.
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با پنج نمایشنامه از ائوریپیدس نمایش نامه نویس مشهور یونان باستان، زندگی نامه جدیدی از فردریش نیچه، مجموعه مقالاتی از امبرتو اکو و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 19
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با پنج نمایشنامه از ائوریپیدس نمایش نامه نویس مشهور یونان باستان، زندگی نامه جدیدی از فردریش نیچه، مجموعه مقالاتی از امبرتو اکو و... آشنا شوید.

ائوریپیدس (پنج نمایشنامه)

 • ائوریپیدس
 • ترجمه ی عبدالله کوثری
 • نشر نی
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (105) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (105)

 
از نمایشنامه نویسان یونان باستان هیچ یک به اندازه ی ائوریپیدس برای خواننده ی امروزی سخن گفتنی ندارد. مضامین عمده ی آثار او: ستمدیدگی زنان، قساوت و بیهودگی جنگ و درماندگی و ابتذال فاتحان، تعارض میان آزادی و نظم، ایمان و عقل و احکام جزمی و واقعیت، هنوز هم انسان امروزی را به خود مشغول داشته است. نمایشنامه های او به یاد ما می آرد که انسان بودن به چه معناست.

به گزارش آکاایران: ارسطو او را تراژیک ترین نمایشنامه نویس می خواند و برخی دیگر او را نخستین شاعر دموکراسی لقب داده اند. ائوریپیدس هنرمندی سنت شکن بود. او هسته ی اصلی اسطوره را حفظ می کرد اما در روایت داستان و پردازش شخصیت ها راه خود را می رفت. زمانه ی ائوریپیدس با ظهور فیلسوفانی چون سقراط و پروتاگوراس جهش بزرگی در فرهنگ یونان پدید آورد و این تحول در هنر آن زمان، خاصه در تراژدی های ائوریپیدس بازتاب یافت.
 
او متفکری شکاک بود، ذهنی جستجوگر و خرده سنج داشت که با پاسخ های متعارف قانع نمی شد. بسیاری از باورهای اهل زمانه را آماج تردید و انتقاد می کرد و از همین روی میان مردم هم روزگار خود چندان محبوبیتی نداشت. قدر والای او در قرن چهارم ق.م. شناخته شد و بار دیگر در قرن بیستم در کانون توجه قرار گرفت. نمایشنامه نویسان رمی، ازجمله مشهورترین ایشان یعنی سنکا ائوریپیدس را استاد و راهنمای خود می شمردند و میراث او از طریق ایشان به نمایشنامه نویسان عهد رنسانس رسید.

در این مجموعه پنج نمایشنامه را که بی گمان در شمار بزرگ ترین دستاوردهای اوست گرد آورده ایم. هریک از این نمایشنامه ها جنبه ای از تفکر و دغدغه های انسانی این شاعر بزرگ را به ما نشان می دهد و در همه ی آن ها با شاعری آشنا می شویم که زبان شعر را تا اوجی دست نیافتنی تعالی بخشیده است.


کیوتو

 • یاسوناری کاباواتا
 • ترجمه ی مهدیه عباس پور
 • نشر چشمه
 • چاپ اول:
 
 
,خواندنی ها با آکا ایران
 
یاسوناری کاواباتا یکی از مهم ترین نویسندگان تاریخ ادبیات ژاپن است. متولدِ آخرین سالِ قرنِ نوزدهم و درگذشته در 1972. او یکی از مدرن ترین نویسندگان ژاپن است که سالِ 1968 جایزه ی نوبل ادبی را به دست آورد. کاواباتا رمان ها و داستان های مهمی نوشت که «کیوتو» یا «پایتختِ قدیم» یکی از آن هاست و کنار شاهکارهایی چون «آوای کوهستان» یا «خانه ی زیبارویان خفته» و «هزار دُرن»ا قرار می گیرد.

این رمان از تکه هایی کوتاه تشکیل شده که شرحِ جست و جوی دختر جوانی است در کیوتو. دختری که برای یافتن رازهایی از گذشته اش ناچار به کشفِ این شهرِ باستانی ژاپن می شود. رمان مملو از صحنه پردازی های شگفت انگیز این نویسنده ی ژاپنی ا ست در جست و جوی هویت و از آن مهم تر تقابل انسانِ او با طبیعتی مرموز، زیبا و شاید بی رحم. یک ساختار تصویری عجیب که روح ژاپنِ قدیم را احضار می کند و آن را مقابلِ مدرنیته ی جدید قرار می دهد. می گویند کاواباتا برای نوشتنِ این رمان آن قدر دارو مصرف کرده بود که کارش به بیمارستان کشید. «کیوتو» در دهه ی شصت نوشته شد و از عواملِ بردن جایزه ی نوبل شد برای یاسوناری کاواباتا. او در اوجِ افتخار و البته افسرد گی شدید خودش را با گاز کشت...


سرندپیتی ها (زبان و دیوانگی)

 • امبرتو اکو
 • ترجمه ی سپیده شکری پوری و  آرش حسین پور
 • نشر افراز
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (105) - آکا
 
پس چه چیز در زمان کلمب این چنین بحث برانگیز بود؟ در حقیقت، محاسبات عالمان سالامانکا بسیار دقیق تر از کلمب بود و ایشان می پنداشتند که زمین، گرچه به طور قطع مدور است، اما بیش از آن که دریانورد جنوالایی باور دارد وسیع و گسترده است، پس تلاش وی برای گردش به دور زمین در دست یابی به مشرق از راه مغرب کاری است دیوانه وار، در مقابل، کریستف کلمب که از آتش مقدس شعله ور شده بود، هرچند دریانوردی بود ماهر، اما ستاره شناسی بود نابلد و چنین می اندیشید که زمین کوچک تر از آن است، طبیعتا نه او و نه خردمندان سالامانکا هیچ یک گمان نمی بردند که میان اروپا و آسیا، آن طرف دنیا قاره ای دیگر قرار دارد.
 
از این رو، می بینیم که زندگی به چه میزان پیچیده است و تا چه حد مرزهای میا حقیقت و خطا، درستی و نادرستی شکنده اند. به هرجهت گرچه عالمان سالامانکا درست گفته بودند، اما در نهایت اشتباه کردند؛ و کلمب که خطا کرده بود، با پیگیری مصرانه ی اشتباهش، درستی خود را ثابت کرد: -ممنون از یافته ی ناجسته (سرندیپیتی).


خداحافظ، تا فردا

 • ویلیام مکسول
 • ترجمه ی محمد حکمت
 • نشر قطره
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (105) - آکا
 
آن چه من با اطمینان به عنوان خاطره از آن یاد می کنم ـ یعنی یک لحظه، یک صحنه، یک حقیقت که در معرض یک محلول ثابت کننده قرار گرفته و در نتیجه از فراموش شدن نجات پیدا کرده ـ واقعاً نوعی داستان سرایی است که پیوسته در ذهن ادامه دارد و اغلب با هر بار تکرار تغییر می کند. از گذشته که حرف می زنیم با هر نفسی که می کشیم دروغ می گوییم. (از متن کتاب) آلیس مونرو، برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات، تجربه ی خود را در خواندن رمان خداحافظ، تا فردا این گونه شرح می دهد: «با خودم فکر کردم نوشتن یعنی این. فکر کردم آه، ای کاش می توانستم برگردم و تک تک چیزهایی را که نوشته ام دوباره بنویسم.»


نیچه جوان برآمدن نابغه

 • کارل پلیچ
 • ترجمه ی رضا ولی یاری
 • نشر مرکز
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (105) - آکا
 
 
زمانی که نیچه پسر بچه ای بیش نبود گوته به قهرمان ملی آلمان بدل شده بود. در سال 1850 مفهوم نبوغ تنها یک قرن قدمت داشت، اما در بین افراد فرهیخته قهرمانان خلاقی چون گوته و شیلر،در مقام چهره هایی مورد احترام، جای بلند مرتبگان و پادشاهان را گرفته بودند.

مفهوم نبوغ محصول جنبش فکری پیشرو قرن هجدهم، یعنی روشنگری، بود. نویسندگان رادیکال راه را برای انقلاب دموکراتیک باز کرده، و در همان حال عرصه را برای ظهور قهرمانان رمانتیک قرن نوزدهم و کیش نبوغ مهیا می کردند. آن ها عموما خود را به عنوان نمایندگان طبقات متوسط معرفی می کردند، و حتی خودشان را «حزب انسانیت» می نامیدند.اما به زودی این ایده ها در آن ها پیدا شد که یک جور اشراف سالاری فکری به وجود بیاورند. و این به یکی از بنیادهای نظریه ی نبوغ تبدیل شد.
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم. 

منبع :

تبلیغات