.
,هدیه,روز مادر,قصه,شعر ،داستان ، ادبیات، کتاب

آکاایران: هدیه ی روز مادر

آکایران :پسر مرضیه، کلاس اول راهنمایی است. درسش خوب است و برای انجام تکالیفش به کمک کسی احتیاج ندارد. هر روز از مدرسه که برمی گردد، ناهارش را گرم می کند و تا موقعی که مامان و بابا از سر کار به خانه برگردند، همه ی مشق هایش را می نویسد. بعد چرتی می زند و وقتی بیدار شد، می بیند که مامانش- مرضیه- از سر کار برگشته.

 مرضیه در یک مهدکودک کار می کند. مربّی سنّ خاصی نیست. برای همه ی بچه ها قصه می گوید، تا ساعت سه عصر کارش تمام می شود و به خانه که می رسد ساعت حدود چهار است. پسرش از خواب بیدار می شود و می رود سر نقاشی کشیدن.

همسر مرضیه ساعت شش و هفت عصر که به خانه می آید نقاشی کشیدن پسر هم تمام شده است. همه چیز در خانه ی مرضیه منظم است. همه وظیفه یشان را می شناسند. همه با هم مهربان هستند. همه همدیگر را درک می کنند، به هم احترام می گذارند. به حرف های هم و به نظرات هم.

پسر مرضیه مثل آدم بزرگ هاست، ولی ادای آدم بزرگ ها را درنمی آورد. کارهای یک تازه نوجوان عاقل را می کند، ولی بازی های بچگانه را بلد نیست. مرضیه و شوهرش یادشان نمی آید، آخرین باری که پسرشان بازی کرده کی بوده. با هم سن و سال هایش قایم موشک و تفنگ بازی نمی کند. توپ بازی نمی کند. اهل وسطی و گانیه و لی لی نیست، حتی در مدرسه فوتبال بازی نمی کند.

همه ی این ها به این معنی نیست که تنبل و بی تحرک است. طناب می زند، بارفیکس می رود شنا می رود و می دود. پدرش می خواست برایش تخته پرس و دمبل و هالتر بخرد، اما پسر مرضیه دوست نداشت. می گفت وزنه زدن، خلاقیت ندارد. معتقد بود که در طناب زدن و دویدن خلاقیت بیشتری هست. پسر مرضیه درسش را خوب می خواند، تلویزیون نگاه نمی کند. به موقع می خوابد و صبح زود بیدار می شود. در مدرسه همه از او راضی اند . نقاشی می کشد و مجسمه می سازد.

پسر مرضیه مثل آدم بزرگ هاست، ولی ادای آدم بزرگ ها را درنمی آورد. کارهای یک تازه نوجوان عاقل را می کند، ولی بازی های بچگانه را بلد نیست.

با این که مثبت ترین دانش آموز مدرسه اش هست ولی هیچ کدام از بچه های نااهل و بی مزه ی کلاس و مدرسه، جرأت ندارند چیزی به او بگویند. نه شوخی، نه متلکی، نه تهدیدی.

همه چیز همین طور می گذشت تا فامیل های مرضیه و شوهرش که هیچ کدام در شهر آن ها زندگی نمی کردند، بعد از سال ها به دیدنشان آمدند، نپذیرفتند که تمام روزهای اقامتشان را در خانه ی آن ها باشند. فقط یک شب، برای شام آمدند. تقریباً این اولین باری بود که این تعداد مهمان برای آنها می آمد. مهمان هایی که هفت، هشت بچه ی هم سن و سال پسر مرضیه داشتند. بدون توضیح خاصی، بعد از نیم ساعت بچه ها فهمیدند که با پسر مرضیه نمی توانند هم بازی شوند.

,هدیه,روز مادر,قصه,شعر ،داستان ، ادبیات، کتاب

 به اتاق پسر مرضیه نرفتند و همان جا داخل هال و پذیرایی، بدون هیچ وسیله ی بازی با هم سرگرم شدند، حتی کاغذی برای اسم و فامیل بازی کردنشان نگرفتند. توی ذهنشان اسم و فامیل می نوشتند، Stop می کردند و مسابقه می دادند. نقطه بازی هم کردند بدون کاغذ و مداد و این جا بود که پسر مرضیه نفهمید چطور این کار را می کنند.

 مهمانی تمام شد و مهمان ها رفتند و پسر مرضیه با هیچ کدامشان حرف نزد. به جای هم بازی شدن با بچه ها، با پدر و مادرهایشان هم صحبت شده بود.

مرضیه و شوهرش فکر نکردند که پسرشان چقدر دلش می خواسته که با بچه های فامیل دوست شود. خیال می کردند پسرشان مطمئن و بااعتماد به نفس از همین شرایط رضایت دارد. وقتی مهمان ها رفتند برعکس همیشه، پسر مرضیه در مرتب کردن خانه کمکی نکرد.

رفت داخل اتاقش و های های گریه کرد. آنقدر بلند که هم پدرش و هم مادرش شنیدند. مرضیه و همسرش فقط تا پشت در اتاق رفتند و جرأت باز کردن در را نداشتند. مرضیه و همسرش یادشان نمی آمد که آخرین بار، کی گریه ی پسرشان را دیده اند. خود پسر مرضیه هم یادش نمی آمد.

فردا، پسر مرضیه بعد از تعطیلی مدرسه وقتی رفت که برای روز مادر برای مرضیه هدیه ای بخرد، روی کارت تبریک این را برای مادرش نوشت: مامان جان! برای من هم قصه بگو.

مجتبی شاعری

بخش ادبیات تبیان

هدیه ی روز مادر - آکا
داستان کوتاه
هدیه ی روز مادر - آکا

قرص نان

مامان شمیلا، عادت داشت، وقتی نان می خرید، قبل از این که نان ها را داخل کیسه و کیسه ی نان را داخل فریزر بگذارد، هر نان را به چند تکّه تقسیم کند
هدیه ی روز مادر - آکا

گلدان شمعدانی

همیشه تابستونا، دل بی بی جانم به درخت انجیرش و گلدونای شمعدونیش خوش بود

منبع :

هدیه ی روز مادر - آکا

تبلیغات