.
loading...
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با رمانی ملهم از بیگانه آلبر کامو، اثری از ژوزه ساراماگو و رمانی از ادبیات ترکیه و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 45
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با رمانی ملهم از بیگانه آلبر کامو، اثری از ژوزه ساراماگو و رمانی از ادبیات ترکیه و... آشنا شوید.
همزاد

 • ژوزه ساراماگو
 • ترجمه ی مهرداد وثوقی
 • انتشارات مروارید
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (103) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (103)

 
 
این رمان، که متن کاملش برای نخستین بار به فارسی برگردانده می شود، از معدود آثار ژوزه ساراماگو است که نامش در فهرست معروف کتاب هایی است که باید پیش از مرگ خواند. قهرمان داستان، معلم تاریخ دبیرستان است. مردی به اسم ترتولیانو ماکسیمو آفونسو، که ازدواج نافرجامی را از سر گذرانده و چندی است با دختری به نام ماریا دپاز آشنا شده است.
 
زندگی روزمره و پیشامدهای ملال آور گذشته، ماکسیمو را به مردی افسرده تبدیل کرده است. روزی همکارش فیلمی به او می دهد تا برای اندک زمانی هم که شده او را از درون گرایی برهاند. ماکسیمو فیلم را می بیند اما، با دیدن صحنه ی کوتاهی از آن، شعله ی ماجرایی افروخته می شود که همزاد را در زمره ی پرچالش ترین آثار ساراماگو قرار داده است.

ژوزه ساراماگو تنها نویسنده ای از کشور پرتغال است که تاکنون توانسته جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند. سبک و ویژگی داستان نویسی او چنان منحصربه فرد است که می توان ادعا کرد ساختار نوشته هایش امضای او محسوب می شود. ساختاری که شاید در ابتدا داستان را سخت خوان جلوه دهد، اما خواننده همین که اندکی با آن پیش برود، نه تنها از سخت خوانی آن دل زده نمی شود، بلکه لذت وافری نیز می برد.


به گزارش آکاایران: سینمای دیوید لینچ

 • تاد مک گوان
 • ترجمه ی محمدعلی جعفری
 • انتشارات ققنوس
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (103) - آکا
 
 
تحلیلی بر پایه اندیشه های فروید، لاکان و هگل این کتاب به نقد و بررسی فیلم های بلند دیوید لینچ از منظر روانکاوی لاکانی می پردازد و از آن جایی که به همة فیلم های لینچ پرداخته است بسیار کتاب ارزشمندی است که به گونه ای جامع و با رویکردی منسجم سینمای لینچ را به روانکاوی و فلسفه پیوند داده است. این کتاب در جهان انگلیسی زبان نیز مورد استقبال قرار گرفته و نقدهای مثبتی بر آن شده است.
 
تاد مک گوان دست به اکتشافی برانگیزاننده از غرابت و فانتزی در آثار پیشگامانة دیوید لینچ می زند. او به مطالعة مهارت لینچ در تلفیق امر عجیب با امر عادی می پردازد تا بر ماهیت شگفت بهنجاری تأکید کند. از هالیوود غالباً به دلیل تحریف واقعیت و ارائة فانتزی های واقع گریز انتقاد می شود، اما در فیلم های لینچ فانتزی به ابزاری بدل می شود که تماشاگر آن را به ایجاد رابطه ای انقلابی با دنیا ترغیب می کند. سینمای دیوید لینچ تلاشی است برای کنار آمدن با عدم تناسب موقعیت دیوید لینچ در سینمای معاصر و پیوند دادن این عدم تناسب با وجه زیباشناختی فیلم هایش.
 


چای خانه خانوادگی

 • یکتا کوپان
 • ترجمه ی مژده الفت
 • نشر قطره
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (103) - آکا
 
 
همیشه فکر کرده ام در این حکایت نقش من چه بوده. دیالوگ های من را که نوشته، میزانسن ها را چه کسی مشخص کرده؟... در تمام کتاب هایی که خوانده ام همیشه دنبال کاراکتری بوده ام که من را به خودم نشان دهد.
 
