.
سیروان و زانیار
سیروان و زانیار

سیروان در تمام مصاحبه‌هایش وقتی درمورد موضوع انریکه از او پرسیده می‌شود، فقط یک جمله را به سوال‌کننده بگوید: «لطفا سوال بعدی!»
آنها همیشه خبر سازند. نزدیک آلبوم‌شان هم که می‌شود دیگر خیلی خوب بلدند چطور آب را گل‌آلود کنند و ماهی‌های‌شان را بگیرند. هنوز خاطره طنز تاریخی «همکاری سیروان با انریکه ایگلسیاس» را فراموش نکرده‌اید که سیروان با هوشمندی تمام راه انداخت و اعلام کرد قطعه «Stay Here Tonight» را برای انریکه ریمکیس کرده و به زودی منتشر می‌شود.

هوشمندی یک خبرنگار موسیقی باعث شد «سیروان» از دروغ کله گنده‌ای که گفته بود پشیمان شود و همیشه در تمام مصاحبه‌هایش وقتی درمورد این موضوع از او پرسیده می‌شود، فقط یک جمله را به سوال‌کننده بگوید: «لطفا سوال بعدی!». 

همین باعث شد که دوستداران موسیقی نسبت به فعالیت‌های هنری برادران خسروی حساس شوند و به مرور و در مقاطع مختلف خیلی‌ها توانستند مچ سیروان و زانیار را در مهم‌ترین مقاطع بگیرند. در هفته‌های گذشته باز هم این دو برادر دسته گل‌هایی جدید آب دادند و همین باعث شد در پرونده‌ای کوچک تمام دسته‌گل‌های تاریخی این دو برادر را مرور کنیم. 

سیروان و زانیار
سیروان و زانیار


حاشیه‌ها از کجا شروع شد؟ 
۲۴ مهر سال ۹۱ بزرگ‌ترین خبر تاریخ موسیقی ایران را در رسانه‌ها منتشر شد:

 «همکاری سیروان خسروی و انریکه ایگلسیاس (ستاره اسپانیایی موسیقی جهان) در قطعه Stay Here Tonight». انتشار این خبر به قدری سر و صدا کرد که حتی خبرگزاری‌های رسمی کشور هم آن را بازتاب دادند. خبری که خود سیروان آن را روی صفحه شخصی‌اش منتشر کرد و سپس در یک گفت‌وگوی رسمی با سایت «موسیقی ما» ازهمکاری خودش و زانیار با این خواننده جهانی خبر داد: کار روی قطعه «Stay Here Tonight از حدود دو ماه پیش آغاز شد و تقریباً دو-سه هفته پیش به اتمام رسید. از ابتدا تصمیم داشتیم که تنها به شرط دریافت تایید از سوی تیم مدیریتی انریکه، این قطعه را رسما منتشر کنیم. به همین دلیل منتظر تایید ماندیم و حال که این اتفاق افتاده، آن را منتشر خواهیم کرد. 

سیروان و زانیار
سیروان و زانیار


این قطعه در Fan  Club های او نیز منتشر خواهد شد. انتخاب انریکه به این دلیل بود که او به دلیل آثار زیبایش، در سراسر دنیا محبوبیت بالایی داشته و به ویژه در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد، همچنین امکان برقراری ارتباط با او برایم وجود داشت. قطعه «Stay Here Tonight» را نیز به این دلیل انتخاب کردم که احساس می‌کردم باوجود پتانسیل بالای ملودی‌اش، در مقایسه با سایر کارهای انریکه کمتر مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی می‌خواستم قطعه‌ای باشد که جای کار داشته باشد و بتوان روی آن مانور داد و در واقع یک کار جدید و خوب ارائه کرد، نه یک ریمیکس معمولی و تکراری... . برادرم «زانیار» در تنظیم این قطعه خیلی به من کمک کرد و از ایده‌هایش استفاده کردم. همچنین «نیما رمضان» در این اثر به نوازندگی گیتار پرداخته است .

