.
loading...
محمود دولت آبادی:قصد دارم برای آخرین‌بار به ارشاد بروم و بپرسم چرا این آسیب‌ها به من وارد می‌شود؟+پاسخ وزارت فرهنگ و ارشاد - آکا
محمود دولت آبادی:قصد دارم برای آخرین‌بار به ارشاد بروم و بپرسم چرا این آسیب‌ها به من وارد می‌شود؟+پاسخ وزارت فرهنگ و ارشاد - آکا

سخن‌گوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد که رمان «زوال کلنل» محمود دولت‌آبادی تا وقتی اصلاح نشود مجوز نمی‌گیرد.
 محمود دولت‌آبادی که سال‌ها‌ست رمان‌های «زوال کلنل» و «طریق بسمل شدن» را در انتظار دریافت مجوز نشر دارد، گفت: به منظور رفع برخی از شایعات بنا دارم برای بار آخر به وزارت ارشاد بروم.

این نویسنده پیشکسوت  درباره آخرین وضعیت انتشار رمان «زوال کلنل» گفت: هنور هیچ خبر قطعی به من نداده‌اند؛ نه درباره این کتاب و نه درباره رمان «طریق بسمل شدن» که آن هم تقریبا هم‌زمان با «کلنل» به ارشاد رفته است.

او افزود: با توجه به شایعاتی که درباره انتشار «کلنل» در این‌جا و آن‌جا به گوش می رسد، قصد دارم برای آخرین‌بار وقتی بگیرم و به ارشاد بروم و با وزیر یا معاون وزیر صحبت کنم و بپرسم چرا این آسیب‌ها به من وارد می‌شود؟

 چندی پیش در خبری به نقل از یکی از مدیران اداره کتاب گفته شد رمان «کلنل» پس از بررسی در جلسه هیأت نظارت بر ضوابط چاپ و نشر کتاب نتوانسته مجوز نشر بگیرد و دوباره از انتشار بازمانده است.

در پی انتشار این خبر، علی شجاعی صائین، مدیر دفتر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این نظر را رد کرد و گفت: اداره کتاب نظر خودش را به معاونت فرهنگی اعلام کرده است و حرف جدیدی در این زمینه نداریم. دیگر باید معاونت فرهنگی درباره کتاب اظهارنظر کند که هنوز چیزی اعلام نشده است.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد، رییس و سخن‌گوی هیأت نظارت بر ضوابط چاپ و نشر کتاب، در اواخر مردادماه اعلام کرد، موضوع انتشار این کتاب در جلسات آن‌ها مطرح نشده است.

 رمان «کلنل» در ایران با نام «زوال کلنل» در سال 87 از سوی نشر چشمه برای کسب مجوز نشر ارائه شده بود و در دولت جدید هم دوباره به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده است. این کتاب آبان‌ماه سال برنده جایزه‌ «یان میخالسکی» 2013 سوییس شد. دولت‌آبادی همچنین با نسخه ترجمه‌ این رمان نامزد جایزه‌ ادبی آمریکا برای بهترین کتاب ترجمه به زبان انگلیسی بود و نامش در فهرست نامزدهای اولیه‌ جایزه‌ بوکر آسیا نیز قرار گرفت.

رمان «طریق بسمل شدن» درباره جنگ هشت‌ساله عراق علیه ایران و رمان «زوال کلنل» درباره تاریخ معاصر ایران است.


...............................................................................................................................
پاسخ سخن‌گوی ارشاد درباره «کلنل»

 حسین نوش‌آبادی در پاسخ به پرسشی درباره تأکید علی جنتی - وزیر ارشاد - مبنی بر این‌که نام‌ها در این وزارت‌خانه ممیزی نمی‌شوند و این‌که چرا تاکنون مجوز نشر کتاب «زوال کلنل» اثر محمود دولت‌آبادی صادر نشده است‌، گفت: تأکید دارم که وزارت ارشاد‌ مجوز‌ها را براساس شخصیت افراد نمی‌دهد بلکه معیارش محتواست.

او در ادامه افزود: کتاب «زوال کلنل» منهای شخصیت آقای دولت‌آبادی،‌ به دلیل اشکالات و نواقص محتوایی که در آن وجود دارد‌، تاکنون مجوز انتشار نگرفته است و تا زمانی که اصلاح نشود مجوزی برای انتشار آن صادر نخواهد شد.

سخن‌گوی وزارت ارشاد‌ که 20 آبان‌ماه در نخستین نشست خبری‌اش سخن می‌گفت در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که حتی در دولت قبل نیز به این صراحت درباره ندادن مجوز نشر به «زوال کلنل» صحبت نشده بود‌، گفت: وزارت ارشاد در طول یک سال و چند ماه قبل به 65 هزار عنوان کتاب مجوز داده است که 35 هزار عنوان آن جدید است. متاسفانه کسی از صدور این همه مجوز صحبت نمی‌کند و تنها درباره دو مصداق صحبت می‌شود که وزارت ارشاد با قسمت‌هایی از آن مسأله دارد و می‌گوید باید اصلاح شود.

نوش‌آبادی تاکید کرد: ما تنها برای اصلاحات کتاب‌ها توصیه کرده‌ایم و نگفته‌ایم به کسی مجوز نمی‌دهیم. وزارت ارشاد به وظایف قانونی‌اش عمل می‌کند و نمی‌تواند فراتر از قانون اقدام کند مگر آن‌که قانون فعلی تغییر کند. این نکته را نیز تاکید می‌کنم که در یک سال و چند ماه گذشته مجوز ندادن‌های وزارت ارشاد در حوزه کتاب به تعداد انگشت‌های دست هم نمی‌رسد و این امر نباید عملکرد مثبت وزارت ارشاد را زیر سؤال ببرد.

سخن‌گوی وزارت ارشاد با تاکید به این‌که این وزارت‌خانه برای صادر شدن یا صادر نشدن مجوز‌ها به فشار افراد و احزاب توجه نمی‌کند‌، تصریح کرد: وزارت ارشاد هرگز زیر بار خطوط قرمز افراد و احزاب نخواهد رفت و خطوط قرمز ما براساس موارد قانونی و موارد مطرح‌شده توسط مقام معظم رهبری است.


منبع : seemorgh.com

تبلیغات