در تمام نمایش های رادیویی، در تمام فیلم ها، دنبال جمله ای گشته ام، جمله ای که بتواند من، دختر آقا نجات ساعت ساز و مارال خانم خانه دار، را به من بشناساند... چای خانه ی خانوادگی قهرمانی فراموش نشدنی دارد که بیش تر زن ها می توانند نشانی از او در خود پیدا کنند: مزیّن... دختری که در برابر خشونت پنهان در زندگی خانوادگی می ایستد، دختری که حس می کند بعد از تولد خواهرش وجودش در حال پاک شدن است... رمان کوپان با روایتی قوی خواننده را درگیر می کند و او را با خود به سمت پایانی تکان دهنده می برد.


پپ گواردیولا (پیروزی به عبارت دیگر)

 • گیلم بالاگه
 • ترجمه ی حسین گازر
 • کتاب کوله پشتی
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (103) - آکا
 
 
جذابیت سبک بازی که گواردیولا برای بهترین تیم دنیا تعریف کرد، الکس فرگوسن، اسطوره فوتبال انگلستان را ترغیب کرد تا برای این کتاب مقدمه ای بنویسد.

این کتاب فرازی است به زندگی شخصی پپ و به ویژه دوران بی نظیر، تکرارنشدنی و دست نیافتنی مربی گری او در بارسلونا، که نوع و سبک جدید، زیبا و لذت بخشی از فوتبال را ارائه کرد. اینکه پپ چگونه به لاماسیا پیوست، چطور بازیکن شد، چرا بارسا را در دوران بازی ترک کرد، چرا در تیم دسته چهارمی به مربی گری پرداخت و چطور به سرمربی گری بارسلونا رسید؟ و اینکه چرا پپ پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال را ترک کرد؟

«بی شک به یادماندنی ترین بارسلونای تاریخ، طی چهار سال حضور او رقم خورد، کسی که پسرک آرژانتینی خجالتی را به بهترین فوتبالیست دنیا تبدیل کرد. کسی که با کمک سبک بازی او، اسپانیای دلبوسکه قهرمان اروپا و جهان شد.

پپ گواردیولا، پسری لاغر و ضعیف از محله سنتپدروی ایالت کاتالان، توپ جمع کن نیوکمپ، بازیکن و کاپیتان سال های اوج بارسای تحت هدایت کرایوف، رابسون و ون خال، مربی تیم ته دسته چهارمی بارسای ب، و مربی بی نظیر و تمام نشدنی بارسلونای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، که از نوزده جام ممکن، چهارده جام را با اقتدار کسب کرد، کسی بود که بعد از اتمام دوران بازی در بارسلونا، درخواست پیوستنش به منچستریونایتد از سوی فرگوسن را رد کرد و حتی بعد از ترک بارسا به عنوان مربی در سال ۲۰۱۲، پیشنهاد سرمربی گری منچستر پرافتخار را نیز از سوی مرد بی نظیر اولدترافورد نشنیده گرفت. واقعا چرا؟»


مورسو بررسی مجدد

 • کامل داود
 • ترجمه ی سمیرا رشیدپور
 • انتشارات ققنوس
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (103) - آکا
 
 
کامل داود نویسنده الجزایری است که به زبان فرانسه می نویسد. مورسو بررسی مجدد مهم ترین رمان وی است که برای او شهرت جهانی و جوایز متعدد به همراه داشته است. از جمله این کتاب برندة جایزة گنکور رمان اول 2015، برنده جایزه انگلیش پن 2015، برندة جایزه فرانسوا موریاک 2014، برندة جایزه پنج قاره فرانسه زبان 2014 شده است. رمان کامل داود از همان جایی آغاز می شود که بیگانه کامو به پایان رسیده و بر مبنای یک ادعای اصلی بسط پیدا می کند.
 
مورسو قهرمان رمان بیگانه آلبر کامو، در جریان محاکمه اش برای کشتن عربی بی نام و نشان ادعا می کند قصد قبلی برای کشتن کسی نداشته و فقط بر اثر آفتاب زدگی دست به قتل زده. کامل داود در مورسو، بررسی مجدد نامی به مقتول می دهد و برادرش را به عنوان راوی انتخاب و از زاویة دیدِ برادر مقتول، تمامی ماجرا را بازبینی می کند. کامل داود در مصاحبه ای تأکید می کند که این نام گذاری را نباید تا حد بازبینی مجددِ شخصیت رمان کامو تنزل داد: «با حذف اسامی، قتل و جنایت پیش پا افتاده می شود. اما وقتی مدعی نامتان می شوید، برای حقوق انسانی تان و برای احقاق عدالت بر می خیزید.»
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.

منبع :

تبلیغات