آکاایران: سرویس هنر آکا ایران به نقل از تبیان؛ بخش شعرو ادبیات:

  • تعداد بازدید :
  • 19
  • دوشنبه 6/2/1395
  • تاریخ :

محمدکاظم مزینانی با اعلام این که جلد سوم از مجموعه سه گانه داستان انقلابش، در نمایشگاه کتاب امسال منتشر نمی شود، گفت: تازه ترین اثرم، درباره زندگی نسل من است و در این جلد باید حسابم را با تاریخ معاصر صاف کنم.

به گزارش آکاایران: بخش شعر و ادبیات آکا ایران

باید حسابم را با تاریخ صاف کنم

آکاایران: باید حسابم را با تاریخ صاف کنم

محمدکاظم مزینانی، نویسنده با بیان اینکه سومین جلد از سه گانه داستان انقلاب اش به نمایشگاه کتاب امسال نخواهد رسید، اظهار کرد: متاسفانه بازنویسی و ویرایش اثر هنوز به پایان نرسیده است. نگارش اثر به مراحل رسیده که کار را برایم سخت کرده و مدتی بازنویسی آن را کنار گذاشتم و به همین دلیل هم این اثر در نمایشگاه کتاب امسال منتشر نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه نوشتن درباره انسان های حقیقی که در قید حیات هستند کار دشواری است، عنوان کرد: بخش هایی از کتاب تازه ام به خاطرات شخصی افراد، خانواده ام و شخصیت های سیاسی دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد. در نگارش این بخش ها ملاحظات شخصی داشتم و سعی کردم در بازنویسی ها، نکاتی را که ممکن است حساسیت ایجاد کند و یا دچار سانسور شود، خودم تغییر دهم.

نویسنده رمان های «شاه بی شین» و «آه با شین» درباره جلد سوم این اثر نیز گفت: رمان تازه ام در برگیرنده قصه ای تو در تو است و البته تلاش کردم تا داستان، همچون آثار قبلی دچار قضاوت و شعارزدگی نشود و تنها روایتگر روحیات و حالات شخصی ام باشم. داستان نیز همچون زندگی نسل من  با تکرار تمام می شود، همان طور که سرنوشت همه ما در حال تکرار است

مزیانی خاطرنشان کرد: جلد سوم از سه گانه داستان انقلابم، درباره زندگی نسل من است و در این جلد باید حسابم را با تاریخ معاصر صاف کنم. در واقع در این کتاب، تنها نیستم و سعی دارم تا موقعیت تمام هم نسلانم را نشان دهم. نگارش بخش هایی از این داستان که به وقایع زندگی روزمره در دهه شصت می پردازد، بسیار دشوار است. اینکه در این بخش ها، غنای ادبی آسیب نبیند و حتی جادو هم داشته باشد برایم مهم بود و تلاش می کنم تا جادویی که مخاطب از ادبیات داستانی انتظار دارد، در این بخش ها هم وجود داشته باشد.
نویسنده رمان های «شاه بی شین» و «آه با شین» درباره جلد سوم این اثر نیز گفت: رمان تازه ام در برگیرنده قصه ای تو در تو است و البته تلاش کردم تا داستان، همچون آثار قبلی دچار قضاوت و شعارزدگی نشود و تنها روایتگر روحیات و حالات شخصی ام باشم. داستان نیز همچون زندگی نسل من  با تکرار تمام می شود، همان طور که سرنوشت همه ما در حال تکرار است.
محمدکاظم مزینانی متولد سال 1342 در شهر دامغان و فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی است. از سال 1363 تا 1374 در روزنامه های کیهان و همشهری فعال بوده که این فعالیت ها تا به امروز هم به صورت پراکنده در نشریات ادبی تداوم داشته است. در بخش تالیف کتاب هم اغلب آثار وی در حوزه شعر کودک و نوجوان است که تعداد آن ها به بیش از 20 عنوان می رسد.
در حوزه ادبیات داستانی این نویسنده کتاب های متعددی را برای گروه سنی کودک و نوجوان به چاپ سپرده که از میان آن ها می توان به «ماه در گهواره»، «پسری که تنها بود»، «رازهای زندگی یک کلاغ» و «پاییز در قطار» اشاره کرد. در بخش داستان بزرگ سال، رمان «شاه بی شین» اولین تجربه این نویسنده در این حوزه محسوب می شود که پیش از انتشار در نخستین جشنواره داستان انقلاب برگزیده شد و پس از بازنویسی نهایی در سال 1389 چاپ اول آن توسط انتشارات سوره مهر در تهران به انتشار رسید که در ادامه بارها تجدید چاپ شد.


باید حسابم را با تاریخ صاف کنم
باید حسابم را با تاریخ صاف کنم
باید حسابم را با تاریخ صاف کنم

شاه بی شین / شاه به درخت ها هم رحم نکرد!

باید حسابم را با تاریخ صاف کنم

تاملی در آینه خانه های مزینانی

باید حسابم را با تاریخ صاف کنم

چشم نویسندگان نباید به دست دولت باشد

باید حسابم را با تاریخ صاف کنم

پهلوی و آه در شاه بی شین

"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }); function Clickheretoprint() { var s = "MainComponents/printpage.htm"; s = "/" + s + ""; window.open(s, "", "Width=700,data-xheight=600,ScrollBars=1, resizable =0"); } function SendToWall() { var type = "1"; var id = ""; id = "316821"; if (id == "") id = "316821"; $.ajax({ type: "POST", url: "/webservices/Socialnetwork_v2/Service.asmx/SendToWall", data: "{ ID:" + id + ", Type:" + type + "}", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (recdata) { var i = recdata.d; if (i == -1) ShowMessage("warning", "لطفاً ابتدا در سیستم شناسایی شوید."); else if (i == -2) ShowMessage("success", "شما عضو شبکه اجتماعی تبیان نمی باشید."); else if (i >= 0) ShowMessage("success", "ارسال به شبکه اجتماعی تبیان با موفقیت انجام شد."); }, error: AjaxFailed }); function AjaxFailed(result) { ShowMessage("error", "برای ارسال لطفا ابتدا به شبکه اجتماعی تبیان بپیوندید."); } function ShowMessage(MessageType, MessageText) { var w = ($(window).data-xwidt() / 2) - 200; $("body").append("
" + MessageText + "
"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }


منبع :

تبلیغات