دو قورت و نیمش باقیست

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد دو قورت و نیمش باقیست ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: سرویس اندیشه آکا ایران؛ بخش شعر و ادبیات:

دو قورت و نیمش باقیست
,قورت,نیمش,باقیست,[categoriy]

آکاایران: دو قورت و نیمش باقیست 

نویسنده: الهه رشمه
 

به گزارش آکاایران: مورد استفاده:

در مورد افراد قدرنشناسی به کار می‌رود که هرچه امکانات از دیگران بگیرند باز هم ناراضی‌اند.
در زمان سلطنت حضرت سلیمان، روزی آن حضرت تصمیم گرفتند به شکرانه‌ی ثروت زیادشان یک روز تمامی موجودات زنده را غذا دهند. حضرت از خدا خواست این اجازه را به او بدهد. خداوند به او جواب داد. این کار خیلی سخت هست. تهیه‌ی غذا برای همه‌ی موجودات زنده خیلی سخت است و در حد توان تو نیست. ولی حضرت سلیمان به واسطه قدرتی که داشت گفت: من می‌توانم و خداوند اجازه داد تا او یک روز غذای همه‌ی موجودات زنده‌ی عالم را تهیه کند.
برای انجام این کار حضرت سلیمان از حیوانات زیادی کمک گرفت، آنها را به شهر و کشورهای مختلف فرستاد تا غذا تهیه کنند. هشت ماه کار جمع آوری غذاهای مختلف طول کشید او از حیوانات تحت فرمانش خواست تا تمامی موجودات زنده را برای روز میهمانی دعوت کنند.
کم کم به روز میهمانی نزدیک می‌شدند کوه‌های عظیمی از غذا در محلّ میهمانی ساخته شده بود. تا اینکه یک روز نهنگی از دریا سر درآورد و چشمش به این همه غذا افتاد. از حضرت سلیمان پرسید: چه خبر است؟ چرا این همه غذا اینجا جمع کرده‌اید؟ حضرت فرمودند: مگر به شما خبر نرسیده؟ قرار است یک وعده‌ی غذا همه‌ی موجودات عالم اینجا جمع شوند و با هم غذا بخورند.
نهنگ گفت: پس چرا ما ماهی‌های ته دریا را فراموش کردید؟ حضرت فرمودند: فکر می‌کنم حیوانات شما را که در دریا پنهان هستید فراموش کردند. از تو می‌خواهم که به اعماق دریا روی و آن ماهی‌ها را هم برای این میهمانی دعوت کنی.
نهنگ گفت: من گرسنه‌ام می‌توانم غذا بخورم و دوباره به اعماق دریا برگردم؟ حضرت فرمودند: هرچقدر می‌خواهی از این غذاها بخور و هرچه سریع‌تر برو و دوستانت را برای میهمانی دعوت کن. نهنگ در یک چشم برهم زدن مقدار زیادی از مواد غذایی انبار شده را بلعید. نزدیکان حضرت سلیمان تعجب کردند که ماهی این همه غذا را در یک آن خورد. حضرت فرمودند: تو همیشه اینقدر غذا می‌خوری؟ ماهی گفت: من روزی سه وعده غذا می‌خورم هر وعده یک قورت. اینکه تازه نیم قورت بود. کمی رفع گرسنگی کردم بروم تا ته دریا و برگردم، بقیه غذایم را بخورم. تازه دو قورت و نیمش باقی مانده.
حضرت سلیمان با فکر به ابعاد عظمت و بزرگی خداوند که هر روز چقدر دقیق به احوال تمام موجودات رسیدگی می‌کند، از هوش رفت و اطرافیان آبی به سر و روی حضرت زدند و ایشان را به هوش آوردند.حضرت سلیمان رو به درگاه باری تعالی کرد و گفت: خدایا توبه! روزی دهنده به موجودات زنده فقط تو هستی این کار فقط در توان توست و برازنده‌ی جایگاه خدایی توست.
منبع مقاله :
رشمه، الهه، (1392)، ضرب المثل و داستانهایشان (معنی ضرب المثل و ریشه‌های آن)، تهران، انتشارات سما، چاپ اول 

 
منبع :

دو قورت و نیمش باقیست گردآوری توسط بخش شعر ،داستان ، ادبیات، کتاب سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات