تفسیر ضرب المثل حرفش را به کرسی می نشاند

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد تفسیر ضرب المثل حرفش را به کرسی می نشاند ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت مقالات هنر آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

تفسیر ضرب المثل حرفش را به کرسی می نشاند
,[categoriy]

آکاایران: تفسیر ضرب المثل حرفش را به کرسی می نشاند

آکاایران: آداب خواستگاری و بله بران در گذشته  اینگونه ایجاب می کرد که پس از آن که میان خانواده های عروس و داماد درباره ی مهریه و دیگر خرج های ازدواج توافق به دست می آمد و قباله ی عقد نیز نوشته می شد، آن گاه عروس را بزک کرده بر یک کرسی که در آن زمان جای نشستن مهتران و بزرگان بود، می نشاندند.

به گزارش آکاایران: در آن زمان از مبل و صندلی خبری نبود و کهتران نیز بر چهارپایه می نشستند و او را در برابر تماشای دوشیزگان و بانوان محله و آبادی قرار می دادند.

 

نشستن عروس بر کرسی و نمایش او برای اهالی محل این معنی را داشت که پس خانواده ی عروس درخواست های خود را به خانواده ی داماد قبولانده و یا تحمیل نموده است که اکنون عروس خود را بر کرسی نشانده است.

 

از این رو این اصطلاح اندک اندک دامنه ی معنایی گسترده تری یافت و مجازاً در مورد قبولاندن حرف و عقیده به کار رفت و تبدیل به یک ضرب المثل شد. (هرگاه کسی در اثبات نظر خود پای فشاری کند و سرانجام آن را به دیگری بقبولاند و یا تحمیل نماید، می گویند : سرانجام حرفش را به کرسی نشاند )

منبع :

تفسیر ضرب المثل حرفش را به کرسی می نشاند گردآوری توسط بخش شعر ،داستان ، ادبیات، کتاب سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات