.
loading...

قانون برای همه / نگاهی به پرونده «یالثارات»

آکاایران: قانون برای همه / نگاهی به پرونده «یالثارات»

آکاایران: علی صالح آبادی، مدیر مسؤول هفته نامه «ستاره صبح» با نوشتن یادداشتی تحت عنوان «قانون برای همه»، نسبت به اقدامات اخیر هفته نامه «یالثارات» و پرونده این نشریه واکنش نشان داده است.

در یادداشت صالح آبادی که نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است:
«هیات نظارت بر مطبوعات دارای ۷ عضو وزیر ارشاد، نماینده قوه مقننه، نماینده وزیر علوم، نماینده حوزه علمیه قم، نماینده قوه قضاییه، نماینده شورای انقلاب فرهنگی و مدیران مسئول مطبوعات است.
به گزارش آکاایران: وظیفه این هیات صدور مجوز برای نشریات و رسیدگی به تخلفات است و بالاترین مرجع رسیدگی به تخلفات مطبوعات از قانون است. این هیات اختیار دارد علاوه بر توقیف یا لغو امتیاز مجوز نشریات، مدیران مطبوعات را به دادسرای فرهنگ و رسانه نیز برای رسیدگی قضایی معرفی کند.
صاحب این قلم اعتقادی به تعطیلی مطبوعات ندارد، بلکه بهتر است به تخلفات آنها رسیدگی شود و مدیران مسؤول جریمه یا مجازات شوند تا این که نشریه شان تعطیل شود، چون توقف فعالیت یک نشریه علاوه بر بیکار شدن تعدادی از افراد، تجربه نشریه تعطیل شده نیز «دفن می شود و از میان می رود». در حوزه رسانه برخلاف دیگر حوزه ها، هرچه مدیران و دست اندرکاران یک نشریه عمر طولانی تری داشته باشند، انتشار نشریه فنی تر، حرفه ای تر و مخاطب پسندتر می شود، چون انباشت تجارب زمینه را برای انتشار یک نشریه مخاطب پسند و جذاب که خواست و مطالبات خوانندگان را نمایندگی کند فراهم می کند.
روزنامه نگاران در گذر زمان دریافته اند که شرط پایدار شدن یک نشریه این است که مطالب آن درست، واقعی، منطبق بر واقعیت ها، به دور از توهین، افتراء، هتاکی، بدون خدشه به افراد و... باشد. مدیران مسئول مطبوعات موظفند قانون مطبوعات را رعایت کنند و بر فرض که مطلبی خلاف، سهوی یا بدون قصد و نیت منتشر شود، پس از اطلاع با پوزش و اصلاح مطلب خلاف انجام شده را جبران می کنند و رویه هیأت نظارت هم این است که از خطاهای سهوی و غیرعمدی چشم پوشی می کند. اصل ۱۵۶ قانون اساسی وظیفه قوه قضائیه را این گونه تشریح می کند: "قوه‏ قضائیه‏ قوه ای‏ است‏ مستقل‏ که‏ پشتیبان‏ حقوق‏ فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت و احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادیهای‏ مشروع‏ است..."
فلسفه دادگستری بی طرفی، دفاع از حق و صدور رأی بی طرفانه است. در این ارتباط نگارنده یک خاطره تلخ را که مربوط به نزدیک به ۱۰ سال پیش است بازگو می کند: ماجرا از این قرار بود که در زمانی که محمدحسن صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، هیات نظارت بر مطبوعات مدیر مسئول روزنامه «همبستگی» را که در آن زمان اینجانب بودم، برکنار کرد. در واقع، اینجانب را بدون رعایت ماده ۱۴ قانون مطبوعات برکنار کرد که این ماده می گوید: «در صورتی که مدیر مسؤول ... فوت یا استعفا دهد، صاحب امتیاز موظف است حداکثر ظرف ۳ ماه شخص دیگری را که واجد شرایط باشد به وزارت ارشاد اسلامی معرفی کند، در غیر این صورت از انتشار نشریه او جلوگیری می شود.» جالب اینکه روزنامه همبستگی به جای ۳ ماه، حدود ۸ سال با سرپرستی اداره شد! به دادگستری مراجعه کردم و استدلال نمودم که برکناری ام نه خواست حزب همبستگی بوده، نه استعفاء کرده ام و نه مرده ام، بنابراین هیات نظارت بر مطبوعات مغایر ماده ۱۴ قانون مطبوعات اقدام به صدور رأی کرده است. شگفت اینکه هم دادگاه بدوی(مجتمع شهید بهشتی) و هم دادگاه تجدید نظر درخواست مرا رد کردند. اگر اشتباه نکنم نوشتند حکم هیات نظارت بر مطبوعات قطعی است. اینکه دادگستری با استفاده از قانون «دستور موقت» اجازه انتشار به هفته نامه «یالثارات» داده است، بلااشکال است، اما پرسش این است که آیا این حکم به صورت وحدت رویه برای دیگر نشریات هم می تواند ساری و جاری باشد یا خیر؟
علی مطهری، عضو پیشین هیات نظارت بر مطبوعات و نایب رییس مجلس دهم درباره انتشار دوباره یالثارات می گوید: "لغو امتیاز این نشریه در دی ماه سال ۹۴ توسط هیات نظارت بر مطبوعات انجام شده، بعد این نشریه شکایت کرده و دادگاه حکم انتشار موقت به آن داده است، بنابراین لغو امتیاز این نشریه مربوط به مطلب اخیر نیست و به چند ماه قبل باز می گردد. هیچ کس نمی تواند توهین و نسبت ناروا را تایید کند. اتفاقاً همین مطلب اخیر این نشریه  نشان می دهد که حکم دادگاه مبنی بر انتشار موقت درست نبوده و تصمیم هیات نظارت درست بوده است. این که مردی همسرش بد حجاب باشد، لزوما دلیل بر بی غیرتی او نیست، چون ممکن است همسر او در این موضوع از وی حرف شنوی نداشته باشد."

 

 منبع :

گردآوری توسط بخش هنرمندان ایران و جهان سایت آکاایران
تبلیغات