.

آکایران : تمام هفت داستان این کتاب که نخستین مجموعه داستانی نبی است، مضمونی عاشقانه دارند. داستان‌هایی که انسان و حضور او در کنش‌های به‌شدت رئالیستی اجتماعی، شاکله اصلی شکل‌گیری آنها را به‌وجود می‌آورند.نبی در این مجموعه روایت دوگانه‌ای از انسان را به خوانندگانش ارائه می‌دهد.

دنیا در آغوش چه کسی است؟ - آکا

آکاایران: دنیا در آغوش چه کسی است؟

دنیا در آغوش من است* /  میثم نبی/ نشر افکار

تمام هفت داستان این کتاب که نخستین مجموعه داستانی نبی است، مضمونی عاشقانه دارند. داستان‌هایی که انسان و حضور او در کنش‌های به‌شدت رئالیستی اجتماعی، شاکله اصلی شکل‌گیری آنها را به‌وجود می‌آورند.نبی در این مجموعه روایت دوگانه‌ای از انسان را به خوانندگانش ارائه می‌دهد.

داستان اول، سولیلوگ‎‎های آقای هنرپیشه: آدم‎ها همیشه آن چیزی را در ذهنشان به تصویر می‎کشند، در موردش حرف می‎زنند و یا می‎نویسند که آن چیز جزیی از زندگی خودشان و یا آدم‎‎های اطرافشان است. دو مرد- باب و جاسم- در قالب داستان؛ و مرد هنرپیشه در قالب واقعیت. اما هر سه با یک تشابه، آن هم دلدادگی به دیگران. زندگی واقعیت انکارناپذیری است وقتی که مخصوصا عشق به میان بیاید.

داستان دوم، شکرخنده‎‎های شیرین: زندگی در هزارتوی زمان گم می‎شود اما عشق‎‎های حقیقی باقی می‎مانند. مثل عشق مادر به فرزندش. داستان شکرخنده‎‎های شیرین، ظلم دادگاه را بر یک مادر نشان می‎دهد که به جدایی از فرزندش مجبور می‎شود. دخترش می‎رود و او می‎شود مادر هزاران شیرینی که دختر خودش را در کنار خود ندارد.

داستان سوم، ماهی ها: وقتی کسی در زندگی کم می‎آورد چشم امیدش به اطرافیانش است. داستان ماهی‎ها، زندگی زن و شوهری را نشان می‎دهد که به بن بست کاری خورده‎اند و مرد باید به زندان برود. زن از مرد یاد گرفته که همیشه سرش را بالا بگیرد و کم نیاورد. حالا در چنین شرایطی کنار شوهرش است.

 زندگی در هزارتوی زمان گم می‎شود اما عشق‎‎های حقیقی باقی می‎مانند. مثل عشق مادر به فرزندش. داستان شکرخنده‎‎های شیرین، ظلم دادگاه را بر یک مادر نشان می‎دهد که به جدایی از فرزندش مجبور می‎شود.

داستان چهارم، می‎شود اسمش را نگویم؟ : داستان مردی است که در حساب‎‎های زندگی‎اش گم شده است. حتی برای یادآوری گرفتن مداد رنگی برای دخترش باید ضربدری روی دستش زده شود. وقتی از روزمرگی‎ها فاصله می‎گیرد و وارد شهر کوچکی می‎شود، تازه حس می‎کند چقدر دوست دارد این‎طور زندگی آرام را. تازه یادش می‎آید آرزوی دوران کودکی را که می‎خواست شاعر شود و شعر بگوید.

دنیا در آغوش چه کسی است؟ - آکا

داستان پنجم، آقا جون: باوری که از این داستان می‎شود پیدا کرد، این است که صدای مجری رادیو که به اعتقاد آقا جون شبیه صدای زنش است، در واقع این است که پیرمرد دلش برای زنش تنگ شده. او دلتنگ است.

داستان ششم، دنیا در آغوش من است: گاهی به اجبار برای به دست آوردن یک چیزی باعث می‎شود تا شاید خیلی چیز‎ها را از دست داد. مرد قبل از ازدواج آرزو می‎کرد دست عشقش را بگیرد و با هم به‎سوی دریا بیایند. تا با هم به همه سختی‎‎های گذشته بخندند. اما تکلیفش با خودش مشخص نبود که معشوق آیا هم بازی دوران کودکی‎اش است و یا زنی که الان با اوست؟

داستان هفتم، سارای سرزمین دور: گویا داستان آخر تکه‎‎هایی از داستان‎‎های قبلی را دارد. شاید بهترین داستان کتاب است از لحاظ درگیری ذهنی، به‎جایی کلمات و اساطیری بودن عشق و جان دادن برای معشوق. دور و تسلسل عشق که شاید برای یک‎بار هم که شده باطل نباشد. این داستان ویژگی عشقی متفاوت را دارد. وقتی رحمان برای زن سرگذشت سارا را می‎گوید. – زخم سارا در صدای تو است- بعضی از جمله‎ها دیدگاه روانشناسانه‎ای به این داستان داده‎اند.

تمام هفت داستان این کتاب به شیوه قصه نو نوشته شده و حالت معناگرا بودن و حتی باز بودن برخی از قصه‎ها در داستان مشخص است.

* این کتاب 88 صفحه‌ای با شمارگان 1100 نسخه به قیمت 2هزار و 500 تومان منتشر شده است.

فرآوری: مهسا رضایی

بخش ادبیات تبیان

منابع: مد و مه، خبرگزاری مهر، همشهری

دنیا در آغوش چه کسی است؟ - آکا
سه داستانک با عناوین یواشکی، حسرت و دایناسور.
دنیا در آغوش چه کسی است؟ - آکا

چند داستان کوتاه کوتاه

زن با دسته‌ای هیزم که بر دوش انداخته بود نزدیک کلبه شد. هیزم‌ها را پای تنور پشت کلبه انداخت. چانه‌های خمیر را از کنار تنور برداشت و توی تنور را نگاه کرد.
دنیا در آغوش چه کسی است؟ - آکا

ساعت تولد بچه‌ی سیزدهم

لحافش را به کناری انداخت و در حالی که پاها کف سرد اتاق را برای یافتن رو فرشی‌هایش لمس می‌کرد از بستر برخاست. کمی آن طرف‌تر زنگ پیاپی تلفن با سرعت وظیفه‌ی خود را انجام می‌داد. پس از روشن کردن چراغ، گوشی را برداشت و گفت: «دکتر بنسن هستم.»

منبع :

دنیا در آغوش چه کسی است؟ - آکا

تبلیغات