""; window.open(s, "", "Width=700,data-xheight=600,ScrollBars=1, resizable =0"); } function SendToWall() { var type = "1"; var id = ""; id = "319634"; if (id == "") id = "319634"; $.ajax({ type: "POST", url: "/webservices/Socialnetwork_v2/Service.asmx/SendToWall", data: "{ ID:" + id + ", Type:" + type + "}", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (recdata) { var i = recdata.d; if (i == -1) ShowMessage("warning", "لطفاً ابتدا در سیستم شناسایی شوید."); else if (i == -2) ShowMessage("success", "شما عضو شبکه اجتماعی تبیان نمی باشید."); else if (i >= 0) ShowMessage("success", "ارسال به شبکه اجتماعی تبیان با موفقیت انجام شد."); }, error: AjaxFailed }); function AjaxFailed(result) { ShowMessage("error", "برای ارسال لطفا ابتدا به شبکه اجتماعی تبیان بپیوندید."); } function ShowMessage(MessageType, MessageText) { var w = ($(window).data-xwidt() / 2) - 200; $("body").append("
" + MessageText + "
"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }


منبع :

حال و هوای شعر جوان گردآوری توسط بخش شعر ،داستان ، ادبیات، کتاب سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات