.
آکاایران: در این شماره از خواندنی ها با یکی از مشهورترین رمان های ترومن کاپوتی «صبحانه در تیفانی»، کتابی درباره ی «پول»، رمانی از رنه ژان کلو و... آشنا شوید.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 10
آکا ایران - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با یکی از مشهورترین رمان های ترومن کاپوتی «صبحانه در تیفانی»، کتابی درباره ی «پول»، رمانی از رنه ژان کلو و... آشنا شوید.

چرا زن ها گریه می کنند

 • رنه ژان کلو
 • ترجمه ی عظیم جابری
 • نشر افراز
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (102) - آکا

آکاایران: خواندنی ها با (102)

 
 
رنه ژان کلو، نقاش، حکاک و نویسنده فرانسوی در سال 1913 در الجزایر به دنیا آمد. او پس از اتمام تحصیلات حقوق با ورود به مدرسه هنرهای زیبای الجزایر در سال 1934 به هنر روی آورد. از سال 1948 تا 1968، چندین رمان منتشر کرد، از جمله رنگ سیاه تاکستان، اشباح در آفتاب، آبی آن سوی گو، کودک توهم زده و نمایش نامه ای به نام مکاشفه که برای اولین بار ژان لویی بارو در تئاتر اودئون آن را اجرا کرد. کلو که انسانی عارف، آرمانگرا و سرخورده بود. عضو گروه ادیبانی ملقب به مکتب الجزایر شد و آن جا با شخصیت هایی چون آلبر کامو، امانوئل روباس، ژول روآ، ژان گرونیه و مکس پول فوشه آشنا شد.


پول

 • اریک لونرگن
 • ترجمه ی احد علیقلیان
 • نشر نو
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (102) - آکا
 
 
جاذبه ی پول را سخت می توان به نحوی دقیق مشخص کرد. این جاذبه ای زیباشناختی نیست و نمی توان فقط بر پایه ی سودمندی پول آن را توضیح داد. این جاذبه یقیناً پیامد همه ی ویژگی های پول است، اما در عین حال مستقل است.

به گزارش آکاایران: کارکردهای قدرت بخش و دستگیرانه ی پول اکنون بیش از هر زمان دیگری به کار می آید، اما این هدف اساسی غالباً پنهان است و چیزی نیست که فکر ما را به خود مشغول دارد. وقتی که به پول می اندیشیم این اندیشه معمولاً با نگرانی همراه است؛ پول ما را به یاد نگرانی، منزلت اجتماعی، آزمندی، مادی گرایی، بی ثباتی مالی و رکود می اندازد. نظام مالیاتی و قوانین به بسیاری از تأثیرات زیان بار پول و بازار، هرچند به طور ناقص، می پردازد.
 
اما باید باورهامان را هم تغییر دهیم. سردرگمی ما در مورد هدف قرض، پس انداز، تجارت، و مبادله در بسیاری تشویش ها و خطاهای ما، و در آن درسته از رفتار ما، که نقض غرض است، دخیل است. علت این که چرا هنوز هم سیاست های ما برای مقابله با رکود ضعیف و ناکارآمد باقی مانده است خلف فهم ماست. رکود باید به سرعیت پایان یابد و هزینه اندکی تحمیل کند.

پول  وقیمت چه گونه بر باورها و ارزش ها و احساسات ما تأثیر می گذارد؟ اساساً در علم اقتصاد چنین فرض می شود که مردم عقاید خود را بر اساس ارزیابی عینی از واقعیت ها شکل می دهند و فرایند مبادله یا تعامل اجتماعی بر ما تأثیر نمی گذارد. در علم اقتصاد،پول وسیله ای در خدمت اهداف ما و هرگز مستقلاً بر ما تأثیری نمی گذارد اما تجربه نویسنده در زمینه روان شناسی انسان با این فرض فرق بسیار دارد.


صبحانه در تیفانی

 • ترومن کاپوتی
 • ترجمه ی رامین آذربهرام
 • انتشارات مروارید
 • چاپ اول:
 
 
خواندنی ها با (102) - آکا
 
صبحانه در تیفانی داستان هالی گولایتلی، دختری سرزنده و شاد با گذشته ای مبهم است که در نیویورک زندگی می کند. راوی بی نام داستان، مردجوانی است که قصد دارد نویسنده بشود و از آن جا که در همسایگی هالی زندگی می کند به طور تصادفی او را ملاقات می کند و به تدریج با دخترک آشنا می شود. این آشنایی مقدمه ای برای ملاقات راوی با دوستان هالی و ورود به دنیای هنرمندان آن زمان است. چندی بعد سروکله ی مردی میانسال و افسرده پیدا می شود که ادعا می کند شوهر هالی است و... صبحانه در تیفانی شاهکار ترومن کاپوتی در ادبیات قرن بیستم جایگاه ویژه ای دارد. شخصیت اصلی این رمان پرفروش، در فهرست تأثیرگذارترین شخصیت های ادبی در تاریخ ادبیات آمریکا قرار گرفته و تاکنون چندین کتاب و مقاله درباره ی خود کتاب و شخصیت اول آن نوشته شده است.


مکتب های سینمایی

 • غلامرضا معدنی پور
 • کتاب آبان
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (102) - آکا
 
 
بیشتر مکتب های سینمایی از زمان پیدایش تاکنون، خاستگاه قائم به ذاتی نداشتند. این بدین معناست که بیشتر مکتب های سینمایی، از دل مکتب های نقاشی یا ادبی پیشین یا از دل رویدادها و وقایع اجتماعی – سیاسی بیرون آمده اند: برای نمونه، اکسپرسیونیسم سینمایی در نقاشی های اکسپرسیونیستی، از ادوارد مونک تا امیل نولده ریشیه دارد.
 
هم چنین بنیان های نئو رئالیسم ایتالیا را می توان رمان های واقع گرای بالزاک در قرن نوزدهم، نقاشی های گوستاو کوربه رئالیست و مکتب وریسم یافت هدق چنین توضیحی آن است که دریابیم فهم صحیح سیر تحول و تطور و ویژگی های تکنیکی و محتوایی مکتب های سینمایی، لازم است تا ابتدا ریشه ها و بسترهای تاریخی و اجتماعی در مکتب و هم چنین ویژگی های شکلی و محتوایی آن را در نقاشی یا ادبیات بررسی کنیم. چنان که در این کتاب بر همین سیاق پیش خواهیم رفت.


سه صلیبی

 • فدریگو توتزی
 • اثمار موسوی نیا
 • نشرافزار
 • چاپ اول:
 
خواندنی ها با (102) - آکا
 
 
سه صلیبی، خطی ترین و آخرین رمان توتزی است که با کمترین مشخصه اتوبیوگرافیک نگاشته شده است. ایده رمان از ماجرایی واقعی، که بین سال های 1914 و 1918 در سیه نا زادگاه نویسنده روی داد، به وی الهام شد. سرگذشت سه برادر که مدیریت یک کتاب فروشی مدرن و کهن  یک مغازه صحافی را در مرکز سینما عهده دارند.
 
سه برادر بدهی دارند و امضا جعل می کنند تا بتوانند شأن و منزلت اجتماعی خویش را حفظ کنند. جوایز شخصیت اصلی رمان دارای حال و هوایی مالیخولیایی است؛ او از دو برادر دیگر باهوش تر است و تنها کسی است که به کتاب و مطالعه علاقه مند است. در این جا با نمونه ای از شخصیت غالب رمان درون، به عبارتی یک شخصیت سترون روبرو هستیم.
 
«مجله اینترنتی آکا ایران» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدان و علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در حوزه معرفی و یا نقد و بررسی کتاب به آدرس زیر ارسال نمایند:
Bartarinha.editorial@gmail.com

همچنین برای ارتباط و هماهنگی های لازم می توانید با شماره 23051492 تماس بگیرید. منتظر پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم. 

منبع :

تبلیغات