ماه‌ها از انتشار این خبر گذشته ولی به مرور معلوم شد که اصلا همکاری نبوده و همه این جار و جنجال‌ها صرفا یکجور بازار گرمی برای انتشار آلبوم جدید این خواننده «جاده رویا‌ها» بوده است. این اتفاق آغازی بود برای لو رفتن بسیاری از سوتی‌های این دو برادر. 

کاور نکنی، مُردی! 
همین الان دست به کار شوید و چند کلید واژه را در گوگل بزنید و کمی «سرچ» کنید: «سیروان، زانیار، کاور پوسترهای آلبوم جاده رویا‌ها، عمرو دیاب و. . .». خیال‌تان را راحت کنم، به هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید. همه پست‌ها به طرز شگفت‌انگیزی محو شده‌اند و دیگر هیچ ردی از سوتی‌های وحشتناک «سیروان» در اینترنت باقی نمانده. تعجبی هم ندارد. چه کسی دوست دارد چنین خبری به‌همراه کامنت‌هایش در فضای مجازی باقی بماند و مرجعی همیشگی برای تاریخ نگاری موسیقی ایران باشد؟

قصه از کجا شروع شد؟ 
آلبوم «جاده رویا‌ها» تازه منتشر شده بود و خیلی شیک و مجلسی، در ویترین فروشگاه‌های موسیقی جا خوش کرده بود. پوستر این آلبوم در همه فروشگاه‌های شهر دیده می‌شد و خیلی‌ها در حال کف و سوت برای طراح این پوستر بودند که به یک باره انتشار تصویری در فضای مجازی نشان داد که همه شش عکس استفاده شده در کاور‌های این آلبوم، یک سرقت هنری مو به مو و کپی‌برداری تابلو از آلبوم «عمرو دیاب» است.  

سیروان و زانیار
سیروان و زانیار


همان‌طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، کاور‌ها به قدری حرفه‌ای و ریز به ریز و با حفظ جزئیات الگو‌برداری شده که هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که این طرح یک سرقت هنری تمام عیار باشد. به مرور کار به جاهایی باریک کشده شد و حمله هواداران سیروان به طراح آلبوم شروع شد که معتقد بودند به شعورشان توهین شده است. به مرور کاور‌های دیگری هم از سیروان لو رفت که همین اتفاق برای‌شان افتاده و مو به مو از آثار چهره‌های جهانی الگو‌برداری شده بود. 

موجی که اوج گرفت. . . 
این پایان بازی نبود و موضوع از «دزدی بودن پوستر‌های آلبوم» هم بالا‌تر رفت. برخی سایت‌های دانلود با انتشار قطعاتی از بزرگان موسیقی جهان و مقایسه این آثار با برخی قطعات برادران خسروی افشا کردند که سیروان در ملودی‌سازی و تنظیم هم چقدر خوب بلد است آثار بزرگان جهان را «کاور» کند. او همچنین به الگوی خود «انریکه» وفادار مانده و در بسیاری از آثارش ردی از آثار این خواننده و سلبریتی بزرگ جهانی به چشم می‌آید. او‌‌ همان‌طور که در برابر خبر همکاری‌اش با «انریکه» سکوت کرده بود و حواشی ایجاد شده در رسانه‌ها  را بی‌جواب گذاشت، این بار نیز در قبال افشاگری سایت‌های دانلود سکوت اختیار کرد تا این موضوع به‌شدت در فضای مجازی بپیچد. 

زانیار در راه سیروان
سیروان و زانیار
سیروان و زانیار


نزدیکان به آنها اعتقاد دارند که سیروان به طرز شگفت‌انگیزی تحت تاثیر زانیار است و به قول معروف به‌شدت از او حساب می‌برد. چند هفته پیش قطعه «هی‌تو» با صدای «زانیار» منتشر شد و باز هم درفضای مجازی کمپین «کاور یاب» موفق شد با کشف قطعه‌ای که زانیار این اثر را از روی آن ساخته، درد سرهای جدید  را برای «خسروی»ها به پا کند. «Seeya» اثری از «5Deadmau» این بار مورد استفاده و در واقع «سوءاستفاده» برادران خسروی قرار گرفته بود و باعث شد سیل انتقادات به سمت آنها روانه شود. طبق روال گذشته سکوت مطلق تنها واکنش این دو چهره به همه هجمه‌ها و حمله‌ها بود و همین سکوت علامت سوال‌ها را بیشتر و بیشتر کرده است. 

آخرین سکانس
 «خاطرات تو» آخرین قطعه‌ای است که دو، سه هفته قبل با صدای «سیروان» منتشر شده است. او این بار هم نتوانسته جلوی علاقه بیش از اندازه خود را به قطعه معروف و جهانی «impasible» بگیرد؛ قطعه‌ای که کم‌سواد‌ترین علاقه‌مند بازار موسیقی هم آن را شنیده و بی‌برو برگرد می‌تواند در‌‌ همان دور اول گوش کردن به این قطعه متوجه شباهت واضح و غیرقابل انکار اثر جدید سیروان با این اثر شود. ماجرا زمانی جالب می‌شود که این دو برادر روی پوستر‌های آثارشان هم هیچ نامی از خالقان واقعی آثار مورد استفاده‌شان نمی‌زنند و شش دانگ قطعات را هم به نام خود می‌زنند تا شدت حمله‌ها به آنها بیشتر و بیشتر شود.  

«خاطرات تو» هم از این حمله‌ها جان سالم به درنبرده و روشی که این دو برادر در پیش گرفته‌اند همین طور ادامه دارد و نبود قانون کپی‌رایت باعث شده این قبیل اتفاقات همین طور بیشتر و بیشتر شوند. این خلأ قانونی است که دست هنرمندان داخلی را برای استفاده و انتشار آثاری این چنینی آزاد گذاشته و به مرور با رو شدن دست‌شان، مخاطبگریزی شدیدی را به سمت آنها شاهد هستیم. این موضوع در فروش پایین بلیت کنسرت این دو خواننده کاملا مشهود بود است. 

آغاز جام جهانی فوتبال برزیل و هیاهوی این بازی‌ها به دنیای موسیقی هم کشیده شده بود و باعث شد خواننده‌های پاپ دست به کار شوند و آثاری را برای تیم ملی فوتبال ایران بخوانند. «احسان خواجه امیری» به عنوان خواننده رسمی ترانه تیم ملی ایران معرفی شد و قطعه‌ای که برای این بازی‌ها ساخته بود، در فضای مجازی منتشر شد. 

سیروان و زانیار
سیروان و زانیار


این قطعه که «دروازه‌های دنیا» نام داشت بازتاب‌ها و واکنش‌های فراوانی را در فضای مجازی به وجود آورد و سر و صداهای زیادی به‌پا کرد. اما صدا و سیما پخش این قطعه را در رسانه ملی ممنوع کرد و به مرور قطعه‌ای با صدای «سیروان خسروی» در برنامه ۹۰ و سپس در بقیه برنامه‌های ورزشی روی آنتن رفت. این قطعه «هفتاد میلیون ستاره» نام داشت که سیروان خسروی با همراهی برادرش، زانیار آن را ساخته بود و پخش چند باره این قطعه در تلویزیون باعث شد بار‌ها شنیده شود و به گوش مخاطبان برسد. 

اما فاجعه زمانی اتفاق افتاد که مشخص شد سیروان باز هم شیطنت کرده و این قطعه را از روی قطعه سرکاستی «انریکه» کاور کرده و به محض انتشار این موضوع سیروان از دسترس خارج شد و پخش آن قطعه نیز از شبکه‌های سیما ممنوع اعلام شد. Escape عنوان قطعه‌ای بود که سیروان «هفتاد ستاره» را از روی آن کپی کرده و با کلام ایرانی منتشر کرده بود تا باز هم القابی چون «سلطان کاور» و «نابغه کپی‌کاری» به سمت او روانه شود. منبع : مجله زندگی ایده آل


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

stay here tonight سیروان , اسکی سیروان خسروی , شباهت کاور سیروان , کاور زانیار

گردآوری توسط بخش مقالات موسیقی سایت آکاایران
تبلیغات